Най - вълнуващия въпрос зимно време.
silent - майстор
Аз съм с газов бойлер ....и преди 10г. не ми излизаха сметките и сега не ми излизат...и мине се не мине викам пак да смятам....ма не и не........не знам вашите как излизат за да слагате колектори може би мотива е да сте еко...а не финансов...
Преди 10 години просто вярвах. Направих, а от после засмятах.
По програмите кандидатствах. По скъпо излезе, от колкото със собствени средства.
Почти същото беше с природният газ, но имах късметът да го направи известен "изпълнител", та стана ем читаво, ем главата ми остана на място.
Преди 3 години вложих, с ясни сметки. Солари, които ми монтира гореспоменатият специалист.
Година по късно, сметките ми полетяха в кошчето. При добро стечение на обстоятелствата, вече да бе се "избило". За сега е на ок. 62%. След по малко от 2 години ще съм на 0. Ако имах басейн, до сега да бях забравил........и през Форума щеше да ми е даже, хаха.
Остана ми само читаво мислената система, която ще се "изплати" макар по късно.
Всъщност, аз мисля така- "бели пари за черни дни". Имал съм възможност, вложил съм, а то си работи, въпреки, че някой ден може да нямам такава. Тогава, добре дошло.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на чет яну 12, 2023 5:54 am, променено общо 1 път.
k_garchev - специалист
ср яну 11, 2023 7:45 pmТрифон П.Трифонов написа:
Според мен, концепцията, към която си се насочил, е грешна.
Помисли повече от ден-два! До Март има време.
А каква е правилната концепция?Отворен съм за всякакви предложения.Далеч съм от това да мисля,че съм прав.Много уважавам критики и мнения,стига да са обосновани поне малко.
Благодаря.
ср яну 11, 2023 10:33 pmk_garchev написа:
ср яну 11, 2023 7:45 pmТрифон П.Трифонов написа:
Според мен, концепцията, към която си се насочил, е грешна.
Помисли повече от ден-два! До Март има време.
А каква е правилната концепция?Отворен съм за всякакви предложения.Далеч съм от това да мисля,че съм прав.Много уважавам критики и мнения,стига да са обосновани поне малко.
Благодаря.
Колко пъти ще настъпваш тази мотика, г-н Гарчев?
viewtopic.php?f=10&t=62757
Съшите, които са писали и тогава.
Аз колко уважително да подходя, към желанието ти за обосновка, след като ти, като потребител, не уважаваш ничий труд? Както изглежда изобщо не си се подготвил по темата. Просто влизаш, стреляш си въпроса, че и с претенции!
При други остоятелства, бих опитал да се обоснова.

Плосък(и) колектор(и), затворена система, подходящ, спрямо членовете на семейството соларен бойлер..... Бонус без обосновка- нека е направено с качествени материали!
Не отричам, че има качествени системи с вакуумни тръби, но такава не мога да препоръчам, поради липса на опит- само съм чел.

Искам да ми сипят в колата М8Д, но сервиза казва Suzuki ECSTAR 0W16. Мога да обоснова икономически, технически, патриотически и т.н. желанието си, но онези не ги интересува дали съм експерт. Там съм клиент, не консултант. Сипваме каквото трябва и знаем, че грешка няма.
Само е няколко пъти по скъпо, г-н Гарчев.
LazarGanev - "Велик майстор"
Трифонов, кефиш, този случай съм го забравил! Аз за над 15г работа в бранша, досега такава система не съм монтирал, в следващите години пък изобщо не възнамерявам. Но пък имам много случаи, когато са ме викали клиенти да ги отърва от такава система и да им монтирам каквато аз сметна за добре. Преди няколко дни един съфорумец ме изненада с въпроса къде е слабото място на системите, които изграждам? Та се замислих :? и му отговорих, че най-уязвимото място е РС, но досега не съм сменял на мои системи, само на още по-стари, да речем 20-25 годишни. И на 10г ако смениш гликола - добре, ако не - поне на 15 :cool: . Но една система 200л не е 1500лв, а 4500 с монтажа и гаранция за топла вода и безпроблемна работа. Всеки може да види цените на компонентите (те не са много) и да си сметне
silent - майстор
ср яну 11, 2023 9:21 pmТрифон П.Трифонов написа:
Преди 10 години просто вярвах. Направих, а от после засмятах.
По програмите кандидатствах. По скъпо излезе, от колкото със собствени средства.
Почти същото беше с природният газ, но имах късметът да го направи известен "изпълнител", та стана ем читаво, ем главата ми остана на място.
Преди 3 години вложих, с ясни сметки. Солари, които ми монтира гореспоменатият специалист.
Година по късно, сметките ми полетяха в кошчето. При добро стечение на обстоятелствата, вече да бе се "избило". За сега е на ок. 62%. След по малко от 2 години ще съм на 0. Ако имах басейн, до сега да бях забравил........и през Форума щеше да ми е даже, хаха.
Остана ми само читаво мислената система, която ще се "изплати" макар по късно.
Всъщност, аз мисля така- "бели пари за черни дни". Имал съм възможност, вложил съм, а то си работи, въпреки, че някой ден може да нямам такава. Тогава, добре дошло.
И басейн да имаш пак си вътре , щото сам по себе си басейна е като жените. Прекалено скъпо ти излизат за малкото време през което си в тях....
Така че отървал си се от жената не ти трябва басейн -друг еквивалент на жена. :-D
gnt69 - майстор
чет яну 12, 2023 7:42 amsilent написа:
ср яну 11, 2023 9:21 pmТрифон П.Трифонов написа:
Всъщност, аз мисля така- "бели пари за черни дни". Имал съм възможност, вложил съм, а то си работи, въпреки, че някой ден може да нямам такава. Тогава, добре дошло.
И басейн да имаш пак си вътре , щото сам по себе си басейна е като жените. Прекалено скъпо ти излизат за малкото време през което си в тях....
Така че отървал си се от жената не ти трябва басейн -друг еквивалент на жена. :-D
Аз имам затворена система с 3 колектора сънсистем и 300 литра бойлер от 16 години. Не съм и правил сметката ама сигурно се е изплатила досега. Лятото топла вода бол от слънцето, зимата от парното. По спомен около 4к лева дадох 2006 година. За тия години сменен 1 възвратен клапан за 20 лева и соларна течност преди 2-3 години за 60 лева. Хаби ток за 50 стинки на месец, помпата е енертоспестяваща и работи на 5 вата за 5-8 часа на ден. По 3-4 пъти през лятото се включва на ток бойлера когато е трайно облачно и няма слънце, зимата си се топли от парното. Моя съвет е ако имаш възможност инвестирай струва си. Сметките излизат пък и кеф цена няма. :partyman:
чет яну 12, 2023 7:42 amsilent написа:

И басейн да имаш пак си вътре , щото сам по себе си басейна е като жените. Прекалено скъпо ти излизат за малкото време през което си в тях....
Така че отървал си се от жената не ти трябва басейн -друг еквивалент на жена. :-D
Басейн не мога да си позволя, ама за другото не бях се замислял.
Що си мълча досега бре, хаха?!
k_garchev - специалист
чет яну 12, 2023 5:52 amТрифон П.Трифонов написа:

Колко пъти ще настъпваш тази мотика, г-н Гарчев?
viewtopic.php?f=10&t=62757
Съшите, които са писали и тогава.
Аз колко уважително да подходя, към желанието ти за обосновка, след като ти, като потребител, не уважаваш ничий труд? Както изглежда изобщо не си се подготвил по темата. Просто влизаш, стреляш си въпроса, че и с претенции!
При други остоятелства, бих опитал да се обоснова.

Плосък(и) колектор(и), затворена система, подходящ, спрямо членовете на семейството соларен бойлер..... Бонус без обосновка- нека е направено с качествени материали!
Не отричам, че има качествени системи с вакуумни тръби, но такава не мога да препоръчам, поради липса на опит- само съм чел.

Искам да ми сипят в колата М8Д, но сервиза казва Suzuki ECSTAR 0W16. Мога да обоснова икономически, технически, патриотически и т.н. желанието си, но онези не ги интересува дали съм експерт. Там съм клиент, не консултант. Сипваме каквото трябва и знаем, че грешка няма.
Само е няколко пъти по скъпо, г-н Гарчев.
Благодаря за отговора.Сега системата е за брат ми.Аз тогава проблема си го реших с клапан само по налягане и до сега нямам проблеми.Ползвам си системата.Ако тогава бях прочел предварително щях да монтирам споменатата от вас система,но...Сега първото нещо,което му предложих след като ми каза,че иска "слънчева вода" бе затворена система с плосък колектор,помпа,разширителен съд и всичките други компоненти,но система с качествени/маркови компоненти,но той не иска да инвестира пари.Има комплекти такива системи,които са евтини,но пък и компонентите в тях няма да са качествени и най-вероятно ще създават проблеми и не ми се занимава с тях.Попрочетох и сметнах,че ще му трябват над 4000лв за да стане всичко както трябва.
silent - майстор
чет яну 12, 2023 9:23 amgnt69 написа:
По спомен около 4к лева дадох 2006 година. За тия години сменен 1 възвратен клапан за 20 лева и соларна течност преди 2-3 години за 60 лева. Хаби ток за 50 стинки на месец, помпата е енертоспестяваща и работи на 5 вата за 5-8 часа на ден. По 3-4 пъти през лятото се включва на ток бойлера когато е трайно облачно и няма слънце, зимата си се топли от парното. Моя съвет е ако имаш възможност инвестирай струва си. Сметките излизат пък и кеф цена няма. :partyman:
Ми моите не излизат. Разход макс. бутилка 10кг. пропан бутан - 30лв на месец. Сложи го 300лв. на година. Инвестиция 4 бона - 13г. айде 10 да са ми много е....След 10г я камилата я камилара. Предимства никакви. И сега имам топла вода веднага и колкото искам с тази разлика че нямам топла вода която да не ми и трябва. Това ме кара да съм пас. Ма това си е моя логика .

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: