• 1
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 335
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
themask - специалист
Като говорите за вентили, да се включа и аз с един въпрос - има ли такива, които да са с температурен диапазон някъде между 5-15 градуса? Стандартните са за по-високи температури, но на мен ми трябва такъв за ниски :?:
filmatoplo - майстор
Има по принцип, търси арматура на Данфос.
themask - специалист
Търся, търся и не откривам. Някой ако може да посочи конкретен модел, ще съм благодарен :partyman:
themask написа:
Търся, търся и не откривам. Някой ако може да посочи конкретен модел, ще съм благодарен :partyman:
ESBE VTA 570 - 10-30 градуса
http://www.esbe.eu/ru/ru-ru/produktsiia ... 370-vta570
filmatoplo - майстор
Колеги да се разберем ,5-10 градуса се постига само с охладителна машина -термопомпа ,студения поток ще се бори с по топла среда затова главната температура трябва да е ниската 5 градуса ,високата лесно ще дойде .Затова казах марка Данфос лидер по охладителните компоненти .До тук с вентили с пряко действие , другия начин е смесителен вентил с задвижка и термоконтролер .Колегата не каза за какво точно му трябва тази ниска температура .
themask - специалист
Ето споделям за какво ми е :)

Имам термопомпа вода-вода, на която водата не й стига, но пък самата машинка не охлажда водата особено много (от 12 на 9 градуса). Водата идва от сондаж с температура 12-13 градуса. В един момент ми хрумна да пробвам да връщам някаква част от водата, която вече е минала през термопомпата с цел да осигуря повече дебит като я охлаждам съответно и малко повече. Вентилът, за който попитах, ми беше необходим, за да има някакъв контрол на водата и да не се получава преохлаждане на постъпващата в термопомпата вода. Може и да са ми глупави идеите, вие ще кажете :roll:
Другото нещо, което го виждам като проблем е как да преодолея напора на сондажната помпа, така че да се смесва водата от сондажа и тази, която се рециркулира. Единственото, което ми хрумна е да я връщам обратно в сондажа...
2v6 - майстор
themask написа:
Ето споделям за какво ми е :)

Имам термопомпа вода-вода, на която водата не й стига, но пък самата машинка не охлажда водата особено много (от 12 на 9 градуса). Водата идва от сондаж с температура 12-13 градуса. В един момент ми хрумна да пробвам да връщам някаква част от водата, която вече е минала през термопомпата с цел да осигуря повече дебит като я охлаждам съответно и малко повече. Вентилът, за който попитах, ми беше необходим, за да има някакъв контрол на водата и да не се получава преохлаждане на постъпващата в термопомпата вода. Може и да са ми глупави идеите, вие ще кажете :roll:
Другото нещо, което го виждам като проблем е как да преодолея напора на сондажната помпа, така че да се смесва водата от сондажа и тази, която се рециркулира. Единственото, което ми хрумна е да я връщам обратно в сондажа...
Това да връщаш част от водата в сондажа е най-лесно и може да се окаже по-добре.
Просто трябва да включиш един термостат, да спира термопомпата при температура на изходящата вода под 2-3 градуса.

Ако сложиш трипътен смесителен термостатичен вентил обричаш термопомпата да работи винаги в по-лош режим (с по-ниска температура на вход).
emilvtc - специалист
Колеги, някой може ли да ми помогне с инфо или някакви линкове как да се свърже (идейна хидравлична схема) термо-помпа и котел в климатична инсталация?

Имам водно подово и предвидени тръби за конвектори в стаите, 2 бойлера (за кухня и баня).
Имам кладенец за вода за термо-помпата.

Подовото ми има 12 кръга по 65м всеки с тръба 16мм (12мм вътрешно сечение).

Идеята е с термо-помпата да се отоплявам през преходните сезони, а в големите студове - с котел-а. Ако може щятото да мога да охлаждам стаите с подовото и/или конвекторите.
Чувал съм за варианти директно да се прекарва водата от кладенеца през системата, като варианта макар и не-много ефективен е повече от нищо ...

Търся някакви примерни (идейни) хидравлични схеми - как да се свържат в единна хидравлизна схема котел, термо-помпа и вода от кладенец към водно подово, конвектори и бойлери?

Благодаря предварително !
mindless - специалист
Здравейте,
Стигнах и аз до проектирането на подово отопление. Доста неща изчетох, свалих си една доста добра програмка за целта и направих един привидно добър прокет :), но имам няколко въпроса.

Първия ми е свързан с дебелината на тръбата и дължината на циркулационните кръгове. Основно четох в немски сайтове и форуми и там налагащото се мнение е, че ако се търси отопляване с по-ниска темепература на водата, което при мен е целта, защото смятам да ползвам термопомпа, е добре сечението на тръбата да е по-голямо и да се полага през по-малко разстояние. Поставяйки тези условия в програмчето, с което се занимавам, то не се възпротиви, но автоматично ми наслага кръгове достигащи 130-140м с тръба 20х2.

Стойностите за допустимия спад на налягането си ги сложи по подразбиране. Тази дължина ме притесни леко по 2 причини, първата е, че бях чел на 100 места, че не се препоръчва дължина на кръговете над 100м и втория е, че в 90% от случаите производителите произвеждат 20х2 тръбите на рула от по 100м, а обратно на логиката, спокойно може да се намери 16х2 тръба на 200м руло т.е ако искам да го направя така, ще трябва да снаждам тръбите с муфа, което не ми харесва.

Какво е мнението по тези въпроси на специалистите във форума. По-добре ли е тръбата да е по-дебела и проблем ли са подобни дължини? Благодаря предварително на включилите се с отговори.
filmatoplo - майстор
Макс навивай 100 метра, така или иначе това стига само за 12-14 квадрата. тръба ползвай Омрежен полиетилен -почти прозрачна тръба фи-16. ако държиш на марка Рехау тя е фи-17 червен цвят.
  • 1
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 335

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: