• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Като гледам кривите диаграми на помпата 25-60 - от 0,8 до 3,5 м3 ч . Трябва да си поиграя да сметна за всеки етаж мощноста и съответния дебит - примерно на втория етаж има 2 конвектора с обща мощност 15 киловата и 2 радиатора с обща мощност 5 киловата - 20 киловата иска дебит 0,9 -1,0 м3 ч при делта ТЕ 20 градуса разлика в температурата на водата в тръбите вход изход. Помпата 25-60 влиза в тия параметри -вече от скоростите ще балансирам по точно Делта Т. Тези цифри за 20 киловата също ги гледам от таблица за определяне на дебит спрямо киловати и делта Т .
LazarGanev - "Велик майстор"
За дебит дo 9m³/h
DN=65
D=219
L=380
A=245
B=220
H=1150
R=70
O=1/2"
S=1"
T=1/2"

Прикачен файл

Хидр.съединител.gif
Хидр.съединител.gif (5.78 KиБ) Видяна 4739 пъти
filmatoplo - майстор
Благодаря този размер е идеален , вход изход ще променя на DN 40 . Направи ми впечатление че фланците са строго фиксирани на еднакво растояние един от друг означеното с -B . Мои бургаски колеги са испълнявали подобни устройства с вход изход точно един срещу друг -2 по 2 на еднаква височина.Все си мисля че тая роля може дая играе и пластинчат топлообменник -понеже нямам каскада от няколко котела.
filmatoplo - майстор
Аз на трета страница съм давал акъли за празната тръба с 4 извода :lol: . Има и само с 2 отвора. Сега в котелното има изведени 24 тръбички фи-16 за 12 отделни отоплителни тела . Общата дължина е 400 метра тръба. 200 метра от която е навита за подово . После ще ги разпределям на 3 групи колектори със своя помпа .Ама като стане след лятото ще докладвам.Миналата година пробата беше юли :) вънка 35 гр и котела пере на 80 и три конвектора духат в 30 кв м2 стана сауна :lol: нищо затова е бирата :drinkers: ааахххх.....
filmatoplo - майстор
Лазаре с какви параметри е помпата след съединителя на снимките , ако не се лъжа серия 2000 , моно или трифазна .
LazarGanev - "Велик майстор"
Трифазна 1500Вт
filmatoplo - майстор
Лазаре интересуваше ме и примерно -Грундфос 40-180 или колкото е в съшност .Щото гадая по снимката колко е цолажа на клапата и филтъра .
LazarGanev - "Велик майстор"
Ше проверя и щи кажа, ма ся не помна.
filmatoplo - майстор
Grundfos ups 80-120f 400v на такава я меря .
dimitkovec - напреднал
Здравейте, виждам , че темата е мнооого стара, но е абсолютно актуална и днес. При все, че изчетох де що има, и успях да се насоча в материята, благодарение, на любезно споделените от специалистите знания. :prayer:
Може за останалите читатели всичко да е ясно, но аз, нали все съм недоразбрал, ми останаха няколко неясни момента при изчислението на топлозагубите. Пропускам всичко, което успях да науча дотук, и питам конкретно за следното:

1.При пресмятане на топлозагуби на цяла къща, как е редно да се постъпи, да се сумират мощностите на отделните помещения, или да се разгледа къщата като едно помещение? Ако първият начин е верния, как да отразя влиянието на съседните помещения към това, чиито топлозагуби определям?
Пример: на първи етаж- всекидневна, на втори етаж- спални. между първи и втори етаж-стоманобетонна плоча със замазка. Очевидно, ще имам доста топлина, преминаваща от първия към втория етаж (U=3.205 W/m2K). При пресмятането на мощността за всекидневната, съм заложил за тавана "T външна" = 22°С , каквато ще е температурата в спалните. А за спалните, съм заложил за пода "T външна" = 26°С, каквато ще е температурата във всекидневната.

2. От къде да взема външната изчислителна температура за Варна, спрямо различни часове на незапасеност, както е показано за Берковица?:
"външна изчислителна температура:
- при 0 часа неосигуреност: -23.00 С;
- при 20 часа неосигуреност: -17.00 С (ние ще използваме тази стойност, у вас нямате операционни, все пак);
- при 400 часа неосигуреност: -6.00 С.
вятър:
- скорост: 1.6 m/s "

3. Според ориентацията на стените, кое се коригира, U (коеф на топлопреминаване на стената), или общата мощност, необходима за отопление на помещението? Какви са коефициентите за съответното изложение И/З/С/Ю? И, към този коефициент, ли влиза топлината, приемана със слънчевите лъчи при южно и западно изложение?

" забележка: казал си, че ориентацията на външните стени е юг-запад, начи приемаме, че едната 'гледа' юг, а другата запад (има значение, +5% се коригира запаната стена)"


4. Каква е формулата за пресмятане на влиянието на инфилтрацията от прозорци, върху необходимата мощност за помещението? Дограмата ми се води "добра", и приемам , че инфилтрацията е 10m3/hm2 при 100Ра. Намерих в едно ръководство, че за Варна нормативните стойност за налягането на вятъра са 0,58KN/m2, но не намерих честотата на вятъра (ветровито си е, ама си спира от време на време). В първите постове, видях, че се изискват линейни размери на прозорците (което е логично-там са уплътненията), това как да го свържа с данните , които имам за вятъра? :

5. Как се отчита вличанието на термомостовете? Предполагам, че е мнооого сложно, но има ли "средностатистически" цифри? :-D "Най-обичам на хляба мекото, и на работата лекото" :anmachen:

Благодаря за помощта. Смятам, че след ткато се изяснят тези точки, ще се доближа малко до професионални калкулации... :roll:
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Кое как се смята - посъбра се материал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: