• 1
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 335
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Това, ако държиш на дюшемето :)
rickk - специалист
syncho написа:
И къде е смисъла от нискотемпературното отопление при положение, че пак ще гониш температура над 60С?
Температурите, които съм посочил не са реални, те са само за примера.
Смисълът е че ще имаш естествен паркет - ако по някаква причина се държи на него. :cool: Желанията и разбиранията на всеки за обзавеждането са различни :? - трудно можеш да ги поставиш в една рамка.
Това имах предвид, колкото повече слоеве слагаш между въздуха в стаята и тръбите, толкова повече се вдига температурата.
Така ще е. Вече е решено единодушно с изгората :rolleyes: . Като тръби какви бихте ми препоръчали на добра цена имайки в предвид стъпка между
5 и 10 см . Мислех си за алуминиева вложка, а и за цолажа не знам каква ще е разликата. Май масово се ползва Фи 16 .

Четох някъде мнение на 2V6 , че бил ползвал ппр габровски на доста добра цена .
unicata - специалист
Мисля в тази тема някой спомена че е по-добре пекс без алуминиева вложка, защото по-лесно се сгъвал и пак няма проблем, а според мен ако ще търсиш максимален ефект от термопомпа сложи и един буфер, за да може помпата да работи с номинална мощност и така да поучиш максимален ефект. Все пак имай предвид че температурата при номинален режим на термопомпата е 50-55 градуса, а на теб повече от 40 в подовото надали ще ти трябва, затова буфера ще поеме излишната температура и после като се изключи термопомпата буфера ще поддържа температура още няколко часа или поне аз така си представям нещата.
Иначе и на мен ми е интересно с какви материали става най-евтино.
Тани - модератор
Salvato' така или иначе ще къртите и ще полагате тръби, предвиди си и по един радиатор/конвектор във всяко помещение, които да се на отделен кръг.

unicata водното подово отопление един от най-инертните видове отопление. Първоначалното загряване може да отнеме дори денонощия, а не часове. Изстиването е също бавно. Това е една от причините, която прави безсмислено ползване на буфер.
Втората причина е ползването на термопомпа. До колкото по-ниска температура термопомпата загрява водата, толкова копа е по голям, а сметката за ток по ниска, при една и съща свършена работа. От друга страна е безсмислено първо да загреем водата до по висока от необходимата ни температура, а след това да закупим и монтираме скъпа и сложна автоматика, която да намаля температурата до необходимия максимум за работа на подовото отопление.

До по висока температура има смисъл да се загрее само водата в бойлера. Дори там обаче загряването над 50 градуса е нерентабилно и е по добре да става направо с електрически нагревател.
Чаро - Акълия
Увеличи изолацията под подовото. Сложи по един кръг тръби във външните стени или един конвектор...
LazarGanev - "Велик майстор"
Тани написа:

unicata водното подово отопление един от най-инертните видове отопление. Първоначалното загряване може да отнеме дори денонощия, а не часове. Изстиването е също бавно. Това е една от причините, която прави безсмислено ползване на буфер.
При замазка 5см на 100м2 жилище това си е 5м3 буфер! :!:
unicata - специалист
LazarGanev написа:
Тани написа:
При замазка 5см на 100м2 жилище това си е 5м3 буфер! :!:
Явно има още какво да се чете. 5 кубика си е бая материал :)

Тани, сигурен ли си, че копа е по-висок ако помпата подава 30-35 градуса, а не 50 да кажем когато работи в номинален режим?
Защото след толкова четене останах с впечатление, че копа е максимален когато ТП работи в номинален режим, а тогава до колкото ми е известно температурата е към 50 градуса. Прав ли съм или не, защо? ако може някой да обясни какво съм изпуснал в образованието си.
LazarGanev - "Велик майстор"
Представи си три еднакви водни помпи качват вода на височина - едната я качва на 5м, втората на 35м, третата на 50м. При коя дебитът ще е най-голям и при коя най-малък? Е, при термопомпите е същото, само не пренасят вода, ами топлина и не преодоляват напор в метри, а в температурни градуси. :wink:
Действително ще оставя по едни тръби за радиатори.

Чаро колко см XPS да сложа на пода :?
Какъв е цолажа на тръбата за конвектори и от какъв материал е добре да бъдат . По принцип и идеята за стенно отопление ми харесва, но се чудя как ще мога да я осъществя. В момента е на 5 см XPS вътрешната страна на външните стени и мислех да лепя с полиуретаново лепило за топлоизолации гипскартон 2.60 -1.20 , за да станат гладки стените. Върти ми се из главата поставяйки лист гипскартон на земята да поставя на меандри тръба ппр или алуминиева вложка и да го залея със смес от цимент ,пясък и пластификатори,проблемът е , че конкретният лист ще тежи майка си и баща си и не знам колко човека ще са нужни , за да го изправим до стената :!: .По-скоро май конвекторите са по-лесни за монтаж :) . Общо взето , за да постигна нискотемпературно отопление ще ми трябва добро топлоотдаване и достатъчно голяма площ на топлоотдаващите тела .
  • 1
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 335

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: