• 1
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 335
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
idunno - специалист
Буфер ти трябва, защото на пелетния котел му е нужна температура на връщащата вода над 50 градуса, защото повечето са стоманени и така не корозират.На твоето подово, обаче връщащата температура е 30- 35 градуса, което би изиграло лоша шега на ламарината.
Втората причина е, в самата работа на инсталцията:подовото отопление има определена инерционност и в опрделен момент, когато стайните термостати затворят ел.задвижките на колектора, птокът през подовото ще е сравнително малък, но той ще е такъв и през котела, което ще доведе до увеличение на тепературата в котела и горелката ще спре(или ще влезе в модулация, но аз лично не вярвам на тоя мит :) ).Този цикъл, ако се повтаря често довежда и до често пускане и спиране на горелката(която не е нафтова или газова), а на нея и трябва определено време за тръгване, може също да се задръсти, всякакви такива неща.Буферът има двойна роля:1.Предотвратява евентулна цикличност на котела- потокът през котела вече не е равен на този през подовото отопление.2.Връщащата вода към котела вече няма да е равна на тази на подовото отопление(разбира се, има и други допълнителни неща, които осигуряват правилната температура на връщащата вода като- термостатични вентили, ладомати и др. хубавини).
Основната идея на буфера(не че не може да му бъде вменена роля и на хидравличен изравнител) е отложеното потребление на създадената в котела енергия.
unicata - специалист
Буфера колега се използва за акумулиране на топлина, когато имаш излишък, в твоя случай обаче ще върши и друга работа, а именно да свали температурата за подовото тъй като за подово максималната температура трябва да е 30-35 (според някои 40 градуса), обаче на теб изхода на котела ти е 60 :!: за това ползваш буфер (резервоар) с по-студена вода която се смесва с изходящата от котела и така получаваш необходимата температура от 40 градуса, като в същото време излишните 20 градуса влизат в буфера и затоплят водата и в момента когато водата в буфера се затопли до необходимите 40 градуса автоматика ще спре котела и помпа ще върти водата от буфера където имаш складирана топлинна енергия, така получаваш 60гр на изход на котела, 40 гр в подовото складираш излишната топлинна енергия и пестиш гориво когато се ползва само топлината от буфера.
За това има цяла тема буфер, прочети и виж.
todor.dimitrov - напреднал
От цялата тази дискусия по горе намирам следните две предимства от ползването на буфер:
- „Студената“ вода която се връща в котела ще е с температура около 30-33 градуса което
ще доведе до по бързото кородиране на ризата на котела. Това е така, но като се вземе на предвид
че ще има свързан и бойлер на отделен кръг . Сумарната температура на връщаната вода в котела мисля,
че ще е доста по-висока.
- Поради инертността на подовото в един момент върнатата „студена“ вода ще е приблизително
равна на горещата вода. Това ще доведе до гаснене на горелката и в последствие до допълнителна инертност
към цялата система и някои други негативи.
Но нужната температура на водата за за подовото може да се осигури с трипътен смесител без да е нужен и буфер.

Каква тръба бихте ме посъветвали да ползвам от камината до колекторите като тип и диаметър ?
Дължината на тръбата няма да е повече от 4-5 метра. Разликата в нивото не повече от 2-2,5 метра.
Ще се опитам да събера помпата със смесителния в колекторната кутия за да предотвратя допълнителна
инертност на системата.
LazarGanev - "Велик майстор"
Вижте - функциите на буфера не са нито да пази котела от студена вода на входа, нито да осигурява вода с ниска температура за подовото - за това си има смесителни вентили и друга автоматика, буфера това не го може. Буферът в система с пелетен котел има 2 основни функции:
1) Ролята на хидравличен разединител
2) Да придаде инертност на системата, като се избегне честото включване и изключване на горелката
За разлика от буфер при система с пиролизен котел, но сега това не го коментираме. При правилно изчисление и добро оразмеряване няма проблеми да се мине без буфер на системата пелетен котел-подово отопление
idunno - специалист
Ето един полезен линк как стават нещата-http://www.iecconnect.co.uk/uploads/2/3 ... ebsite.pdf
Понеже не ми се спори с разни магазинери ( сега съм по- зает иначе бих им отделил време :)
Гледам, че питаш за диаметрите на тръбите и местопложението на помпата:При твоята мощност, тръбата до колектора е най- добре 3/4'(или 22х1 ако вземеш медна тръба за еквивалент).Помпата обикновено се избира с по- голям напор и по- малък дебит, в сравнение с конвенционалните системи- в твоя случай всяка с абревеатура- 25/6.Местопложението- може при котела може в колекторната кутия( ако имаш място).
Попрочети малко за буферите в интернет, викат им- buffer tank, heat storage accumulator и т.н..
syncho - майстор
Гледам, че са ме изпреварили, но да кажа и аз - не е задължителен буфера при подово с котел на пелети! И както каза Лазар Ганев, буферът не може индивидуално да се ползва за намаляване на температурата и там другите неща, които са писани, а се ползва по двете точки, които е уточнил.

idunno е дал много хубав линк. На 9-та страница втората схема показва много добре как се прави, когато трябва да се направи както трябва. Три кръга - един за БГВ, един с трипътен за регулиране на температурата на подовото и основния на котела с трипътен вентил за запазване на температурата в котела.

От тук нататък, който иска прави компромиси.
filmatoplo - майстор
:wink: На страница 10 дават моята схема , това че в България клиентите търсят по евтината оферта , ние инсталаторите съзнателно или несъзнателно сме принудени да махнем буфера от офертата -понеже другата фирма ще го направи и клиента ще избере нея :lol: , това не означава обаче че не се свързва така с Буфер :wink: .
todor.dimitrov - напреднал
Дойде ред за монтиране на помпата и термостатичния трипътен вентил. Определено кутията ще ми дойде малко тесничка но все пак ще мога да се сместя. Има ли проблем при следния монтаж на помпата, като се има на предвид, че смесителя ще е най отгоре и циркулацията на водата през помпата ще е отгоре на долу.

Прикачен файл

photo 2.JPG

Прикачен файл

photo 1.JPG
idunno - специалист
защо си набутал помпата в кутията, котелно ли нямаш?
syncho - майстор
Не би трябвало да има проблеми.

idunno, това е локално смесване за подовото само. Така ще може да си ползва високотемпературния кръг за други цели, а не да сваля температурата на цялото отопление.
  • 1
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 335

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: