Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
:) И Грейко работи така , кой каза че работи друго яче , нали и при торча се настройва в началото , аз също настройвам 3те степени така близо до нужната потребна мощност които са нужни с малка разлика и работи както при твоята диаграма .Като минат 24 часа и ударим чертата за средна мощност за еднакво по площ жилище ще сме равни или Грейко ще победи .
s_s1 - специалист
filmatoplo написа:
:) И Грейко работи така , кой каза че работи друго яче , нали и при торча се настройва в началото , аз също настройвам 3те степени така близо до нужната потребна мощност които са нужни с малка разлика и работи както при твоята диаграма .Като минат 24 часа и ударим чертата за средна мощност за еднакво по площ жилище ще сме равни или Грейко ще победи .
Би трябвало да победи тази, която изгаря напълно, но с по-малко излишен въздух горивото и има по-малки загуби самата горелка или котел, т.е. има по-добра топлоизолация и в комина отиват по-малко литри и с по-ниска темп. изгорели газове.
syncho - майстор
LazarGanev написа:
fox_vt написа:
Нз какво сте се хванали толкова за тоя стаен термостат,възможноста да имаш контрол над всяко помещение е много по добра отколкото да нямаш.
Виж - контрол над всяко помещение добрия майстор го постига без термоглави - чрез правилно оразмеряване и настройка на радиаторите и системата. Калпавия майстор компенсира грешките си с термоглави :wink: . Аз не изключвам напълно монтажа на термоглави. Днес започнах една система с 6 радиатора и 2 конвектора и съм предвидил термоглави за 3-те спални, останалите помещения (2 бани, коридор и дневна) се управляват от стайния термостат. Смяташ, че ли че ще остане незатоплено или претоплено помещение :) ? А това че можеш да имаш автоматично каквато искаш различна температура в различни часове от деня, че котелът тръгва сам и спира сам когато трябва, че имаш постоянна защита от замръзване не е ли предимство?
Не смятах, че трябва да се намесвам и аз, но това вече е прекалено.

Добрия майстор и господ да е не може да регулира правилно температурата в 3 помещения едновременно само с оразмеряване на радиаторите от едно единствено място. Айде стига глупости. Ако не бяха нужни термостатичните вентили, то нямаше да бъдат измислени.

Я си представи следния сценарий, който е напълно възможен: вечер е, решаваш да си легнеш, но преди това да си вземеш един душ, че да не си лягаш миризлив при жената. За да не топлиш още 3 помещения връткаш термостата на 20С и котелът спира работа. Банята ти остава студена, а и бойлера, ако жената е минала преди теб също е умрял. Това е съвсем реална и напълно възможна ситуация. Да не говорим, че сигурно има и още много такива, които в момента не мога да възпроизведа.

И нека много много, ама МНОГО моля някой да ми обясни как точно НЕ могат да се постигнат всички тези неща с термоглавите:
А това че можеш да имаш автоматично каквато искаш различна температура в различни часове от деня, че котелът тръгва сам и спира сам когато трябва, че имаш постоянна защита от замръзване не е ли предимство?
syncho - майстор
И да - може да има КПД на горелка, защото тя преобразува енергия - от горивото (пелетите) извежда топлинна енергия. Когато няма правилно горене (непълно) то не може да бъде оползотворено правилно горивото и остатъчната (неусвоена от горивото) енергия се изхвърля под формата на сгур, пепел и т.н.
filmatoplo - майстор
Аз имам един клиент който нито термоглавите хареса нито стайния термостат :lol: нито модулацията на горелката -само иска да му е топло Но с малък разход :wink: .
fox_vt - майстор
Тъй като бях решил тая вечер да понапиша малко относно стайния термостат и термоглавите относно това изречение на лазар
Управлението по температура на водата е най-простото и най-примитивното управление и не е никаква гордост един съвременен котел да се управлява само по температура на водата
Та Лазаре :) това изобщо не е вярно и ще ти кажа защо.Котела дали ще е пелетен газов или друг има една единствена работа да осигури вода с определена температура независимо от ситуациите.Това е нещото което той трябва да свърши.След това във стаите имаш изпълнителни и контролиращи елементи (термоглави) които регулират енергията постъпваща в помещението.Когато затворят няколко термоглави Т на водата се качва и котела си намалява мощноста,когато всички затворят същата ситуация и котела се гаси ако е нужно.Термоглавите контролират котела индиректно нищо че не са свързани с него.Сега стайния термостат това чудо на 21 век #-o Той следи една единствена стая и на база нея ПРЕДПОЛАГА че в другите е пак така и ограничава котела.При термоглавите има контрол на всяка една стая при СТ само на една.
При монтиране на с-ма със термоглави палиш задаваш температурата в стаите и си готов.При с-ма със СТ гласиш температурата палиш и се започва едно няколкоседмично настройване и дроселиране на крановете на радиаторите за да се нагоди Т в другите стаи близка до тази в контролната.И това не е всичко първо трябва да измислиш в коя стая да бъде за да е най малко компромиса.И това е иновативна система :prayer: СТ е полезен само когато искаш да намалиш Т в цялата сграда заради липса на хора или нощем,и затова пак казвам не е подходяща винаги за домашна употреба.За магазини,индустрилани сгради,офиси и други подобни може но не и у дома.
КАзваш има опции за икономия-термоглавите в общите помещения -коридори килери тоалетни и т н може да се нагласят на по ниска Т отколкото жилищните сгради.Без това да пречи на останалите както това е със СТ.СТ е един голям компромис имащ твърде много недостатъци,просто е смешно да се твърди че с един датчик може да контролираш цяла къща.Ако къщата е многофамилна с общо локално парно къде ще го монтираш,а ако в къщата има стар човек стоящ по цял ден там какво ще намаляш денем.А ако някой иска 20 градуса а друг 25 в различни стаи какво правим.Това недоразумение СТ няма как да се нарече иновативно.Ако някой все пак иска да има повече програмируеми опции тогава електронни термоглави-това е перфектното решение за отоплителна система с независим контрол.Там може да си нагласиш за всяка стая различен режим в зависимост този който я ползва.а със СТ какво ще нагласиш едно голямо нищо.Подобно е на затвор в 22 часа тока се гаси и толкос без право на глас.
И за да не кажете че оплювам само СТ мога да кажа че има и плюсове - датчика е далеч от отоплителното тяло,може с един бутон да се спре или намали цялото парно без да се ходи в котелното.Но минусите не са за подценяване.
И още нещо,при големи стаи с няколко радиатора всеки с термоглава имаш няколко точки на контрол във една стая :-D а какво остава за СТ с една контролна точка за една къща [-X
filmatoplo - майстор
Без да взимам страна всичко е строго индивидуално за различните сгради обекти и комбинации -радиатори ,подово и конвектори .Следя постоянно нещата и аз стигам до тези изводи -кое кога е нужно .Най трудно е регулирането на отделни етажи с един котел горелка , естествено там е по добре да е само по термоглави били механични или електронни .Така съм направил точно сега на 1 сграда на 3 етажа по 40 квадрата -котел и горелка Бурнит , панелни радиатори + термоглави на всякъде .Има си и места където поставям и стайни термостати -на семейства с по големи деца които учат в др град и родителите седят в общо помещение хол трапезария кухнв в 1 където е термостата , + 2 спални с термоглави -естествено в спалните хората желаят 18 гр , а в хола 22-23 гр .Та така -всеки е прав до някъде .
fox_vt - майстор
Точно така е филме но не е коректно да се каже не стайния е най доброто от тоя век другото е отживелица и не става. :wink: Аз за това най много се хванах.А иначе зачекнатото от лазар за отворения код на термостатите,да това е бъдещето дали термостат дали термоглава или управление на горелка,скоро ще бъдат свързани с домашната Wi Fi мрежа и ще може да се програмират със смартфон и от другия край на света.
filmatoplo - майстор
Абе то и от термоглави до термоглави има разлика в чувствителността , шум и тем подобни , както и от стайни термостати .В повечето случаи аз ходя да монтирам пелетни горелки на инсталации заварено положение , както и колегата Лазар , и почти не винаги има поставени кранове с термоглави , и единствения начин за момента е монтажа на ст термостат , понякога и нямаш думата пред клиента :wink: .
LazarGanev - "Велик майстор"
filmatoplo написа:
Без да взимам страна всичко е строго индивидуално за различните сгради обекти и комбинации -радиатори ,подово и конвектори .Следя постоянно нещата и аз стигам до тези изводи -кое кога е нужно .Най трудно е регулирането на отделни етажи с един котел горелка , естествено там е по добре да е само по термоглави били механични или електронни .Така съм направил точно сега на 1 сграда на 3 етажа по 40 квадрата -котел и горелка Бурнит , панелни радиатори + термоглави на всякъде .Има си и места където поставям и стайни термостати -на семейства с по големи деца които учат в др град и родителите седят в общо помещение хол трапезария кухнв в 1 където е термостата , + 2 спални с термоглави -естествено в спалните хората желаят 18 гр , а в хола 22-23 гр .Та така -всеки е прав до някъде .
Точно! Колкото са повече са стаите, толкова повече възможност за монтаж на термоглави. Обществени сгради, големи къщи с много стаи - там управлението е нормално с термоглави. За малки жилища с 3-4 радиатора, дето в много случаи едвам се покрива минималната мощност на котела управление с термоглави е просто неподходящо. Няма как котел да работи за една лира в банята, щото на някой щяло да му е студено. Е как ще е студено, нали котелът бил изключен по стайна температура? Тази баня от друго жилище ли е? :) Или просто радиаторите са слагани по красота, а не по мощност?

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: