Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет яну 20, 2023 8:27 pmDessie написа:
@LazarGanev - тайно се надявах да се разпишеш по казуса :-), много ми приятно да те “срещна” пак :-)
И на мен ми е приятно, особено ако помогна.
1. Нагревателят се монтира по средата на бойлера, над соларната серпентина, тъй че той подгрява само горната част на бойлера, а 3кВт са предостатъчни в тоя случай
2. Аз продължавам да ходатайствам за 300л бойлер. У нас бяхме с 200л и лично съм се убедил, че за 4 човека малее, макар панелите да са за 250. Сега го смених с 300л, без да пипам панелите, като междувременно едното птиче излетя от гнездото и останахме трима и сега количеството е перфектно - трите сезона нагревателят е изключен, сега зимата го включвам само нощем.а често няма нужда
3. Аз досега не съм чул някъде за литнал панел, особено пък ако е с оригиналните крепежи. Какво да кажем за хектарите с фотоволтаици?
4. Няма никакви рискове от прегряване, когато са направени както трябва.
Dessie - специалист
пет яну 20, 2023 9:47 pmLazarGanev написа:
3. Аз досега не съм чул някъде за литнал панел, особено пък ако е с оригиналните крепежи. Какво да кажем за хектарите с фотоволтаици?
4. Няма никакви рискове от прегряване, когато са направени както трябва.
Не знам за литнали от покриви на къщи, но все пак съм длъжна да питам :-) при хектарите предполагам е по-друга схемата за монтаж, едва ли са на 4/8 шпилки в стб плоча с дебелина 15-20 см :-) а и са на ниско, пък и най-вероятно някой е седнал и направил милиони сметки за слънцегреене, рози на ветрове и прочее :-)
Моля, допълни как се избягват рисковете от прегряване, предполагам ще е полезно и за други неуки, освен мен :-)
LazarGanev - "Велик майстор"
За да съм сигурен и да дам гаранция, никога не ползвам универсални стойки и крепежи, а оригиналните на съответната марка, точно поради факта, че е пресметнал и сертифицирал съответните крепежи. Мога да те уверя, че крепежните елементи на Бош са по-здрави и масивни от тези за фотоволтаиците, които са със същата площ. А рисковете от прегряване се избягват се избягват с няколко степени на подсигуряване:
1. Правилен подбор на площта/мощността на панелите спрямо обема на бойлера, без излишно преоразмеряване. Има един момент на равновесие
2. Соларната помпена група заводско изпълнение има възможност за деактивиране на възвратния клапан, което води до охлаждане на бойлера нощем от самоволна термосифонна циркулация (без участието на помпата), като по този начин на другия ден бойлерът отново може да поема топлина. Това може да се ползва, когато няма да ни има няколко дни през лятото.
3. Соларните контролери обикновено имат програма "Ваканция", при която нощем или в облачно време охлаждат принудително бойлера със същата цел.
4. Някои производители като "Висман" произведоха панел, който сам се цензурира да не вдига на 100*С, което за мен е пресоляване на манджата
5. Най-важно - ако системата е изпълнена с подходящи компоненти, нищо няма да и се случи, ако прегрее - тя просто влиза с състояние, наречено "Стагнация", при което тя спира да произвежда и единствения негативен резултат е, че бойлерът може да остане незагрят. Все пак не е желателно често и редовно да се влиза в това състояние, за да не се повреди течността.
Dessie - специалист
@LazarGanev - благодаря ти! :prayer:
6osi6 - майстор
Сегашните ветрове, тази година почнаха по-рано, са пролетния снегояд или фьорн, от юг на север. С тази посока притискат панелите към покрива.

Една снимка от Враца
Изображение
Керемидите от ската изток-запад са се разхвърчали, панелът си е на мястото.
пет яну 20, 2023 9:47 pmLazarGanev написа:
.....
3. Аз досега не съм чул някъде за литнал панел, особено пък ако е с оригиналните крепежи. Какво да кажем за хектарите с фотоволтаици?
.....
Тия дни се разхождах по балканите, около софийско, та видях гората около прохода как е нападала, да речеш не вятър, а някакво бедствие е било?!
Как са чистили прохода, ум не ми стига да проумея.
Ако литнат с покрив или постройка не се брои, нали?!
Лазаре, там, от дето съм си напазарил повечето парно, ми споделиха за едни полетели, преди няколко години. Сякаш като плащах моите. Рискувах и ги пляснах на старите лапи, а от там нататък Шефа разполага.
vladilen - специалист
https://eumis2020.government.bg/bg/s/80 ... 8790300fb2
Някой да сподели възползвал ли се е? За топла вода питам де
Сложна ли е процедурата?
Фирми предлагат ли оферти и съдействие по програмата?
LazarGanev - "Велик майстор"
КАк да се е възползвал, като тя процедурата по приемане на документи още не е приключила, не са разглеждани документи и не са отпускани пари? Колко да е сложна - зависи от гледната точка. Има неясноти, мисля че трябва становище от конструктор. Освен това 2000лв не стигат доникъде, и 3000лв на стигат за нещо хубаво, т.е. финансирането е съвсем частично
ivanovbg - майстор
2000лв струва точно 200литрова дрейнбег система дето монтирах на сина ми. 920лв 20 тръбен колектор, 200 литров бойлер на елдом, тръби, помпа, терморегулатор и часовник за 200лв.
radius - майстор
иванов, системата се казва дрейнбек, поне като даваш акъл да си адекватен. Виж ако събираш водата в торба, извинявай :lol:

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: