Най - вълнуващия въпрос зимно време.
null - специалист
Дали става така.
Слагам термосифонна (ако така се казва) система на покрива с по-голям бойлер. От него топлата вода я пускам да захранва електрическите бойлери по етажите. Не да ги топли със серпентина, а да ги пълни вместо със студена с топла вода.
И да се откажа от подпомагане на парното през зимата. И да източвам слънчевата система.
Така даже излиза доста евтино ...
8180 - майстор
Нулл,
С извинение, че ти разводних темата.:sad:
Той 2V6 за нещо такова ти говори на 11.06. Ток или парно за дозагряване сигурно няма разлика.
Само аз не разбрах колекторът на слънчевата система в отделен кръг ли е или направо на водопровода - и... разширителен съд!!?? трябва ли.
null - специалист
Доколкото разбрах термосифонната система загрява водата директно. Няма серпентини и т.н. Водата от колектора се нагрява и влиза в бойлера. Съответно като поизстине се връща в колектора и пак отначало. Допълнително има захранване със студена вода и изход за топлата.
Та аз си мисля този изход за топла вода да го пусна с една водопроводна тръба към входа за студена вода на електрическите бойлери по етажите.
Някой да е правил подобно нещо?
Зимата смятам да изпразвам системата и да си захранвам бойлерите нормално.
До всеки бойлер са изведени тръби от парното, на които като ми дойде музата да вържа серпентините (това като сменя бойлерите с такива със серпентини)
Ако някой разбира и може да критикува идеята ще се радвам да сподели.
2v6 - майстор
null написа:
Доколкото разбрах термосифонната система загрява водата директно. Няма серпентини и т.н. Водата от колектора се нагрява и влиза в бойлера. Съответно като поизстине се връща в колектора и пак отначало. Допълнително има захранване със студена вода и изход за топлата.
Та аз си мисля този изход за топла вода да го пусна с една водопроводна тръба към входа за студена вода на електрическите бойлери по етажите.
Някой да е правил подобно нещо?
Зимата смятам да изпразвам системата и да си захранвам бойлерите нормално.
До всеки бойлер са изведени тръби от парното, на които като ми дойде музата да вържа серпентините (това като сменя бойлерите с такива със серпентини)
Ако някой разбира и може да критикува идеята ще се радвам да сподели.
Термосифонна система може да е с директно греене на водата или индиректно. Схемата по-горе е със индиректно - има топлообменник (серпентина), който предава топлината от колектора към бойлера.

При директно греене водопроводната вода минава през колектора. В някои случаи е добро решение, но има следните недостатъци:

1. При твърда вода ще се отлага котлен камък, който в определен момент ще влоши силно ефективността на колектора и дори може да го запуши!

2. Възможно е да се получи утайка в колектора (особено при термосифонна система), която постепенно да блокира циркулацията!

3. Водопроводната вода замръзва под 0 градуса, затова колекторите и тръбите трябва да се източват есента.

Поради тези причини е най-добре да се използва индиректно греене.
Bobivan - специалист
На баба ви фърчилото!!!Туря се солар с вакуумни топлинни тръби,помпа за солар,монопропиленгликол за топлинен агент диференциален термостат за солари,арматури разни и системата е перфектна целогодишно,без изтакане,с минимални разходи.....
Ай сикана с тия термосифонни щуротии,се едно е вънка 19 век....
antmadara - специалист
Това, че ще име съществен целогодишен ефект е под голям въпрос!
null - специалист
Bobivan написа:
На баба ви фърчилото!!!Туря се солар с вакуумни топлинни тръби,помпа за солар,монопропиленгликол за топлинен агент диференциален термостат за солари,арматури разни и системата е перфектна целогодишно,без изтакане,с минимални разходи.....
Ай сикана с тия термосифонни щуротии,се едно е вънка 19 век....
Добре де - а схема на свързването можеш ли да дадеш при условията от първия пост?
2v6 - майстор
Bobivan написа:
На баба ви фърчилото!!!Туря се солар с вакуумни топлинни тръби,помпа за солар,монопропиленгликол за топлинен агент диференциален термостат за солари,арматури разни и системата е перфектна целогодишно,без изтакане,с минимални разходи.....
Ай сикана с тия термосифонни щуротии,се едно е вънка 19 век....
Един колега си направи термосифонна система с вакуумни тръби. Спести около 600 лева.
Обслужването е пъти по-малко от система със "соларни арматури разни" и си е перфектна система от 21 век!
2v6 - майстор
null написа:
...
Добре де - а схема на свързването можеш ли да дадеш при условията от първия пост?
Това дали ще се ползват плоски или вакуумно-тръбни колектори почти няма значение. Схемите са едни и същи.
null - специалист
Да ама аз все още нямам схема на свързване.
Колектор на покрива. Три бойлера на етажите. Котел в мазето. Инсталацията на парното е изградена. Как трябва да ги свържа?
Диференциалния термостат дето спира помпата от кой бойлер ще "диференцира"?
Как точно ще става подпомагането на отоплението? Четох за топлообменници и други работи, но това как се отразява на съществуващата инсталация?
Не намерих схема за да мога да си го представя, а от там и да сметна поне приблизително колко би струвало. Докато термосифонната система с директното загряване си я представям без проблеми защото е безумно проста. Само трябва да подсиля покрива за да издържи и на бойлера.

Тема "и аз да попитам за слънчеви колектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: