• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 65
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
За конденза в комина е вярно, но ако са само кюнци вън от гаража става, масово се ползват бойлери на дърва -те са точно това, кюнец минава през бойлер и се затопля водата.
chungata - специалист
#brad4edat
Снощи вдигнах Т на водата на 65* и тази сутрин се вижда, че има отложена пепел по горивната камера. Утре е ден за чистене и ще видя отблизо как са нещата.
Относно пламъка - при мен се получава този синкавият само при разпалване. Като влезе в режим на нормално горене си е жълт, а като мине на 1ва степен гори колкото да не угасне и е много нисък, та само виждам светлина вътре в камината. Как евентуално да постигна синкавият отенък?
brad4edat - специалист
Всъщност когато камината влезне в режима на следена на градусите е невъзможно да се получи този синкав пламък, все пак тогава огънят едвам гори. Така е и при мен. Не знам колко сажди ти трупа камината на теб. Все пак няма как да не се понатрупват сажди за няколко дни горене и да не се почистят механично с някаква четчица или телче. Когато камината гори на макс, тя наистина изгаря част от саждите, но после при по слабия резим на горене се отлагат известно количество сажди, което обаче не би трябвало да се налага да се чисти в рамките на няколко дни. Аз я чистя в седмицата по веднъж.
В началото докато и хвана настройките за дадените пелети си се налагаше да я чистя всеки ден, понеже камерата ми се опушваше много. Предполагам, че и ти я чистиш поне през седмица, щом казваш че си напипал синкавия пламък в основата на огъня!?
Но каквото и да става не трябва да слизаш под тези 60 градуса на водата. На всякъде където съм чел преди из темите за парно се споделя тази температура. Когато правихме парното с камината на пелети, хората които правиха системата ми препоръчаха да гоня 65 градуса и да я държа там, макар аз да я движа между 58-63 градуса.
За парното с котлето на дърва не знам колко градуса са радиаторите, понеже са толкова вряли, че не се докосват :lol: Но то е от старите системи на гравитационен принцип и изцяло метални тръби.
:partyman:
Сега като се замисля, миналата есен гледах един ден, че от комина не излизаше никакъв пушек, а в него е включен и един друг комшия с камина на пелети. Тогава и двете камини горяха едновременно и отвън над комина не се забелязваше почти никакви димове. Трябва човек да се загледа много ама много за да разбере, че комина гори. Тая зима се включиха и други съседи с камини на дърва, еми пролича си сериозно, че комина се ползва :-D Сам си направи изводите колко повече дим отделя горенето на дървата отколкото на пелетните камини и котли.
chungata - специалист
brad4edat написа:
Не знам колко сажди ти трупа камината на теб. Все пак няма как да не се понатрупват сажди за няколко дни горене и да не се почистят механично с някаква четчица или телче. Когато камината гори на макс, тя наистина изгаря част от саждите, но после при по слабия режим на горене се отлагат известно количество сажди, което обаче не би трябвало да се налага да се чисти в рамките на няколко дни. Аз я чистя в седмицата по веднъж.
В началото докато и хвана настройките за дадените пелети си се налагаше да я чистя всеки ден, понеже камерата ми се опушваше много. Предполагам, че и ти я чистиш поне през седмица, щом казваш че си напипал синкавия пламък в основата на огъня!?
Но каквото и да става не трябва да слизаш под тези 60 градуса на водата. На всякъде където съм чел преди из темите за парно се споделя тази температура. Когато правихме парното с камината на пелети, хората които правиха системата ми препоръчаха да гоня 65 градуса и да я държа там, макар аз да я движа между 58-63 градуса.
За парното с котлето на дърва не знам колко градуса са радиаторите, понеже са толкова вряли, че не се докосват :lol: Но то е от старите системи на гравитационен принцип и изцяло метални тръби.
:partyman:
Сега като се замисля, миналата есен гледах един ден, че от комина не излизаше никакъв пушек, а в него е включен и един друг комшия с камина на пелети. Тогава и двете камини горяха едновременно и отвън над комина не се забелязваше почти никакви димове. Трябва човек да се загледа много ама много за да разбере, че комина гори. Тая зима се включиха и други съседи с камини на дърва, еми пролича си сериозно, че комина се ползва :-D Сам си направи изводите колко повече дим отделя горенето на дървата отколкото на пелетните камини и котли.
Сажди трупа за 3-4 дни колкото да напълни два пепелника. Чистя я обикновено на 3 дни, но понякога, когато има мързел на 5. Колкото и да съм хванал настройките на дадените пелети, пак си трупа пепел. Явно и на "добрите" пелети им слагат кора... Както ми каза техника от БГ терм "Най-големия враг на пелетните устройства са пелетите" и май е доста прав... :axe:
За водата е ясно, че вече минимума е 62* С. А от комина, понеже само аз го ползвам, не се вижда изобщо никакъв дим.
Експериментите за постигане на оптималните настройки продължават :partyman: :weedman: Отворен съм за съвети относно пропорцийте "въздух към количество пелети към интервал на подаване на пелети" :yawinkle:
brad4edat - специалист
На различните камини с различни програматори са различни и скритите системни настройки, които всъщност са основната фатка да им схванеш чалъма. Ти трябва сам да си ги заследиш и да им хванеш спатиите да боравиш с тях! Моята камина е българска с програматор за три основни режима на мощност. В системното меню обаче имам 16 вида настройки, от които около 6_7 са съществените. Трябвана ми 2-3 седмици за да ги разуча. Дори 1-2% промяна в зададен параметър оказваха сьщестнено влияние. Сега като ги поразучих ми е лесно да я пренастройвам за различните пелети.
Сам трябва да я разучиш, иначе постоянно ще се чудиш какво става :)
chungata - специалист
Аз съм с Бърнит комфорт 15кв. Настройките ми са за 5 степени, от който досега ползвам само до 3та. Основно променям в настройките това което писах по-горе - време за подаване на пелети, интервал между подаванията и обороти на вентилатора, иначе казано 3 основни настройки. Мисля, че съм схванал основната логика на пелетната горелка, но явно имам доста неизвестни в уравнението ... Като това с креозота например, което открих едва след почти 4 месеца опити и четене за горенето на пелети и горелките.
Bra4edat, ако е удобно сподели твоите настройки или поне кои параметри мениш при настройки. Мисля, че всички български производители ползват еднакъв, ако не то сходен контролер.
brad4edat - специалист
Не вярвам да са подобни контролерите. Моя прилича на ето това - Изображение Но бутоните му са разположени по друг начин и с други цветове. Няма смисъл да ги написвам стойностите понеже са в % от 0-100
Като основно си играя с-
-времето през което подава пелети-
-времето за което върти шнека-0,3-0.5сек.
-дебит на входящия въздух, % мощноста на вентилатора -
-време през което продухва горелката - 15 мин
- време за което продухва горелката - 4-6сек.
- мощност на вентилатора при продухване - 85%
има и много други настройки- 16 са
- минимална мощност на вентилатора при горене
-максимална мощност на вентилатора при горене
- минимална мощност на вентилатора при разпалване
-максимална мощност на вентилаторапри разпалване
-максимално допустима температура на водата, 75" при което камината се гаси принудително!
-зададена температура на достигане
-минимална температура на водата при която се гаси камината
-
-
и др. Не си ги спомням в момена, а и не съм там в този апартамент сега. Но пак казвам, че всичко е в проценти и разлика от 1-2 процента се усеща. Възможно е да дадеш голямо подаване на пелети с голям дебит на въздуха и малко по-често продухване. Тогава огъня е много силен, камината не се задавя ама и пелетите вървят девра. :lol:
Възможно е и малко подаване на пелети с по малко количество подаван въздух и пак да се постигне доста добър-голям пламък, като продухването е на по-дълги интервали и кратко, за да не остане горелката празна. :lol:
Доста възможности има за корекции с тия проценти, НО съм забелязъл, че май няма много смисъл от голямото подаване на пелети спрямо по-малкото с по-малко количетсво на въздуха, или поне няма съществена разлика в горенето и затоплянето.
Например при яко ама яко жега на камината ( пелетите вървят като река и въздуха като самолетна турбина) при студено палене на парното ( 2 радиатора, лира голяма, 120л бойлер и около 22-25кв. подово) ми изгаря един чувал пелети за 3 часа.
Ако обаче я наглася при по малкото подаване на пелети с правилното малко количество на въздуха ми изгаря чувала за 5-6 часа време, като и в двата случая цялата вода в системата достига 63-65 градуса за малко под 4 часа време. Всичко това е при напълно студено палене на системата, подово, бойлера, радиаторите. А подовото не е никак лесно да го загрееш първоначално. :lol: Та и тоя 120л. бойлер. Нямам такива термомермо винтили никъде. Нарочно не ги исках и така изградихме системата с най -обикновени кранчета. От години съм свикнал на парното ни с дърва да си го регулирам безпроблемно така, просто като видя кранчето на къде е завъртяно си знам и колко ще ми грее радиатора. После за 4-5 дни тестове си заследих температурите чрез един лазарен термометър и си регулирах положенията на кранчтата и дебита на водата по отделните кръгове. При тестовете подовото развиваше около 27-30" но разбира се толкова много му намалих дебита, че сега си грее на около 20-22 и водата едвам тече през него. Системата ми е отворен тип, пак по мое желание! Максимално опростена и елементарна система, като разбира се навсякъде имам автоматични обезвъздушители.

Стига съм писал, че темата е за комини, не за камини и ще отнеса някой бан. Та за комините да се внимава много с преохлаждането на газовете, че чернилката в кърпа ви е вързана и ще се изтровите от тая черна течност!
egomen66 - майстор
ДА СЪЖИВЯ МАЛКО ТЕМАТА .Лазар Ганев ГО Е КАЗАЛ ДОБРЕ (Един добър котел няма нужда от допълнително улавяне на топлината от комина, защото той извлича максималното и оставя само толкова, колкото е необходимо за нормален горивен процес без конденз и нагар. Ако котелът не може да усвои топлината от горенето - по-добре да се смени котела, вместо да се гони Михаля, не е ли тъй? ). В духа на форума - Направи си сам качвам няколко снимки .Съчетайте отделните елементи и ще получите модул който бихте могли да използвате както прецените. НЕ ощетявайте комина до край , и той си има своята функция.УСПЕХ. П.П.-Снимките са примерни.

Прикачен файл

KrisHX.jpg
KrisHX.jpg (6.16 KиБ) Видяна 3388 пъти

Прикачен файл

IMAG0782.jpg
IMAG0782.jpg (100.25 KиБ) Видяна 3388 пъти

Прикачен файл

IMAG0784.jpg
IMAG0784.jpg (72.3 KиБ) Видяна 3388 пъти

Прикачен файл

rus_general.GIF
rus_general.GIF (43.83 KиБ) Видяна 3388 пъти

Прикачен файл

ERr_2011_08_OVK_1.jpg
ERr_2011_08_OVK_1.jpg (56.11 KиБ) Видяна 3388 пъти
rosso666 - специалист
Добре де защо вместо на комина да се слагат допълнителни серпентини с риск да се образува конденз не пробвате да сложите допълнителна серпентина в самите котли.(ако има място разбира се. )
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 65

Тема "Коминът-мечта или как да уловим топлината беглец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: