• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 49
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Важно!

важно и много практично според мен за човек, който иска да повтори проекта!

След като разглобих опитната установка за тунинговане с добавяне на неръждаема гофра , която почти 20 дни стоя в стагнация на терасата ми, забелязах, че ал. ламели от печатарски плаки 0.3мм при топлинното си разширение ( 250-300 градуса) са се накъдрили вълнообразно.

Аз ги рязах точно на 42,5мм за моите тръби и влизаха точно при стайна температура.



МОЖЕ БИ трябва да се режат с 1мм луфт, който да поеме линейното разширение. Горното няма връзка с реалната работа на системата. Замислям се, дали пневаматичното съпротивление на вълнообразната ламела е + или -.

Натоварваме вентилатора, но преминаваме от ламинарно в турболентно движение на въздуха.

Смятам, че ефекта и разликата са минимални и не желая да правя опити, кое е по-ефективно, но съм длъжен да го споделя:-) :partyman:
ivanovbg - майстор
Не знам боята на печатарската плака каква е. Може да отделя някакви токсини. Внимавай!

И ние си щрапаме по фанелки, а радиаторите са спрени още от Великден - времето си е вече топло :wink:
шоп - майстор
На моя колектор плаките са чисто нови и няма боя. Но все пак има някакво светлочуствително покриитие, защото като ги вадя от опаковката едината страна е зеленикава и за 1-2 мин като види слънце изсветлява и изчезва. Все пак благодаря за съвета. :partyman:

Не бях се сетил за това. Ако се монтират ползвани плаки за безопасност може да се остави 1-2 дни колектора в стагнация да се изпечат вътре на 250-280 градуса, после да поработи един ден с вентилатор на празен ход и тогава да се пусне в експлоатация. Аз така направих.
ivanovbg - майстор
Aз моите на сушилнята ги мих с коресилин. Много лесно пада.
Evgeniy - майстор
шоп написа:
Важно!

важно и много практично според мен за човек, който иска да повтори проекта!

След като разглобих опитната установка за тунинговане с добавяне на неръждаема гофра , която почти 20 дни стоя в стагнация на терасата ми, забелязах, че ал. ламели от печатарски плаки 0.3мм при топлинното си разширение ( 250-300 градуса) са се накъдрили вълнообразно.

Аз ги рязах точно на 42,5мм за моите тръби и влизаха точно при стайна температура.
Това съображение, както и нееднаквия диаметър ме накараха да солжа ламелите с прегъване. Има като бонус механично укрепване и по-лесно вкарване:

Прикачен файл

lamela.jpg
lamela.jpg (11.15 KиБ) Видяна 1638 пъти
шоп - майстор
Evgeniy :prayer: :prayer: :prayer:

за пореден път конкретен и полезен

Видях снимката ти в по-горните постове, където ламелата имаше лека огъвка. Въпреки, че имам ръчен самоделен абкант до 1.2 метра, прецених че ако огъна ламелата съвсем леко с ръце и придобие формата на наподобяваща профила на ламела от ал. хоризонтална прозоречна щора ще е достатъчно. Системата работи и така, но смятам следващият колектор, който ще направя да е по твойта схема. Още повече, че не бърка идеята ми заедно с ал. ламелата да пъхна и две неръждаемо гофре и да стане комбинирано въздушно-водно отопление:-)


П.П да си призная днес напрахих един глупав опит :-D
Във вакумна тръба на 90% пълна с вода, реших да налея 10% моторно масло за да спра изпарението :-D

Опита е неуспешен :-D Водата си ври силно и маслото не може да направи защитен филм за да предотврати изпарението на водата. Или трябва всичко да е напълнено с масло или не трябва да се прави този опит!!!

Все пак много ми се ще да сравня две тръби със U тръба в тях. Едната само с въздух, другата пълна с двигателно масло, парафин или Натриев Ацетат Трихидрат.

Желание и финанси имам, мога да направя опитите установки, но си признавам липсват ми знания относно замерването, отчитането и представяне на данните в табличен или графичен вид.
Evgeniy - майстор
Имай предвид все пак площта за необходимия дебит на въздуха. Аз пресмятах, че 20 тръби по 45мм вътрешен диаметър имат площ 0.038 кв.м общо. Това е и приблизително площта на Ф200 колекторна тръба. Ако вкараш и гофретата, ще намалиш свободната площ и дебита на въздуха доста. Може би е по-добра идея да пуснеш една спирала гофре в горната топла полусфера на колекторната тръба.

Относно пресмятането на топлинна енергия и аз не съм капацитет, но може да тръгнем от това:
Формулата за получено количество топлина е Q=c.m.Δt=c.m(t2-t1), където c е специфичният топлинен капацитет, m - масата на даденото вещество, t2 - температурата на веществото след повишаването на неговата температура и t1 - температурата на веществото в началото на процеса.

Значи трябва да мерим температурна разлика и дебит. При водата е лесно - два термометъра и водомер...
При въздуха е малко по сложно, но вярвям, че ще намериш начин.
ivanovbg - майстор
И при въздуха е лесно - два термометъра и ветромер. Скорост на въздуха по сечението и имаш обем за секунда. Ето и основното за калкулацията http://hvac-eco.com/bg/hvac-manual/27-a ... rties.html
шоп - майстор
Така... вчера и днес ми остана време, припи ми се бира на слънчевата ми тераса и реших малко да се отдам да хобито си :rock:

след като напрявих зимата новата баня на тинейджърската мансарда логично бе да захраня 120 литровият бойлер със слънчева топлина.

Решението: 20 тръбен самоделен вакумен панел с U тръби от неръждаема гофра под налягане


Фотоотчет по подобие на руските форуми, на които съм им фен!

Прикачен файл

SAM_7940.JPG 20 бр У тръби с разгъвка по 3.6м сгънати на 180градуса при което се получава 1.8 У 1/2 тръба
шоп - майстор
продължаваме :partyman:

Прикачен файл

SAM_7944.JPG

Прикачен файл

SAM_7943.JPG 40 бр тройници редуктори 3/4 на 1/2, 40 бр нипели 3/4 и 1/2 и 2 часа навиване на резби:-)))

Прикачен файл

SAM_7942.JPG колекторите

Прикачен файл

SAM_7941.JPG стойката
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 49

Тема "Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: