Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Caxo - специалист
Здравейте, в момента съм с котел на дърва в мазата и отоплявам третия етаж от кооперация. Тръбите са металани и с доста голям диаметър - 2" . Искам да ги сменя с по-тънки, та въпросът ми е , как да определя какъв да е диаметъра им за да работи котлето без помпа(както в момента) ? Мога ли да ползвам 1" от тия които се гънат, белите с алуминиева вложка вътре ?
шоп - майстор
Сигурно имаш основателна причина да желаеш смяната на тръбите...например протекли са :?

Иначе няма човек, който да ти отговори на въпроса без да знае, мощности, консуматори, наклони, отклонения и т.н.
LazarGanev - "Велик майстор"
Хората са казали, че със стари курви нов бардак не става, ама и с нови курви да искаш да правиш същия стар бардак - пак не виждам смисъл :? . Щом искаш да работи пак термосифонно, без помпа, по-добър вариант няма да направиш, само ще си дадеш парите на хакерне :wink:
filmatoplo - майстор
Баш по Коледа ли искаш да мръзнеш :-D .
Caxo - специалист
То е ясно, че ще ги сменя след Нова година... а иначе със сегашните 2-2,5" топля 3 етажа общи стълбища. Идеята ми е като ги сменя със 1" и ги изолирам да имам по-малко количество вода, по-малко топлинни загуби ? Мощност...котлето мисля е към 20кВ, но не работи на пълна мощност. За наклона.... тръбите които искам да сменя са чисто вертикални( около 3 етажа) . Евентуално може да сложа и помпа, но въпреки това искам да има байпас през който да може да си върви на термосифонен принцип .
filmatoplo - майстор
Без помпа няма да стане особено с малкия диаметър .
VLADO66 - майстор
Стълбищата пак се нуждаят от отопление.Сградата трябва да се приема като едно цяло от топлотехническа гледна точка.Инертността на системата носи комфорт.Няма да спестиш нищо, ако топлиш 50 литра по-малко.Ако имаш излишни пари, инвестирай в изолация.
Virtex - майстор
VLADO66 написа:
Стълбищата пак се нуждаят от отопление.Сградата трябва да се приема като едно цяло от топлотехническа гледна точка.Инертността на системата носи комфорт.Няма да спестиш нищо, ако топлиш 50 литра по-малко.Ако имаш излишни пари, инвестирай в изолация.
Човека иска да избегне точно отоплението на тези общи стълбища, защото е за негова сметка :) Поне така разбрах от обяснението.
krasi92 - майстор
Изолираи сегашните.
jabata - специалист
Повече вода, означава повече инертност, а не повече загуби. Струва ти се, че загубите са повече, защото тази вода се топли по-бавно, но това което никой не го отчита, те след това отдават повече. След като досега си на термосифонна система, и за напред искаш да си пак на такава, не пипай тръбите. Все пак, това което ти се струва като загуба, отива някъде в къщата. Затова по-разумно е да инвестираш парите в изолация, отколкото да сменяш тръби и една седмица да бъдеш на студено.
Все пак една тръбна изолация струва малко, но прави чудеса. :)

Тема "Какви тръби да позлвам ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: