Най - вълнуващия въпрос зимно време.
essenov - специалист
jabata написа:
essenov написа:
Като гледам на Грейко схемата - има само COM порт, който вече липсва по съвременните компютри. Има ли прозиводители на устройства, които да правят връзката м/у горелката и компютъра, по възможност това устройство да си има собствено IP?
Колега, това че контролера има само COM Порт ти е най-малкия проблем, защото има USB to Serial конектори, с което се оправяш без никакви проблеми.
Причината да има само COM порт е много проста, а именно че елктрониката на контролерите е стара изпитана, и никой производител на такава електроника не би сложил главата в торбата си, да минава на по-нови решения, и именно това е причината и почти всичката диагностична апаратура по света да е все още само и едниствено с COM порт, и всеки който я използва си взима елементарен USB2Serial кабел и се оправя. А едно минаване към USB например ще е свързано с промяна на архитектурата на софтуера, и съответно много повече проблеми, а никой не иска това.
А варианта с IP адрес, става, но това означава че контролера вече трябва да е много по-сложен, да има мрежов интерфейс, Listener който да слуша на определен порт, малък WebServer, и каквото искаш там, и вече отиваме на 5 пъти по-сложна електроника, и съответно програмирането на това ще бъде не 5, ами поне 7 пъти по-сложно. Само за информация наличието на един IP адрес, означава съответно мини компютър с по-модерен процесор, докато в другия случай е достатъчен супер прост процесор, като например моторола конципиран 80 година, намиращ широко приложения навсякъде и струващ жълти стотинки.
При това положение една глезотийка като IP адрес, ще означава и много по-висока цена, и тогава клиентите които ще я платят, ще са много по-малко, което обезсмисля цялата история.
точно един мини web server е нужен, който да може да управлява горелката. При условие, че една ИП камера струва 20-30 долара и има части за видеото, които струват повечето пари, едва ли управление през интернет ще направи системата непродаваема. Според мен печалбата от привличане на клиенти ще е повече от инвестицията разсрочено за 2 години.
Christo - майстор
Малко да оплакнете очите: http://www.topprodukte.at/
Heizung/Warmwasser/Klima > Holzheizungen > Pelletskessel-Brennwert
Heizung/Warmwasser/Klima > Holzheizungen > Pelletskessel > 21 kW
Heizung/Warmwasser/Klima > Holzheizungen > Pelletskessel 10 bis 20 kW

Написал съм табовете на които трябва да "цъкнете". Първият ред е за кондензните. КПД около 106%, температура на пушека около 40 градуса.....мале, мале!
На първия ред има линк към фирмата производител, ако някой се интересува повече. Някои имат и представителства по нашите земи.
filmatoplo - майстор
Верно котлетата са като царевицици :shock: :wink: .То и сега някой имат кондензни пелетни котли у тях :-D е кпд е три пъти по малко ,но се правят опити за покачване :lol: .
Фитилчо - майстор
20 Киловата , за 14К - не е лошо ....


Ама понеже ми е непонятрен немския, тия всеядни ли са? Или само на пелети и то висококачествени... 8-[
Christo - майстор
Това е сайт за класация кой е по-по-най. Финансира го, ако не се лъжа, австрийското правителство. Част от информацията е директно от фирмите-производители, но част е от независими лаборатории. Целта на сайта е да информира правдиво потенциалните потребители. Сайтът непрекъснато се осъвременява. Кога ли ще се пръкне такова чудо и у нас? По-скоро никога! Там има отделно котли за чипс, отделно климатици/термо помпи и т.н. Ако искаш да направиш справка кое е най-доброто на пазара в момента. Той така се и казва: Topprodukte. Пък за парите си прав. Мерцедесите никога не са стрували и няма да струват колкото Трабантите, но се продават и то добре. Моите наблюдения са, че колкото по-всеяден е един котел, толкова по не е в сътояние да гори като хората един конкретен вид гориво и второ, колкото по-качествен е един пелетен котел, толкова по-добре гори некачествени пелети. Имам 30KW Herz, който, както се вижда от табличките, въобще не е в челото на класациите. Като му сложа калпави пелети, автоматично се пренастройва каквото трябва по отношение на времена, количество въздух и т.н. и топленето продължава без забележки. Трябва само по-често да поглеждам в пепелника и да го изхвърлям, ако трябва. Даже ако му "набия" някакви мои настройки, той си анализира пушека и след няма и минута си променя параметрите, както смята за нужно. Такива ми ти работи.
syncho - майстор
Christo тези кондензните сигурно работят на макс 45С, за да работят в кондензен режим или бъркам? И това автоматично означава нискотемпературно отопление. БГВ?
LazarGanev - "Велик майстор"
syncho написа:
Christo тези кондензните сигурно работят на макс 45С, за да работят в кондензен режим или бъркам?
Не, кондензния режим е до 55*С на ВРЪЩАЩАТА вода, което означава, че 65-70*С на подаващата може да си е кондензен режима, но това зависи от много неща. Колкото до БГВ - тогава би трябвало да си работи на отделен сет, както при газовите котли
Christo - майстор
Да ви кажа, аз не знам. Лазар Ганев сигурно е прав. На сайта, който коментираме, гледам температурата на изходящите газове при непълна мощност на някои котли пада и под 30 градуса. За мен е необяснимо как работят на такива ниски температури. Сигурно наблягат само на подово...При газовите е добре, че кондензатът е вода, пък тук ще са някакви катрани страшни...Кой знае какви стомани ползват. Хем огнеустойчиви, хем корозоустойчиви, хем добре заварящи се. Сигурно е, че пушека го издухват принудително.
nikisv - специалист
Кондензният модул е опция при тези котли.Изработен е от неръждаема стомана с вентилатор за принудително отвеждане на газовете и система за промиване .Недостатъкът е цената май е колкото един котел.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: