• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 25
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
VelinPetrov написа:
naskov написа:
Цвета на пламъка трябва да е бледо жълт, независимо какви са пелетите. От комина не трябва да излиза пушек, освен при разпалването.
В момента на 40% - 50% вентилатор, подаване от 1 до 6 и пауза 14-14 сек.
Работи добре, пламъка е с големи езици, не е ярко жълто а като на нормален огън. Пропушва леко само при палене, иначе не.
Котела стана доста по светъл (светло сиво в момента)

Здравей, да попитам само 40-50 % и на двата вентилатора ли? #-o Защото моите са на 100% и двата. Остава шлака и малки мисля неизгорели докрай пелети в пепелта? Дали се дължи на мощността на вентилаторите?А иначе настрйките са ми:
Тк обх 15-55
Зона рег 5
Вид управление 1
Датчик огън 0
ПП Закъснение 30s
Тстая хис 3C

Пълни 2-6
Пауза 13-13
Вентилатор 1 48-100
Вентилатор 2 48-100
Със стаен термостат /програматор/.
VelinPetrov - специалист
alexnadq написа:
VelinPetrov написа:
naskov написа:
Цвета на пламъка трябва да е бледо жълт, независимо какви са пелетите. От комина не трябва да излиза пушек, освен при разпалването.
В момента на 40% - 50% вентилатор, подаване от 1 до 6 и пауза 14-14 сек.
Работи добре, пламъка е с големи езици, не е ярко жълто а като на нормален огън. Пропушва леко само при палене, иначе не.
Котела стана доста по светъл (светло сиво в момента)

Здравей, да попитам само 40-50 % и на двата вентилатора ли? #-o Защото моите са на 100% и двата. Остава шлака и малки мисля неизгорели докрай пелети в пепелта? Дали се дължи на мощността на вентилаторите?А иначе настрйките са ми:
Тк обх 15-55
Зона рег 5
Вид управление 1
Датчик огън 0
ПП Закъснение 30s
Тстая хис 3C

Пълни 2-6
Пауза 13-13
Вентилатор 1 48-100
Вентилатор 2 48-100
Със стаен термостат /програматор/.
Колега горелката няма втори вентилатор, това е опция в контролера за свързване на допълнителен димосмукателен вентилатор.
Пробвай с настройка 40% - 70% на вентилатор 1, ако комина има силна тяга и работи добре може да намаляваш още горната граница.
Подаването го направи 1-6 сек. за да може да пада на 5 киловата.
При мен на пауза 14-14 работи добре.
Другите настройки може да не пипаш засега.
Успех ;)
п.п. Аз съм в процес на изработка на втори турболатор, ошамотяване на камерата и монтаж на дожигател :)
VelinPetrov написа:
alexnadq написа:
VelinPetrov написа:
В момента на 40% - 50% вентилатор, подаване от 1 до 6 и пауза 14-14 сек.
Работи добре, пламъка е с големи езици, не е ярко жълто а като на нормален огън. Пропушва леко само при палене, иначе не.
Котела стана доста по светъл (светло сиво в момента)

Здравей, да попитам само 40-50 % и на двата вентилатора ли? #-o Защото моите са на 100% и двата. Остава шлака и малки мисля неизгорели докрай пелети в пепелта? Дали се дължи на мощността на вентилаторите?А иначе настрйките са ми:
Тк обх 15-55
Зона рег 5
Вид управление 1
Датчик огън 0
ПП Закъснение 30s
Тстая хис 3C

Пълни 2-6
Пауза 13-13
Вентилатор 1 48-100
Вентилатор 2 48-100
Със стаен термостат /програматор/.
Колега горелката няма втори вентилатор, това е опция в контролера за свързване на допълнителен димосмукателен вентилатор.
Пробвай с настройка 40% - 70% на вентилатор 1, ако комина има силна тяга и работи добре може да намаляваш още горната граница.
Подаването го направи 1-6 сек. за да може да пада на 5 киловата.
При мен на пауза 14-14 работи добре.
Другите настройки може да не пипаш засега.
Успех ;)
п.п. Аз съм в процес на изработка на втори турболатор, ошамотяване на камерата и монтаж на дожигател :)
Мерси , да пишеш какво си направил и има ли ефект!
VelinPetrov - специалист
Да споделя постигнатото дотук. Ефекта от ошамотяването считам за доста добър, ефект в доизгарянето определено има. Ефект в разхода не намирам, поне не чувствителен. Сега експериментирам с неръждаема чиния за отражател(дожигател) досега беше хоризонтална над горелката, сега е на около 40-45 градуса наклон на около 15 см. от горелката, мисля че така е по-добре, напича се до червено, доизгаря малки летящи остатъци и бута част от пепелта да пада долу което трябва да държи котела по чист. Ще споделя по нататък как са се развили нещата.
п.п. Предстои тези дни да си изработя втория турболатор за първи ход на котела и да го пробвам.Сега с турболатор само във втори ход ефекта е осезаем - 105 - 160 градуса е температурата от минимална до максимална мощност на чист котел.
filmatoplo - майстор
:supz: Абе чудих се аз - защо на супер скъпите пелети котли - горелките горят в керамични кутии и след това само топъл въздух тръгва по димогарни тръби с пружини турболатори чистачи ,викам си или са прости да пуснат пламъка директно по тръбите или са гении и има защо . :wink: а то ето каква била работата - в керамиката горивото изгаря напълно и пламъка си получава нужния първичен и вторичен въздух ,гори при висока температура и изгарят фракциите напълно ,след кутията е ясно - чисти топли газове .А ние като по умни - Юра Гас на пламъка да пърли ризата . :rolleyes:
VelinPetrov - специалист
filmatoplo написа:
:supz: Абе чудих се аз - защо на супер скъпите пелети котли - горелките горят в керамични кутии и след това само топъл въздух тръгва по димогарни тръби с пружини турболатори чистачи ,викам си или са прости да пуснат пламъка директно по тръбите или са гении и има защо . :wink: а то ето каква била работата - в керамиката горивото изгаря напълно и пламъка си получава нужния първичен и вторичен въздух ,гори при висока температура и изгарят фракциите напълно ,след кутията е ясно - чисти топли газове .А ние като по умни - Юра Гас на пламъка да пърли ризата . :rolleyes:
Факт :) Правим каквото можем да подобрим нещата с подръчни материали. А някои хора продължават да си правят топлообменници с тръби които да монтират в горивната камера на чугуниките.... груба грешка според мен.
filmatoplo - майстор
Груба да ,трябва да се направи керамична камера където пламъка да се развива пълно ,да има дифузьор с отвори за вторичен въздух , ако още в началото пламъка суров допре студена повърхност свършва до там - от тук нататък излиза като лош пушек пълен с недогорели фракции които тежат и полепят по топлообменника комина и така .
шоп - майстор
filmatoplo написа:
Груба да ,трябва да се направи керамична камера където пламъка да се развива пълно ,да има дифузьор с отвори за вторичен въздух , ако още в началото пламъка суров допре студена повърхност свършва до там - от тук нататък излиза като лош пушек пълен с недогорели фракции които тежат и полепят по топлообменника комина и така .
филме 100% съгласен с теб. Това са условия за оптимално горене...

абе след още някоя и друга години в спор, опити, четене и т.н. ще задминем като параметри и чуждите котли с пет цифрена цена :partyman:
filmatoplo - майстор
Да - направи си сам ще пожъне успехи. :) Харгаснер ,КВБ ,Херц - треперете .
шоп - майстор
filmatoplo написа:
Да - направи си сам ще пожъне успехи. :) Харгаснер ,КВБ ,Херц - треперете .
:supz: :supz: :supz: според мен инжинерите от цитираните фирми са разбрали как преди 100-200 години в Бг са работили печките тип джамал, как са се движили димните газове в руските зидани печки и какъв е принципа на еврейските кахлени печки... Демек нищо ново, просто връщане назад към изпитаното и надграждането му със съвременни материали и технологии.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 25

Тема "Пелетни горелки BISOLID Настройки и проблеми." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: