• 1
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 335
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
При ТП вода-вода почти винаги има буфер , то си е препоръчително да не кажа друго . :)
emilvtc - специалист
filmatoplo написа:
При ТП вода-вода почти винаги има буфер , то си е препоръчително да не кажа друго . :)
И за какво се ползва при ТП с температура на водата в изхода 35градуса?
unicata - специалист
Ами при мен е за да компенсира бързото загряване на водата тъй като системата ми е 10-ина литра, и ТП включва и изключва през 10 мин. и накрая взе че ми проби топлообменника, от честото включване(поне така твърди майстора дето разгледа топлообменника), така че ще сложа един тая зима.
emilvtc - специалист
unicata написа:
Ами при мен е за да компенсира бързото загряване на водата тъй като системата ми е 10-ина литра, и ТП включва и изключва през 10 мин. и накрая взе че ми проби топлообменника, от честото включване(поне така твърди майстора дето разгледа топлообменника), така че ще сложа един тая зима.
Каква ТП използваш? Какъв беше дефектиралия топлообменник?
При мен цялата инсталация ще е около 100 литра.
Според моите разбирания (на непрофесионалист) буфер трабва, когато топлоизточника отдава пиково мощност (пиково кратковременно неравномерна температура на изхода си - като например котел при който моментно огъня се разгори, преди регулатора му да го регулира).
Топлинен акумулатор трябва, ако искаме да акумулираме в него енергия, която да използваме на по-късен етап.
Плочата на подовото е с огромен температурен капацитет и го играе като топлинен акумулатор.
ТП от друга страна има относително равномерна 35 градуса температура на изхода си,която НЕ може да надвиши 40-45 градуса.
Т.е. не се сещам за какво и е на подобна система ТП- подово буферен съд ?!?
Ако някой грамотно може - нека обясни. Може и да пропускам нещо ...
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако си с подово - да, но ако си с конвектори и машината е конвенционална (неинверторна), каквито са повечето?
2v6 - майстор
emilvtc написа:
...
При мен цялата инсталация ще е около 100 литра.
Според моите разбирания (на непрофесионалист) буфер трабва, когато топлоизточника отдава пиково мощност (пиково кратковременно неравномерна температура на изхода си - като например котел при който моментно огъня се разгори, преди регулатора му да го регулира).
Топлинен акумулатор трябва, ако искаме да акумулираме в него енергия, която да използваме на по-късен етап.
Плочата на подовото е с огромен температурен капацитет и го играе като топлинен акумулатор.
ТП от друга страна има относително равномерна 35 градуса температура на изхода си,която НЕ може да надвиши 40-45 градуса.
Т.е. не се сещам за какво и е на подобна система ТП- подово буферен съд ?!?
Ако някой грамотно може - нека обясни. Може и да пропускам нещо ...
Подовото е наистина много голям топлинен акумулатор. Това означава, че може да поеме голямо количество енергия.
Мощността обаче не зависи от това колко голям акумулатор е подовото, а от топлопредаването между водата и бетона (вида и размера тръби).

Ако топлинната мощност която може да поеме подовото, при дадена температура на водата, е по-малка от мощността отдавана от термопомпата значи термопомпата е преоразмерена.
За да не се сменя термопомпата се прибягва до поставяне на буфер :idea:
unicata - специалист
emilvtc написа:
unicata написа:
Ами при мен е за да компенсира бързото загряване на водата тъй като системата ми е 10-ина литра, и ТП включва и изключва през 10 мин. и накрая взе че ми проби топлообменника, от честото включване(поне така твърди майстора дето разгледа топлообменника), така че ще сложа един тая зима.
Каква ТП използваш? Какъв беше дефектиралия топлообменник?
При мен цялата инсталация ще е около 100 литра.
Според моите разбирания (на непрофесионалист) буфер трабва, когато топлоизточника отдава пиково мощност (пиково кратковременно неравномерна температура на изхода си - като например котел при който моментно огъня се разгори, преди регулатора му да го регулира).
Топлинен акумулатор трябва, ако искаме да акумулираме в него енергия, която да използваме на по-късен етап.
Плочата на подовото е с огромен температурен капацитет и го играе като топлинен акумулатор.
ТП от друга страна има относително равномерна 35 градуса температура на изхода си,която НЕ може да надвиши 40-45 градуса.
Т.е. не се сещам за какво и е на подобна система ТП- подово буферен съд ?!?
Ако някой грамотно може - нека обясни. Може и да пропускам нещо ...
Термопомпата(външно климатично тяло) ми е ATC, било уж Gree ама аз като не разбирам не мога да потвърдя, май иначе е китайче, 10кВт топлинна мощност, миналата година го ползвах с конвектор, но тая година вече имам малко финансова възможност и ще правя водно подово, какъв е топлообменника незнам, ще проверя ако се сетя и ще пиша пак.
Вероятно си прав, че няма да ми трябва буфер, но вече взех един 200 литров варел така, че за всеки случай ще го сложа.
Ahmakov - специалист
emilvtc написа:
Каква ТП използваш? Какъв беше дефектиралия топлообменник?
При мен цялата инсталация ще е около 100 литра.
Според моите разбирания (на непрофесионалист) буфер трабва, когато топлоизточника отдава пиково мощност (пиково кратковременно неравномерна температура на изхода си - като например котел при който моментно огъня се разгори, преди регулатора му да го регулира).
Топлинен акумулатор трябва, ако искаме да акумулираме в него енергия, която да използваме на по-късен етап.
Плочата на подовото е с огромен температурен капацитет и го играе като топлинен акумулатор.
ТП от друга страна има относително равномерна 35 градуса температура на изхода си,която НЕ може да надвиши 40-45 градуса.
Т.е. не се сещам за какво и е на подобна система ТП- подово буферен съд ?!?
Ако някой грамотно може - нека обясни. Може и да пропускам нещо ...
Буфера е необходим, за да се избегне цикленето на ТП. Също така, намаляваш броя на вкл. и изкл. на компресора, с което удължаваш живота на самата ТП....
emilvtc - специалист
Благодаря Ви за обяснението.
Наистина може би има смисъл от буфер при преоразмерени системи.
От друга страна - дали ако се увеличи малко температурния хистерезис на терморегулатора, който включва и изключва термопомпата може да се реши проблема с честото включване и изключване?

Например ако е включвал на 32 и е изключвал на 34 градуса, да се промени да включва на 32 и да изключва на 35 градуса примерно. В случая циркулационната помпа трябва да работи непрекъснато (да продължи да работи и след спирането на ТП).

С буфер - температурния хистерезис може да се запази минимален, като помпата няма да включва и изключва често, както ако няма буфер.

Въпроса ми е при инсталация около 100 литра вода - колко литра приблизително трябва да е буфера?
(Тепмература на изхода на ТП +35 градуса и подово отопление)
2v6 - майстор
emilvtc написа:
Благодаря Ви за обяснението.
Наистина може би има смисъл от буфер при преоразмерени системи.
От друга страна - дали ако се увеличи малко температурния хистерезис на терморегулатора, който включва и изключва термопомпата може да се реши проблема с честото включване и изключване?

Например ако е включвал на 32 и е изключвал на 34 градуса, да се промени да включва на 32 и да изключва на 35 градуса примерно. В случая циркулационната помпа трябва да работи непрекъснато (да продължи да работи и след спирането на ТП).

С буфер - температурния хистерезис може да се запази минимален, като помпата няма да включва и изключва често, както ако няма буфер.

Въпроса ми е при инсталация около 100 литра вода - колко литра приблизително трябва да е буфера?
(Тепмература на изхода на ТП +35 градуса и подово отопление)
Буфера не зависи само от обема вода в системата.
Обикновено желания ефект е удължаване на цикъла работа/пауза на компресора.
Необходимия обем зависи от мощността на термопомпата, мощността на консуматорите, желаното време за цикъл и обема вода в системата.
  • 1
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 335

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: