• 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 65
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
a4o_ivanov - специалист
Да така е.Но както няма едно лекарство за всички болести ,така няма и един и същ начин за отопление на различни видове жилища .При мен това върши идеална работа.Камината гори от сутрин до вечер и държа 40-50 градуса на водата,1 или 2 дървета са в печката и с клапата се регулира да горят спокойно,има 1 алуминиев радиатор 20 глидера 60 см.и един бойлер.Отделяме голямо внимание на горенето на камината.За мен контрола на камината е като управление на автомобил,както той има газ,спирачка,скорости така и печката трябва да се контролира.Много хора си мислят ,че само трябва да слагат дърва и да зачервяват 1 метър от кюнците и после да се вайкат колко много са изгорили ,много скъпо им излязло отоплението и т.н.Не поглеждат че печката им няма клапа за регулиране на изходните газове или и да има изобщо не я използват защото им е минавка .Аз също съм минал през този период ,но човек знае 2 и 200.От 5 години отдавам голямо значение на топлината от кюнците и топлината от слънцето.Понеже съм на последен етаж съм си направил слънчев колектор за топла вода ;не съм го купувал, самоделка е тип направи си сам и съм през лятото на слънчева вода в системата на апартамента .Електричество за топла вода почти не използвам.Това съм го направил и на село на тъста като на готварската печка съм направил от стар ел. бойлер ,бойлер за топла вода като през него минава пушека на печката и докато си готвят и се топлят загряват и водата .И там съм направил слънчев колектор за топла вода.Всичко това съм го свързал в една система и с кранове се превключва към банята и кухнята в зависимост от това какъв е сезона.Много съм доволен от всичко това и усилията които съм положил се изплащат всеки ден зиме и лете.Стремя се да оползотворявам максимално енергията за която плащам като дърва и която ни дава слънцето.А и сега темата за сметките за тока е доста наболяла.Който иска да плаща,аз се стремя да използвам минимално електричесво .18 вата вентилатор на лирата ми осигурява топлина ,веднага след запалването на печката когато не е горяла 1 ден колкото един калорифер 1000 -2000 вата,от това повече какво да желая.
Радвам се да чуя такова изказване за камините,колега Иванов.Правилното поддържане на огъня си е майсторлък,но и удоволствие.Проблема е,че повечето хора просто не искат нищо да пипат,а от друга страна недоволстват от големия разход.
colyo - специалист
Вижте на какво попаднах http://www.instructables.com/id/Woodsto ... /?ALLSTEPS.
По принцип идеята не е нова, но може да се доразвие в интересна посока.
Zurlata - специалист
Ееехх, старата темичка :goodman: .

Аз от тия печки и АЕЦ-и се отказах.
Щото колкото и ефективна печка да се направи дървата/горивото си го купуваш, а монополите държат и газта, и въглищата, и тока, и пелетите и петрола и т.н. и цената на отоплението е една и съща май-май!
Друго е ако живеех на балкана и има дърва без пари или имам от някъде безплатно гориво (или масло) примерно, ама нямам!
(турнах два климатика Мицубиши msz-z36p с голям КОП и имам и изолация на къщата, и те си ми топлят, работят и в най големите студове и са много тихи, докато стария haier бучеше като ракета! )
a4o_ivanov - специалист
Благодарности на ,,змейгорянин,,за идеята с теракотните плочки,.Поставих една пред лирата с вентилатора на около 3 см. защото до сега не намерих начин да му регулирам оборотите и става малко неприятно течение от него ,с плочката, струята на вентилатора се отклонява на четири посоки и не ми прави проблем повече.Това което е намерил colyo също е добра идея,но вече е пролет и трябва да мислим как да ,,хванем ,,слънцето да ни топли водата :idea:
rosso666 - специалист
Здрасти колеги от няколко дни чета темата.аз съм с коте юнкерс(триходов) и пелетна горелка.вчера премерих коминниъе газове които варират около110-115градуса целзии.въпросат мк е дали е добра идея да направя незо като серпентина от медна труба и да я вкарам в комин
а и да пусна връщащата вода от радиаторите през нея.
colyo - специалист
Ще ти трупа много сажди така. Не е хубаво димните газове да се преохлаждат.
a4o_ivanov - специалист
Лека промяна ,поставената теракотна плоча е за да отклонява въздуха в 4 посоки и да обдухва и предната част на лирата.Много съм доволен от резултата.

Прикачен файл

снимка0238.jpg
jabata - специалист
colyo написа:
Ще ти трупа много сажди така. Не е хубаво димните газове да се преохлаждат.
То е ясно че не е желателно да се преохлажат, но все някъде трябва да има компромис. Аз лично предпочитам веднъж седмично да чистя котлето от сажди, но да ми е по ефикасно...отколкото да имам малко сажди и температурата да ми е 200 градуса на газовете...
rosso666 написа:
Здрасти колеги от няколко дни чета темата.аз съм с коте юнкерс(триходов) и пелетна горелка.вчера премерих коминниъе газове които варират около110-115градуса целзии.въпросат мк е дали е добра идея да направя незо като серпентина от медна труба и да я вкарам в комин
а и да пусна връщащата вода от радиаторите през нея.
Мисля че на Junkers-a спокойно можеш да си направиш турболатори във втория ход на котела, това също ще помогне. Специално тази тема е дискутирана в темата за котлите, и там някой беше написал и снимал как си е направил турболатор в първия ход на Bosch-a който е много подобен на Junkers-a.
Ето маллко инфо:
viewtopic.php?f=10&t=35754&start=360#p652779
Друг вариянт е, да направиш с една проста преграда 2 допълнителни хода в котела:
viewtopic.php?f=10&t=44543&start=740
N.Petkov - специалист
Здравейте, страхотна тема два дни я чета и ако бях попаднал тук 2010г. когато започнах да сртоя щтях да направя комините по друг начин.
Но вече е направено, ще споделя мойте хрумвания за отнемане на топлина от комина\кюнеца\ преди отлети в атмосферата.
За отопление на къщата която е на два етажа по 95кв. предвиждах камина в хола и парно с радиатори и подово, но за съжаление не ми стигаха
силиците и парички да наредя тръбите за подово(вече горко съжалявам) прокарах само тръби от котелното до всеки радиатор.
Котел и радиатори още не съм монтирал, отоплява се с камина 24кв. полска понеже ходим само уикендите и празниците.
Камината е въздушна камера с много оребрение, аз я монтирах за кюнец до комина поръчах нераждавеика ф.200мм. и защото температурата на
димните газове в него е много висока реших да увелича площта на топлоотдаване на кюнеца като му направя оребрение от алуминиев
профил 20*40 който залепих с термо силикон и стенах с шини. Ще сложа снимки така площа на кюнеца се увеличава три пъти
Прикачен файл:
DSC_0027.jpg преди интервенцията

Прикачен файл

20150118_002859.jpg крайният незавършен резултат

Прикачен файл

DSC_0211.jpg

Прикачен файл

DSC_0209.jpg
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 65

Тема "Коминът-мечта или как да уловим топлината беглец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: