Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ve4er - напреднал
Харесал съм един 150л сънсистем с две серпентини, но видях че има два вида. На единия серпентините са една над над друга, на другия вид са паралелни серпентините. Кой е по удачен за изграждане на система с пилетен котел и слънчев колектор? Също искам да попитам, медна тръба ще пускам до слънчевия колектор понеже там е висока температурата - само на топлата или и на студената трябва в случая да са медни и какъв диаметър? Ако е дъвкана темата и преди се извинявам, но искам да си изясня кое е най-удачно.
Andri01 - майстор
ППР със стъкломат вътре-на топлата и на студената вода,20-25 мм.
Серпентините да са една над друга, а нагревателя между тях.
http://shop.amigobg.com/product/882/boy ... liran.html
За този бойлер колектор 2 кв.м, медна тръба ф15 или друга подходяща за гореща вода с подобен диаметър (вътрешен)
LazarGanev - "Велик майстор"
Не знам колко човека ще го ползвате, но соларен бойлер 150л е за не повече от 2-ма. Като ще правиш инвестиция си вземи поне това:
http://shop.amigobg.com/product/883/boy ... liran.html
Тръбите - медни 12мм, дори и 10мм не е проблем, изолация поне 13мм.
ve4er - напреднал
вт апр 09, 2019 6:51 amLazarGanev написа:
Не знам колко човека ще го ползвате, но соларен бойлер 150л е за не повече от 2-ма. Като ще правиш инвестиция си вземи поне това:
http://shop.amigobg.com/product/883/boy ... liran.html
Тръбите - медни 12мм, дори и 10мм не е проблем, изолация поне 13мм.
Как за двама 150л, досега сме с един 80л на ток. Системата е за къщата която реновираме, бойлера ще захранва две бани на двата етажа, като долната рядко някой ще се къпе. 3kW ел. нагревател все пак има. Като ги гледам тези бойлери от линка са стоящи - демек на пода трябва да се монтира.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт апр 09, 2019 7:44 amve4er написа:

Как за двама 150л, досега сме с един 80л на ток. ... 3kW ел. нагревател все пак има.
Останах с убеждение, че питането е за соларен бойлер. Ако ще се топли на ток, може и с 50л да минете - може да се загрява когато си поискате, но тогава какъв е смисъпа да инвестирате в соларни панели, помпи, тръби и т.н.? Соларният бойлер се топли цял ден и вечер трябва да има вода за всички, защото няма слънце да се дозагрее. А е добре да остане малко запас, юото утре може да е облачно :)
Лазар обяснява, ама сбито, че му е писнало вече.
ve4er, чети внимателно и сабалям!
viewtopic.php?f=10&t=50670&sid=6dd5599b ... e7224e3569
ve4er - напреднал
Ами спряхме се на 200л с две серпентини една над друга, 3kW ел. нагревател и рециркулация, понеже е далеч от кухнята. Няма сънсистем 150л за вертикален монтаж с извод за рециркулация, а и изводите му не са странични за входа и изхода на студената и топлата вода.
чет апр 11, 2019 8:13 pmve4er написа:
Ами спряхме се на 200л с две серпентини една над друга, 3kW ел. нагревател и рециркулация, понеже е далеч от кухнята. Няма сънсистем 150л за вертикален монтаж с извод за рециркулация, а и изводите му не са странични за входа и изхода на студената и топлата вода.
Обема вече е добър, разположението на серпентините също
Нагревателят къде се намира?
Разбирам, че бойлерът ще е висящ сякаш, а там нагревателите са долу.
Това не са соларни бойлери.
Лазар постна линк със соларен.
Ако нямате място, вертикалният все пак е вариант.
ve4er - напреднал
Соларен разбирам без ел. нагревател или като опция. Спрял съм се на вертикален монтаж, нагревателя отдолу, серпентини една над друга - BB-V/S2 200. На мен ми трябва да си го има нагревателя и да е включен на нощна енергия, а когато си работи котел или колектор каквото стопли все файда. Колекторите нямам намерение да ги монтирам сега. Някой слънчев ден и това ще стане, просто бойлера да има серпентини за всичко. За общо 4 човека, 2 бани, 2 жени :)

Тема "Бойлер за парно и слънчев колектор - серпентини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: