• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
6osi6 - майстор
съб фев 11, 2023 9:30 pmmiraco написа:
ще правим втора проба като свалим топлооменика на 15 см. от основата на комина, защото сега е на 35 см. и част от топлината излизаше
Вместо да сваляш постави долу от същата тръба Ф 40 с дължина 15 см, за да не излиза.
На следващите топлообменници добви още 4-5 тръби и в горната им половина 40-50 сантиметрови турбулатори.
miraco - напреднал
Ето това се получи колеги:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Днес направихме втора проба, вместо да свалим надолу топлообменика поставихме отстрани една ламарина да задържа топлият въздух настрани и температурата на водата се вдигна с около 5 градуса. Утре ще мислим как да направим така че част от въздуха да обхваща отвъншната страна на топлообменика.
А за туболатори със сигурност трябва да помислим защото отгоре на топлообменика въздухът излиза под голямо налягане, буквално с голяма скорост минава през тръбите и пак излиза през комина. Трябва да го забавим малко за да хванем повече от топлината.
Също ще пробваме на коя степен помпата е най удачна.
От къде мога да закупя туболатори за тръба вътрешен диаметър 46.6 мм.
шоп - майстор
нед фев 12, 2023 6:25 pmmiraco написа:
От къде мога да закупя туболатори за тръба вътрешен диаметър 46.6 мм.
Направете си. Вие направихте отличен топлообменник та едни турбулатори ли ще ви се опънат:-)))
https://www.google.com/search?q=%D1%82% ... BG951BG953

дори едни синджири с подходящ размер да пуснете да висят във всяка тръба ефекта ще е осезаем. Пък и лесно се чистят. Вадиш и ги пускаш на земята:-)
От тук натам, опит ще се черпи от вас, въпреки че съвети може да има.
Мислех си за някаква пола да се направи, но вече е сторено.

Скептиците нещо се покриха.
miraco - напреднал
Колеги нормално ли е помпата да е много топла, буквално ако я пипна с ръка след две - три секунди трябва да я махна защото ще изгоря. Мисля че температурата на помпата е някъде към 70 - 80 градуса. Температурата на водата е 65 гадуса. Взех един вентилатор подобен на този на компютрите и ще го прикача към помпата.
И какво като е достигнала 80 градуса? Що не прочетеш малко?
Пък и да беше измерил, щом нещо те е усъмнило, колега.
krasi92 - майстор
съб фев 11, 2023 9:42 pmТрифон П.Трифонов написа:
Честито!
Оставете помпата на тази настройка, докато не разберете сами, че иска нещо друго!
Не е трудно да се предположи.

krasi92, песимизмът ти се оказва безпочвен, поне за сега.
Според мен, като за първа проба, без някакви изчисления, успехът е голям.
Остава доизкусуряване, което може да отнеме още десетина различни раздвижвания на хардуера, добавяне, отнемане...

Това само с един топлообменник, само една горелка от три?
Стоплиха ли се помещенията при този отличен резултат, като температура и делта на топлоносител?
Трифон аз съм сигурен че опитите с медна серпентина щяха да са само фъргане на кити на вятъра. За този бойлер не помня но ако съм споменал нещо нека нека бъда порицан публично. Момчето споменава забавяне на ауспуха. В същото време не му се диша отровния въздух.Това вече ще следя с интерес
пон фев 13, 2023 8:55 pmkrasi92 написа:
Краси, макар да беше най големият скептик, въздържах се от грубости, понеже те уважавам.
Малко са хората, които могат да се похвалят с такава привилегия- признавам, както и ми е ясно, че ръб като мен никой не уважава. Зная защо.

Казусът е интересен, както и резултатът полезен.
miraco - напреднал
Днес направихме 10 бр. турболатори и ги монтирахме....но нещо нямаше голям ефект. Температурата се вдигна само с 2-3 градуса.
Турлболаторите са с дължина 90 см. при височина на топлообменика 120 см. Ширина на шината е 40 мм. при вътрешен диаметър на тръбата 42 мм.
Това нормално ли е 2-3 градуса или нещо бъркаме.
Изображение
Явно не забавят много. Влизат ли плътно , по диаметъра, или с голям луфт?
Усучете ги още!
Друга възможна причина е малката топлообменна повърхност.
Чел съм, че мощност на котел се изчислява според площта на водната риза. Не трябва да те притеснява толкова количеството вода.
Измерете Т на газовете на входа и на изхода на топлообменника! Така може да се сметне грубо неговото КПД.
Топлообменникът е малък, голяма част от енергията на газовете не може да се усвои, според мен.

Представям си какво ще се случи с подходящ топлообменник, умножено по три.

пп. Хм, а може ли нещата да са в другата крайност- няма какво повече, почти 100% КПД? Не вярвам, но кой знае. Т на газовете, в началото и на изхода от топлообменника, както и Т на водата вход-изход.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Направа на серпентина за отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: