• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Един панел от типа на Висман или Бош ти е достатъчен за 200л бойлер. В момента Висман е с 200лв по-евтин. Тръби - само метални, за да издържат при спиране на тока. Иначе спестените пари от тръби трябва да ги влагаш в ЮПС, който пак не ти осигурява 100% защита :wink:
kuuuuuul - майстор
Колко издържат тръбите?Няколко пъти са ми прегрявали колекторите и специално съм преглеждал връзката горе на самия колектор и до сега няма проблем,също така между третия колектор и другите имам около два метра от същата тръба/ за експеримента/ и от миналото лято също няма проблем.Отдавам го може би на отворената с-ма :? Също така с парното имах неволен експеримент :-D при който стана наистина парно и парата изби на снадка и други две леко просълзяха и това беше.Иначе разбира се че професионалните изпълнения са с медни тръби,то всеки знае че Майбах е супер кола, но колко хора карат такива.Вече няколко пъти казвам,че сл.колектор е нещо твърде елементарно като конструкция за да може да има кой знае какви разлики.Теорията е задължителна,но не трябва да и се вярва на сляпо.
LazarGanev - "Велик майстор"
kuuuuuul, съгласен съм, че ще работи и с полиетиленовите тръби (поне до първото прегряване :) ), но в много случаи тези тръби или остават в мазилката, или в някой куфар и повече не могат да се сменят. И тогава какво - оборудване за хиляди левове (панели, помпи, управления...) остава паметник, защото сме спестили 100лв от тръби? Около 5-6лв/м е разликата между металните тръби и полиетилена. Не се сърдете на специалистите, че със съветите си искат да ви спестят проблеми в бъдеще :cool:
alsted - майстор
LazarGanev написа:
... в много случаи тези тръби или остават в мазилката, или в някой куфар и повече не могат да се сменят. И тогава какво - оборудване за хиляди левове (панели, помпи, управления...) остава паметник ...
Все пак малко пресилено ми звучи. Какво пречи след появата на проблем (ако изобщо все пак това някога се случи) да се пуснат външни? Ако изключим възможността за авария от прегряване, кои все пак са по-добри (като дълговечност, приходимост, термозагуби ...)?
syncho - майстор
alsted написа:
LazarGanev написа:
... в много случаи тези тръби или остават в мазилката, или в някой куфар и повече не могат да се сменят. И тогава какво - оборудване за хиляди левове (панели, помпи, управления...) остава паметник ...
Все пак малко пресилено ми звучи. Какво пречи след появата на проблем (ако изобщо все пак това някога се случи) да се пуснат външни? Ако изключим възможността за авария от прегряване, кои все пак са по-добри (като дълговечност, приходимост, термозагуби ...)?
Жена ти много ще се зарадва на новите ти външни тръби :)
alsted - майстор
Само споделям! Всеки преценява сам за себе си (според джоба си). То не е лошо и на ТЕЦ - не се занимаваш с никави глупости ... На ток - също. Алтернативто подграване на вода - въпрос на амбиция за нещо по- ... и свободни финанси.
Морозов - специалист
Колега,слагай само медна или гофре на една цена са горе долу и единдва клапана за всеки случаи :drinkers:
kuuuuuul - майстор
И Лазар и syncho са прави :partyman: но пак да дам един пример с колите всички искат нови коли за да нямат проблеми,но повечето купуват стари в незнайно състояние въпреки че там рисковете са в пъти по големи от колкото при соларната система.Важното е питащия да вземе информирано решение според неговите възможности.
Морозов - специалист
:lol: така е Кууууул,всеки си е башка луд :partyman: но какво и да избере няма да сбърка СЛЪНЧО така хубаво си грее ние само триябва да уловиме Топлото :finga:
LazarGanev - "Велик майстор"
Новата кола е 10 пъти по-скъпа от старата, а с метални тръби е 3-4 % по-скъпо :wink:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21

Тема "Соларна система в проект - моля за мнения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: