• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kuuuuuul - майстор
На новата ми соларна с-ма сложих такъв,но нещо не мога да се съглася с алгоритъма на модулацията.При ниска тем. в бойлера скоростта на помпата е максимална,а с загряването и изравняването между двете тем.(бойлер-колектор) скоростта намалява до 50% което води до по лесно прегряване на колектора.Според мен би трябвало да е обратно защото при по висока скорост тем. на колектора нараства по бавно.Какво ли са имали в предвид създателите на алгоритъма :?
http://www.tesy.com/bg/products/aksesoa ... hma_rs_02/
LazarGanev - "Велик майстор"
Съвсем правилна е логиката, не знам какво те притеснява? Как така ще прегрее колектора при малко дТ? Каква температура приемаш за прегрят колектор? Пределно-допустимата температура на бойлера е 90*С, а на колектора - да речем до 130*С му няма нищо. Ако при изравнени температури колектора е прегрял, то бойлера е прегрял много преди това. Същата логика имат всички модулиращи управления - и на Бош, и на Висман, и каквото се сетиш. Колектора може да прегрее при голямо дТ и затова в такъв случай помпата работи на пълна мощност, а при малко дТ си намалява оборотите за да даде възможност на водата в колектора да се загрее повече. Забелязал съм при моето, че така модулира оборотите на помпата (между 30 и 100%), че да се поддържа разлика дТ=15-20*С.
kuuuuuul - майстор
Еее,как ще прегрее колектора когато бойлера е студен и помпата върти,а това че всички го правят не ме убеждава че трябва да е точно така.Преди Тесито бях взел друг на Акватерм на който макс. тем. на бойлера беше до 70гр и на втория ден прегряха колекторите защото се изключи помпата,тука е до 90гр и се надявам да няма проблем :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Още веднъж - нормално дТ=15-20*С, ако по някаква причина стане повече, то управлението увеличава оборотите за да се намали дТ. Ако стане по-малко, то управлението намалява оборотите за да се повиши дТ, нищо че намалява топлоотдаването - явно в такъв момент и добива е малък. Но заради малко дТ панел не може да прегрее, дори и теоретически. Може да прегрее заради неправилно оразмерен бойлер или по други причини. Освен това пак ще го кажа (с риск да стана банален) - една правилно изградена система не се страхува от прегряване на панелите! Ако тръбите са пластмасови естествено е да се притеснява човек, ама при цена на метална тръба 6-7ле/м за една система тръбите хвърлят стотина лева - струва ли си да се пести от това, пък после да се монтират ЮПС-и за 200-300лв, че щори с дистанционно ли за няколкостотин лв, че конвектори на покрива ли не щеш? Нещата са прости:
1) Правилно оразмеряване на бойлера спрямо панелите
2) Метални тръби - задължително
3) Използване само на соларни компоненти - помпа, разширител, кранове, фитинги
4) Добре оборудвана помпена група - дава възможност за охлаждане на бойлера нощем
5) Добро управление - с функции за охлаждане на бойлера, охлаждане на панела, "Ваканция" и много други екстри
6) Няма нужда от ЮПС, покривала, конвектори за отнемане на топлина, термовентили за изпускане на гореща вода от бойлера и всякакви измишльотини, които съм чувал, но сега не се сещам
kuuuuuul - майстор
На теория звучи добре,да видиме какво ще покаже практиката. :partyman:
kalin72 - майстор
Със същото управление съм. Помпата е от смотаните китайски Тауфу, управлява се модулирано, не виждам никакъв проблем в системата. Дори тази година, в сравнение с миналата, имам по-добър добив - целия бойлер 300 литра се затопля до 60 градуса, въпреки малкото слънчеви дни.
Но може би не съм ОК като сравнение, защото системата ми е drain back, демек супер-дупер дуракоустойчива.
Последна промяна от kalin72 на ср сеп 17, 2014 1:29 pm, променено общо 1 път.
kuuuuuul - майстор
То май точно за такава с-ма е правено.
kalin72 - майстор
Ами нямам идея, но виж пък Лазар какво казва, че доста управления работят точно така..
filmatoplo - майстор
:) На практика е друго разбира се , каквато и система да е на 5 тата година дава дефект от към херметичност и изгубва част от течността по една или друга причина , повечето причини са породени от остаряване на метали и компоненти подложени на външни атмосферни и температурни влияния , и още малко причини свързани с не подръжка през този период :wink: .То това важи за всичко в живота де , и чисто нов мерцедес може да се скапе ако попадне в Ръки :wink: .
soton - специалист
Може ли някой да ми каже каква е тази модулация,че нещо не вдявам?И за нормална циркулационна помпа ли се отнася?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Диференциален термостат с модулация на помпата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: