Най - вълнуващия въпрос зимно време.
denuchi - специалист
Може да се направят някой врътки, но как ще работи в режим на охлаждане. Тук може да стане някое недоразумение.
Да размениш вентилите 1 за подово а 2 за конвекторите. Ще трябва и някое реленце допълнително. Когато активира вентила на конвектора да подава (разрешава) вкл. вентилатора на конвектора. Въпрос на играчка или дали е без пари термостата.
filmatoplo - майстор
:) По принцип има го като изработка -водно подово в стаята , за резерва и помощ -вентилконвектор .Логиката обаче за включване на конвектора е ръчно от дистанционното при нужда :wink: -през това време подовото си действа -вентилконвектора изключва по температура от вградения регулатор и това е :) .
radius - майстор
След като разучих и практически термостата установих, че има и режима който ми трябва - да топли приоритетно с подовото, а ако за определено време не достигне желаната температура, да помага и с конвектора, като му управлява и степените на вентилатора ( всички параметри са достъпни в сервизното меню).

Остава въпроса за задвижките на вентилите на конвектора и колектора на подовото. Термостата може да управлява 2 типа задвижки - с 2-позиционен контролен сигнал и с 3-позиционен. Какво имам предвид:
2 позиционно – подава фаза на задвижката за отваряне например и я държи под напрежение, докато трябва да си смени състоянието. След отпадане на фазата ( специално при модели на Сименс) пружина връща механиката в изходна позиция. През цялото време през което е отворен вентила, се подава фаза на задвижката. Консумация 12 VA.

3 позиционно – на едната клема, за определено време, се подава сигнал за отворено и задвижката е в режим отворено без да и се подава повече напрежение. На друга клема се подава сигнал затворено и задвижката сменя състоянието си. В този случай се подават фази само по време на прехода. Консумация 6 VA. Предполагам 3-позиционните могат да бъдат и в междинно положение, което за мен е ненужно.

Кой тип е подходящ за водно подово и конвектори? Какво се предлага на пазара и какво монтирате, аз засега съм пуснал кабели за стандартна on/off задвижка, но се чудя да не са по-надеждни и икономични 3-позиционните.
idunno - специалист
Като стане въпрос за дву- и трипътни вентили и всякакви ел. задвижки, ползвам на Данфос.
radius - майстор
Опасявах се, че звучи подвеждащо. Аз говоря само за двупътни, но управлявани по различен начин.
По принцип мотор-вентилите шумят ли при работа, че единия колектор за подовото е в спалня?
Иначе мерси за препоръката, ще разгледам Данфос, дано цените не са както очаквам-шок и ужас.
П.С. Не е евтино.
Май повечето задвижки са 3-позиционни.
Честно казано се оплетох и не знам какво да гледам от всички видове.
Какво е нужно за всеки кръг от колектора за подовото, който е 1/2? Регулатор на налягане и дебит и задвижка, но гледам задвижки и по 300+ лв и по-евтини, а вентили по 40 лв и по 160.
Някакви термо-задвижки TWA-Z за по 65лв. комбинирани със зонов вентил RAV, така ли се прави?
Конвекторите ще са с трипътни вентили на входа 3/4 и задвижки, обаче кои от всички видове.
idunno - специалист
Задвижката за колектор на подово е TWA-K и е около 40-50 лв.Монтира се за всеки кръг, в линка по-долу ще добиеш представа.Разбира се, има и други производители на задвижки, но цените са горе-долу едни и същи.

http://www.underfloorheatingsystems.co. ... P50002.pdf.
radius - майстор
Мерси, предполагам че термозадвижките са безшумни. Този термостат на Сименс, за който говоря, може на база PI контрол да подава PWM сигнал към термозадвижката и така да модулира работата на подовото в зависимост от желаната и настояща температура. Едва ли е нужно чак толкова, но щом го има като опция може да го пробвам някой ден. Целта е плавна работа, нещо като инвертора при климатиците, но то и без това си е достатъчно инертно.
idunno - специалист
Задвижките ( тези монтирани на всеки кръг на колектора)обикновено са безшумни и обикновено са он/оф.Модулирането (тази дума е много модерна) на подовото се прави с контролер, външен фитриращ сензор, вътрешни такива и трипътен смесителен вентил 0-10V.Логиката е по зададени предварително стойности на външната и вътрешната темперетури смесителният вентил да смесва и подава правилната темперетура към колекторите.Не знам ти какво се опитваш да постигнеш, но това е скъпичко изпълнение, което описах.На твое място не бих правил, кой знае каква аналогия с климатиците, защото те нямат много общо с подовото.Има два начина за темперетурен контрол на подовото:1.оn/off със стайни термостати, класически, евтин, но не спира инерционността на подовото и 2. този, който описах по- горе, но той е скъпичък.
radius - майстор
Хич и не мисля да оскъпявам/усложнявам системата - и без това съм впечатлен от цените на отоплителните арматури.
Малко се отплеснахме, но да обясня какво съм разбрал. PI - пропорционално-интегрален контролер. Този PI контрол е с обратна връзка от стайния датчик и знае как се е държала системата при предходни затопляния, т.е. той не взима външна температура, а тази от стаята и на тази база прави ШИМ на термозадвижката. Няма нищо допълнително като хардуер. Тъй като термозадвижката е инертна, ШИМ-а е с голям период. При наближаване на желаната температура, коефициента на запълване намалява и така се осигурява едно плавно регулиране на мощността. Само не знам как се отразява това превключване на задвижки и вентили, със сигурност ги състарява.
Картинка за сравнение с ON/OFF режима:
Прикачен файл:
PI.jpg
PI.jpg (112.14 KиБ) Видяна 3847 пъти
Ето малко от оригинала:

This function is available with RDG100, RDG100T and RDG100T/H only.
The demand calculated by PI control from the current room temperature and setpoint
is provided via Y1 and Y3 to the valve actuator as a PWM signal (pulse width
modulation) for thermal actuators. The output is activated for a period proportional
to the heating / cooling demand and then switched off for the rest of the PWM
interval.
The interval is 150 seconds (factory setting). It can be adjusted via parameters
P44 (Y1) or P45 (Y3). These parameters are only visible if 2-position is selected via
DIP switches 4 and 5 and if PWM is selected via P46 and P47.
For PWM, the integral time (P35) must be set to 0.
For thermal valve actuators, set the running time to 240 seconds.
• Never apply PWM to an electromotoric actuator
idunno - специалист
Чудя се, малко как да го кажа- сега подовото са си едни серпентини, а на стената стои нещо да определи, кога е топло.Всяка една стая има такъв термостат, той може да е два вида -1.директно влияе а здавижките на колектора ( много семпло, като стане топло ги прекъсва и те затварят)2.праща сигнал до контрoлер и по зададена логика, контролерът решава какво да включва или изключва.
Кой от двата вида ти отърва повече?
Защото иначе ще изпаднем в ситуция - lost in translation. :)
Сега това на стената има два кабела(и повече,ако следи влажност или му трябва самостоятелна нула, да се чувствува стабилно) и биметална пластина в първия вариант и прекъсва веригата, както биха се изразили някои.ИЛИ има два кабела и нищо не прекъсва, а казва,че темперетурата е достатъчна и трябва другаде, да се насочат нещата.Основното между двете системи е трипътният вентил в котелното той или смесва пропрционално или констатно (по един и същи начин на нашенски).Искам да кажа, че смесителният вентил е важното в добавка към контролера.

Тема "Стаен термостат и вентилаторен конвектор + подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: