• 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 335
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Това не е мое изпълнение. Вкъщи е подобно с 2.5 цола тръби и котел КЧМ 45 киловата. Чугунените котли не се плашат от конденз, няма да се пробият. Естествената циркулация е бавна и проблеми няма.
димитар кисиов - специалист
tupalka написа:
Здрвейте, обитавам етаж от къща около 65 квадрата чиста площ. Преди 2 години изградих водно подово на целия етаж разделено на 5 кръга и бойлер 120л. със серпентина. Сложих качествена дограма с троен стъклопакет, под етажа има мазе в което е котела а на тавана ГК с вата 10см.като отгоре също на целия етаж има водно подово. Та... за начало свързах подовото директно към същесвуващия котел Виадрус У22 3 секции(17кв.) на дърва основно. Гоня 45 градуса на водата +-5градуса. :-D все пак трудно се регулира с точност... Проблема е, че за ниска температра се налага да го задушавам и се получи сериозен катран по котела и комина, който става все повече :? Според прочетеното в теми с подобен проблем разбрах, че ми трябва малък кръг с 60 гр. връщаща. Ще го реализирам, но до сега никъде не видях някой да използва котел на твърдо гориво свързан само с водно подово. Обикновено има и радиаторен кръг с по-топла вода и трипътен за подовото.
Назад в темата колега е пуснал подобни схеми, но линковете не се отварят. Ако може отново да ги покажете. :-D Според прочетеното до сега най-добре е след малкия кръг да вкарам водата (65-70гр.) в един буфер, да навия серпентина в него и с един трипътен вентил на 40-45 гр. с втора помпа към подовото. Ще го "сделам" от някой бидон с изолация, но колко литра да бъде, пък и ще има загуби на топло. Приемам всякакви идеи :partyman:
пробвай само с трипътен вентил щом досега си се справил по невъзможния начин ще се родиш само с него
tupalka - специалист
шоп написа:
Това не е мое изпълнение. Вкъщи е подобно с 2.5 цола тръби и котел КЧМ 45 киловата. Чугунените котли не се плашат от конденз, няма да се пробият. Естествената циркулация е бавна и проблеми няма.
Не ме притеснява пробиването а огромното количество катран което е следствие от конденза.
шоп - майстор
Ако има катран означава, че нямаш добър горивен процес. Например гориш мокри дърва и въглища, ограничаваш входящият въздух или притваряш много клапата за димните газове. Без помпа циркулацията е малка и буквално след 4-5 мин след запалване на котела в горната част на котела е към 60 градуса и конденз няма. При работа на котел с буфер, котела работи на оптималният си ( почти максимален ) режим и се самопочиства до чугун.
Christo - майстор
Отиваме на сайта на http://www.atmos.eu/en/boiler-installation/ и си харесваме схемичка. Схемите са най-отдолу. Има с Ладомати, с вентили, буфери ит.н. И четем какво пише. Може да се смени английския език с друг.... и не измисляме топлата вода. Щото после ще плачем. Ако котелът е чугунен, може и никога да не се пробие, щото стените му са около 10мм. Ама стоманените, правени от набедени профита-печалбари имат някъде и ламарини от по 3мм. Този катран, освен че задръства котела и влошава топло обмена такова мамата и на стоманата със завидна скорост. И икономисаните 300 лева за помпа и трипътен вентил стават 3000 за нов котел. Отделно емоцията "изваждане на стария и вмъкване на новия котел в котелното"
шоп - майстор
Christo, всичко което пишеш е вярно, но tupalka има чугунен котел Виадрус, който е дуракоустойчив и не се плаши от катран или прогаряне.

300 лв наистина са нищо и аз не коментирам цената ами практичността. Наличието на помпа и трипътен вентил създават предпоставка за аварии и откази при повреда или липса на ток. Тези проблеми се случват точно ЗИМАТА, когато откази не трябва да има. Повярвай ми, няма нищо по-добро от система, която не я мислиш. Може да си на работа, може да си на почивка и ако в къщата има стари хора и деца, не мислиш дали ще има авария, дали ще спре тока... Спокоен си и знаеш че са на топло, разбира се ако има кой да обслужва котела.

Хубаво е да има автоматизиция, но да не забравяме и автономната работа при екстремни условия. Май забравихме изминалата зима, където имаше региони без ел. енергия 1-2 седмици.

Схеми много, но всичките са направени от търговци на отоплителна арматура, които целят да си продадът компонентите. От години следя руските форуми и не случайно предлагам схеми, които са изпитани и при -60 и липса на ток.Който експлоатира котел на въглища или дърва ще ме разбере. Трябва да си изпитал само веднъж ужаса от разпалени 100 кг донбаски въглища в система с принудителна циркулация и спрял ток и НИКОГА няма да спиш вече спокойно.
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, схеми има много и всеки си избира подходящата за случая. Всяка си има предимства и недостатъци. Техниката се развива с бурни темпове. Това, че някои руски провинции са забравени от Бога и времето е спряло, това че имат евтини калорични въглища и не ги интересува КПД не означава, че трябва да взимаме пример от тях. При нас тона е 360-400лв и не трябва да си позволяваме топлината да излиза през комина заради един пръст катран по топлообменника. Вярно, че чугунения котел не се скапва от катрана, както стоманения, но пък е вярно, че съвременните стоманени много по-добре усвояват топлината, особено при липса на катран :) . Мисля, че разходът е много по-важен. Лично аз предпочитам на 8 или 10 години да си сменям Реното, което харчи 5л/100км, отколкото да завещавам на внуците здрав Москвич, който харчи 15л/100км :wink:
шоп - майстор
LazarGanev, 100% съм съгласен с теб. Аз предпочитам също котел с макс КПД, но и ДЪЛГОВЕЧЕН.
Често казваме, че иделано щастие няма, но май при отоплителните системи ИМА такова шастие или поне се доближава да идеала.

За мен това е комбинацията чугунен триходов котел Карпат с полска чугунена универсална горелка Екоенргия.
100% дуракоустойчива система, когато е направена с естествена циркулация и котела става комбиниран при липса на ток.

Не подценавайте развитието на технологията. Напоследък толкова се разви чугунолеенето, че има много чугунени котли с КПД надминаващи средният клас стоманени пелетни котли, които след 10 години могат да протекът. Признавам си, фен съм на чугунените котли. Имам приятел с чугунен котел от 1939 година и пречупен кръст на него, който още работи!!!

Лично вкъщи се доверих на комбинирана система от два успоредни свързани чугунени котела. Руски чугунен котел КЧМ 45 с естествена циркулация и полска чугунена универсална горелка Екоенергия 35KW с 6 секционен котел Виадрус и допълнителен економайзер за подгряване на входящият въздух. Скоро ще отворя нова тема по темата:-)
filmatoplo - майстор
По принцип говоря :) , всеки иска да спретне инсталация и то комбинирана -подово, радиатори , бойлер че и лири , добре ама всеки от консуматорите е с различна температура на захранване , респективно и връщащата вода ще е с различна температура , някоя от която и 35 градуса :wink: .Напълно възможно да се усъществи с монтаж на няколко компонента около котела (за пари не говорим -колкото толкова ) , най добре е когато зоните ще са различно температурни и котела трябва да се усигурява температурно да се монтира буфер , между него и котела термовентил , след буфера да се направи разпределителна група с нужните зонални помпи , естествено преди помпата на подовото се добавя и смесителен вентил :wink: кое не се разбра .По принцип по софийски най добре е котела да работи с температура която ти е нужна :wink: 45-50-60 и така , но ние взехме че измислихме друг режим та сега спорим :-D .
шоп - майстор
filmatoplo, това което си написал е така, но има един прост, евтин и непретенциозен начин всичко това да работи без отказ. Котела ВИНАГИ трябва да таботи около оптималното си КПД, което автоматично налага наличието на буфер.

Просто в буфера се слагат различен по размер топлообменници. Цената на чугунен глидер втора употреба е с цена около 3-4 лв и е вечен. Руснаците масово ги използват. Например 5 бр за подово, 7 бр за радиаторите и 10 бр за БГВ.

Просто предлагам един по-различен и евтин начин. Могат да се комбинират и с енергозависимите схеми и вариантите стават гъвкави и още по-пратктични.

Прикачен файл

IMG_20141018_175950.JPG
  • 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 335

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: