• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 21
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
alsted - майстор
LazarGanev написа:
Ще сгрешиш за двете интегрирани серпентини, ама нямам желание да споря - обяснявал съм го поне 10 пъти, не мога да го правя във всяка тема :)
И все пак аз лично не мога да възприема доводите ти "против" двете интегрирани серпентини.
1. Звучи ми, че някак си умишлено, специално оставяш някакво количество вода неподгрята от котела, за да я подгряваш евентуално на следващия ден от слънцето. Като вероятно целта е да се спестят калории (въглища) :?

2. Убеден ли си, че водата под горната серпентина не се подгрява? Щото аз не съм! Първоначално загрятата вода се устремява нагоре и наистина има момент със значителна температурна разлика между най-горната и най-долната точка (даже знам, че поставяха една тръба над нагревателя за по-бързо нагряване на малки количества ...). След изключване на топлоизточника, вследствие на дифузията (мисля) температурата се уеднаквява, поне намалява разликата. Така, че не виждам как ще се остави специалния шанс да допринася нещо и колектора :?

Не се заяждам! Може би съм пропуснал нещо конкретно в обянсенията ти? Дай линк ако смяташ, че някъде си обосновал по-категорично становището сиИзображение
LazarGanev - "Велик майстор"
Добре, още веднъж ще обясня работата на соларен бойлер с 2 серпентини, каквито произвеждат всички големи европейски и световни производители (някой ако ми даде линк към соларен бойлер с интегрирани серпентини на утвърден производител получава от мен стек бира :) ). Първо да кажа, че в Европа соларен бойлер с 2 серпентини под 300л няма, в БГ има и 200л, което си е компромис заради ситуацията в страната. Каква е идеята на соларния бойлер, независимо дали е с 1 или с 2 серпентини?
1. Той трябва да е достатъчно голям, тъй като слънцето не е по поръчка, а е само няколко часа на ден. С един електрически бойлер 80л могат да се къпят и 10 човека всеки ден, ако той е постоянно включен и се изчакват. Соларния бойлер събира топлина няколко часа на ден и трябва да е по-голям, защото след това Слънчо го няма.
2. Соларната система работи най-ефективно, когато водата в бойлера е студена. Тогава и при най-слабото слънце помпата се включва и топлината от панела влиза в бойлера. Колкото температурата на бойлера е по-висока, толкова по-рядко включва помпата и толкова по-малко слънчева топлина се усвоява - пада КПД на системата.
3. Всички знаем, че топлината се разпространява нагоре и дори соларната серпентина да е в долната част на бойлера, то тя загрява целия бойлер
4. Ако през зимния период температурата до която се е загрял бойлера не е достатъчна (напр. 30*С), то се налага доподгряване . Доподгряването може да стане извън бойлера, но може да стане и в самия соларен бойлер. Такова доподгряване може да стане на ток с ел. нагревател или с втора серпентина от котел или друг източник.
5. Ако този допълнителен топлоизточник нагрява целия бойлер напр. до 60*С, то на другия ден соларната помпа ще включи чак когато температурата в панела стане 65-70*С, а пък който има опи ще потвърди, че това е много трудно и рядко.
6. Точно поради тази причина е много по-добре да се избере 200 или 300л бойлер с 2 големи серпентини една над друга, отколкото малък бойлер с 2 интегрирани малки серпентини.
Дали стана стана ясно или има още въпроси?
marian1 - майстор
Имам въпрос към теб Лазаре - А какво ще се получи, ако в бойлера с една серпентина, се постави, вътре в серпентината - друга - питам за да черпя опит - гледах тези дни хоризонтален бойлер в който серпентината беше навита като змия в долният край. Като се има предвид че желанието на една част от хората е да има затопляне и от друг източник, и от някое време солара няма да е ефективен, това вариант ли е - да се навие серпентина за климатик като по малка "змия" - вътре на същото ниво в другата, ако фланеца позволява прикачане на серпентина?
LazarGanev - "Велик майстор"
Втората серпентина трябва да е над соларната, за да не пречи на солара. При хоризонтален бойлер е почти невъзможно
kuuuuuul - майстор
LazarGanevПърво да кажа, че в Европа соларен бойлер с 2 серпентини под 300л няма, в БГ има и 200л, което си е компромис заради ситуацията в страната.
Ето тук си напълно прав :supz: ,но когато бойлера е по малък нещата се обръщат и да грееш с парното само половината на един по малък бойлер само за да се надяваш евентуално на някакво слънце на другия ден/което зимата е доста оскъдно/ за мен е неоправдано.Аз правя така,вечер гледам прогнозата и ако е лоша пускам да се топли на нощна,ако ще има слънце не го пускам малко натоварващо но чакам да измислят електроника дето да предвижда времето и да ме замести :lol: А между другото когато има слънце градусите не са проблем,по миналата зима една сутрин беше -19гр а следобяд бойлера беше на 60гр/цял ден слънце и студ с два колектора и 150л бойлер/
П.П. Бойлера е хоризонтален с две серпентини една над друга.
LazarGanev - "Велик майстор"
Жоре, не ми се спори с тебе, защото виждам че си убеден в правотата си. Ама погледнато отстрани - каква къща-слънце си направил, пък ти се свиди за още 50л към бойлера, които смяташ нахакере за излишен лукс и се занимаваш с гадания за времето. Пак си слушай бисерите на Емо Чолаков и Минчо Празников, ама само за сеир :-D .Разбирам, че ти е заварено положение, ама винаги съм твърдял, че хоризонтален бойлер си е голям компромис, а хоризонтален бойлер със серпентина - още по-голям. Пък твоя - хоризонтален с две серпентини и го хвалиш :? - е какво да споря, щом те устройва. Ама не мога да го препоръчам :cool:
Христос Восскресе!
alsted - майстор
Во истина Воскресе!
Нещо нищо конкретно не видях по моите питания.
Продължаваш да твърдиш, че температурата под действащата серпентина не се променя? Даже във времето?
kuuuuuul - майстор
Христос воскресе.
Чак да хваля хоризонталния бойлер [-X ама така хубаво ми пасна на мястото :rolleyes: Също така винаги казвам че колкото по голям е соларния бойлер толкова по добре,но мястото си е проблем при повечето хора.Всеки вариант си има предимства и недостатъци и то доста прозаични.Например обмислях за горните етажи да сложа един голям бойлер и да ги захраня от него, но като се замислих как ще почнат кавги кой повече вода е изхарчил и как за някой на края няма да има вода :-D се отказах.Също така като стане по дълъг пътя на водата загубите се увеличават и т.н.
belovodski - специалист
Христос Воскресе!
Здравейте имам едно питане и реших да питам в тая тема да не отварям нова тема!
Та имама предложение за Vitosol 100-F,двуомя се дали да този селективен колектор или да избера вакумно тръбен?
Поздрави!
LazarGanev - "Велик майстор"
alsted написа:
Во истина Воскресе!
Нещо нищо конкретно не видях по моите питания.
Продължаваш да твърдиш, че температурата под действащата серпентина не се променя? Даже във времето?
Основното разпространение на топлината в бойлера е чрез конвекция - загрятата вода е по-лека от студената и се придвижва към горната част на бойлера, а на нейно място идва студена, която също се загрява и така има един постоянен масообмен. Ако се прекъсне загряването от външен източник престава и този масообмен. Разбира се, да, има известно разпространение на топлина от топлообмен между слоевете, но това става бавно във времето и то ако бойлера не се ползва. Реално при използване на вода от бойлера, в него постъпва студена вода от водопровода от долу нагоре и долната част на бойлера си остава пак студена :wink: Все пак за да се намали този топлообмен между слоевете и нежеланото разпространение на топлината надолу е желателно бойлерът да е вертикален със по-силно изразена пурообразна форма за да се намали контактната повърхност между отделните слоеве. При хоризонталните бойлери има най-голяма контактна повърхност и затова в тях водата най-бързо "изстива", тоест - уеднаквява температурата си. Някои фирми дори поставят междинни прегради в бойлера за да запазят за по-дълго време температурната стратификация (разслоение)
alsted написа:
1. Звучи ми, че някак си умишлено, специално оставяш някакво количество вода неподгрята от котела, за да я подгряваш евентуално на следващия ден от слънцето. Като вероятно целта е да се спестят калории (въглища) :?
Ама разбира се, че това е целта - нали затова влагаш толкова пари за соларна инсталация? Целта да се използва максимално слънчевата енергия и да се доподгрява само в краен случай - независимо дали на въглища, ток, пелети или газ! При правилно разположение на серпентините соларната система улавя и най-срамежливото зимно слънце и го вкарва в бойлера. През лятото разполагаме с целия обем на бойлера гореща вода от слънцето, а през зимата разполагаме с половината бойлер гореща вода, но при добра котелна серпентина недостиг на топла вода не се усеща - тя може да работи и на проточен принцип. При правилен избор на големината на бойлера спрямо броя на ползвателите - не виждам кое му е притеснителното
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 21

Тема "Соларна система в проект - моля за мнения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: