Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте, имам въпрос за местоположение на колекторите. Става въпрос за къща на два етажа - на всеки етаж има по една стая, която се намира на 1 метър над другите стаи.

Въпроса ми е, може ли да сложа колектор на всеки етаж в коридора и би ли било проблем да захранва 3-4 кръга на стая по-висока с около метър, т.е. колекторите да са в ниските точки на етажите ?
шоп - майстор
ср апр 20, 2022 8:07 pmviktor.borisov написа:


Въпроса ми е, може ли да сложа колектор на всеки етаж в коридора и би ли било проблем да захранва 3-4 кръга на стая по-висока с около метър, т.е. колекторите да са в ниските точки на етажите ?
И как ще обезвъздушиш?

Правил съм такива системи, но не ги препоръчвам за хора без опит. Могат да си скъсат нервите. Просто не е за всеки.
ср апр 20, 2022 8:14 pmшоп написа:
ср апр 20, 2022 8:07 pmviktor.borisov написа:


Въпроса ми е, може ли да сложа колектор на всеки етаж в коридора и би ли било проблем да захранва 3-4 кръга на стая по-висока с около метър, т.е. колекторите да са в ниските точки на етажите ?
И как ще обезвъздушиш?

Правил съм такива системи, но не ги препоръчвам за хора без опит. Могат да си скъсат нервите. Просто не е за всеки.
Ок, мерси за отговора. Кое е по-удачно тогава, да сложа колекторите на по-високите точки или да имам по два колектора на етаж - един на по-високото и един на по-ниското ниво ?
stoyanstoyan - специалист
Моля за съвет за подово на първи етаж на къща без мазе
След като разбихме циментовата замазка и махнахме фибранът от пода има възможност за 3 см изолация тръби и замазка.
Въпросът ми е как е по добре от гледна точка на влаго и топлоизолация. Да се постави 3 см фибран после фолио и тръби или 3см бонбониера и тръби.
За бонбониерата ме притеснява че е от eps изградена и незнам дали е добре да се постави директно върху бетоновия под и доколко е влагоустойчива.
speka_rs - майстор
ср апр 27, 2022 1:59 pmstoyanstoyan написа:
Моля за съвет за подово на първи етаж на къща без мазе
След като разбихме циментовата замазка и махнахме фибранът от пода има възможност за 3 см изолация тръби и замазка.
Въпросът ми е как е по добре от гледна точка на влаго и топлоизолация. Да се постави 3 см фибран после фолио и тръби или 3см бонбониера и тръби.
За бонбониерата ме притеснява че е от eps изградена и незнам дали е добре да се постави директно върху бетоновия под и доколко е влагоустойчива.
Аз съм за 3 см фибран и тръби с такера.
Hursa - майстор
ср апр 27, 2022 1:59 pmstoyanstoyan написа:
Въпросът ми е как е по добре от гледна точка на влаго и топлоизолация. Да се постави 3 см фибран после фолио и тръби или 3см бонбониера и тръби.
За бонбониерата ме притеснява че е от eps изградена и незнам дали е добре да се постави директно върху бетоновия под и доколко е влагоустойчива.
От къде влагата в пода? Постоянно ли ще се живее там, подовото как ще го ползвате.
ср апр 27, 2022 7:21 pmHursa написа:
От къде влагата в пода? Постоянно ли ще се живее там, подовото как ще го ползвате.
ср апр 27, 2022 1:59 pmstoyanstoyan написа:
....първи етаж на къща без мазе......
Hursa - майстор
И как - да се сложи върху пода фибран за влагоизолация? Ако прониква влага фибрана няма да помогне. Ако има такъв проблем, първо той трябва да се оправи (поне според мен :))
пон апр 11, 2022 11:21 pmstoyanstoyan написа:
Отдолу имам 4см фибран а над него мога да повдигна само 5 см.
Махнахте 4 см фибран за да сложите 3? Какво толкова очаквате да получите от подовото, та сте се заели да правите всичко това?
ср апр 27, 2022 7:30 pmHursa написа:
И как - да се сложи върху пода фибран за влагоизолация? Ако прониква влага фибрана няма да помогне. Ако има такъв проблем, първо той трябва да се оправи (поне според мен :))
Да, първо оправяне на проблема с влагата.
Самият фибран не поема влага. Ако подовото се изпълни правилно, това гарантира, че дори при наличие на влага (капилярно по стени колкото щеш примери в подобни къщи), то замазката на подовото няма да поема от влагата, което би отнемало от енергията, за изпарението ѝ.
С изграждането на подово отопление, вероятно очакват по добър комфорт.
stoyanstoyan - специалист
Нямам влага никаква просто искам да се подсигуря
И незнам в моя случай кое е по добро бонбониера или фибран с фолио. Махам 4см и слагам 3 заради липса на височина.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: