Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fox_vt - майстор
rosso666 написа:
Ей хора спрете се бе!!!!!нямате си на идея колко хора отказахте от отоплението на пелети като цяло.темата се разми от излишни спорове и мерене на....електроники
Според теб ако човек за първи път си купува котел на пелети и се хвърли на съвсем неподходящия няма ли да се откаже от това отопление и да се настрои негатично към него?Тук говорим за покупка по голяма от тази на автомобил!!Дали ще ти стане по весело като разбереш че си хвърлил чувал с пари за нещо което потребители са казали че не е добро ама ти не си чел преди това.Ако мислиш че покупката на котел на пелети е като да си купиш кило домати давай купувай,така или иначе всеки който чете тази тема иска да се ИНФОРМИРА за текущото състояние на пазара а не да вярва на търговци с единствена цел ,направа на продажба.
шоп - майстор
syncho написа:
vrangelov това е нормално кпд за котел на твърдо гориво с присадена горелка на пелети. Просто понякога е необходимо да разберете, че евтиното наистина е евтино и има защо да е такова.

+1
70-75% е нормалното КПД на чугунени котли за твърдо гориво. Когато някой иска да мине тънко и да сложи пелетна горелка да кажем на Виадруса, няма как да му вдигне КПД то. Допълнителни пластини, ламаринки и т.н не могат да вдигнат значително КПД то.

Които иска икономично отопление с пелети да си закупи котел за пелети. Универсални неща в отоплението има, но за сметка на някой друг параметър.

Относно КПД то на пелетните горелки на минимална можност- има решение и то се нарича буфер. При една оразмерена система с буфер, горелката може да се включва на 100% мошност през 4-5-6 часа.
vrangelov - специалист
Благодаря за отговора syncho!

LazarGanev, в отговора си към rosso666 твърдеше, че под номинална мощност трябва да се разбира максимална, после аз ти написах, че номиналната мощност не при всички горелки съвпада с максималната, което ти не го разбра и поиска пример, защото си бил изостанал, аз ти дадох пример, после се оказа, че не си изостанал, а си я изял с кориците тази книжка и за капак ми вадиш думите от контекста и се опитваш да ми препишеш твърдение, че трябва да съществува горелка с номинална мощност 20kW и максимална 30kW. Въпроса ли ми избягваш!
Зададох ти прост въпрос. Ще се счете ли за нормално, ако (да кажем един отоплителен сезон) на топломера установим средно добита енергия от пелетите на стойност 3,3kWh/kg.
Колегата sycho вече отговори. Ако имаш желание можеш да разясниш как са урегулирани рекламациите в договора за покупко-продажба.


Поздрави
LazarGanev - "Велик майстор"
vrangelov написа:
Пак да попитам. Ако средно от един килограм пелети с топлинна стойност 4,8kWh/kg получа 3,3kWh на топломера(КПД по-малко от 70%), дали това ще е достатъчно да направя рекламация и да извикам техниците да си отстранят повредата или като дойдат и видят, че горелката гори нормално, въпреки ниската ефективност, ще ми кажат, че всичко е наред. Въобще как са урегулирани рекламациите в договора за покупко-продажба?
vrangelov, сериозно ли искаш да отговоря на този несериозен въпрос или просто така си пишеш? Много àкота бе, как да се ориентирам за да ти отговоря сериозно:
- на какъв котел си монтирал горелката?
- какви пелети си горил, каква е гаранцията за топлинната им стойност?
- с какъв топломер си мерил, имаш ли калибриран топломер?
Понеже няма как да отговоря на въпроси с толкова неизвестности, ги подминавам. Времето вече захладняб, събраха се доста пускове. Това, което мога да направя по въпроса за ефективността е да публикувам някой протокол от газанализ, за да се види реално за какво иде реч, без да употребявам àкота.
vrangelov - специалист
LazarGanev написа:
vrangelov, сериозно ли искаш да отговоря на този несериозен въпрос или просто така си пишеш? Много àкота бе, как да се ориентирам за да ти отговоря сериозно:
- на какъв котел си монтирал горелката?
- какви пелети си горил, каква е гаранцията за топлинната им стойност?
- с какъв топломер си мерил, имаш ли калибриран топломер?

Няма несериозни въпроси, колега, има само несериозни отговори!
Отговорът на това което питаш се намира малко по-назад в темата. Тук и тук.

Колегата syncho обаче вече ми отговори на въпроса за КПД, така че вече няма смисъл. Можеш обаче да публикуваш тук един примерен договор за покупко-продажба, и да разясниш какво се уважава при една рекламация.
LazarGanev написа:
Понеже няма как да отговоря на въпроси с толкова неизвестности, ги подминавам. Времето вече захладняб, събраха се доста пускове. Това, което мога да направя по въпроса за ефективността е да публикувам някой протокол от газанализ, за да се види реално за какво иде реч, без да употребявам àкота.
Има разлика между двете КПД. Някъде бях чел, че може да е доста. Не пиша колко процента точно си спомням, да не ме караш да го търся. Този газанализ дава информация за това колко е ефикасно горенето. С газанализатор можеш само да настроиш горенето. Няма да свърши работа. Козата си сака пръч!



Поздрави
Christo - майстор
Цяло лято в Троян продаваха едни много вкусни розови домати. Също като на баба едно време...Доматите обаче имат кусур, защото са много крехки и не са пригодни за транспорт. Далеч сме от мисълта да направим подходяща опаковка, щото ще се минем. Просто ги берем зелени, обръщаме ги с дръжките надолу, слагаме ги под едни оранжеви тенти и пишем бележка "Не ровете доматите!" Хубави ли са доматите? Идеални! Така е и с котлите и с много други работи! В Германия, който иска да продава котли, ходи в една агенция http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erne ... chickt.pdf и там му сертифицират котела. Атмосите от Чехия например, ги има в списъка. От нашите няма никой, може би щото не са се сетили да си предложат котлите... Имам ли газ анализатор? Нямам, той котелът трябва да си има вграден и да си се само-газо-анализира непрекъснато, защото при различните мощности ще му трябва различно количество кислород и ще трябва да си регулира оборотите на вентилатора. И много други работи трябва да си регулира котелът! И всеки път като сменя пелетите сигурно трябва да викам някой да ми пренастройва котела. Тази тема би била полезна за тези които още не са си купили котли, да им помогне да направят малко по-информиран избор,според парите и желанието си. Който вече скочил в калта скочил. Ще се опитва някак да кърпи положението и да се примирява с реалността. Или да пише по форумите, че се отказва от пелетите. Не сме толкоз богати, че всяка година да си купуваме котли. Тук има много професионалисти, с практика и познания. Ми кажете, че от котел за 3000 не може да се очаква да работи все едно, че струва 5000. Идеален котел! Идеален, идеален, колко да е идеален? Като за 3000 лева! Ами като има котли по 10-15-20 хил. лева? Кафе се прави от кафе! Може и с печена леблебия, ама не е същото.
stoyanstoyan - специалист
Добре, да сравним един котел за 40000лв и един за 10000. Разликата е 60000лв. Сега за да си купя скъпия котел , някой трябва да ме убеди че той ще ми спестява по 1200лв на година спрямо ефтиния за да ми е рентабилен и след 5 година да съм на печалба, иначе съм инвестирал напразно. По мои сметки това едва ли е възможно, а какво остава да дам 15000лв.за котел -това е лудост поне за мене.
VLADO66 - майстор
Ами за кой ли път ще пиша че имам Дакон 24кв. от 95г. когато едва ли някой е чувал за пелети и сега ще му сложа горелка.Газанализатора ще ми е ръчичката на димоотвоза и едното око в бункера за пелети.Това е,при положение че горелката ми ще работи 6-7 часа на денонощие това напълно ме удовотлетворява.
fox_vt - майстор
Стояне нещо ти убягват нулите кви са тия сметки нз :prayer: То цял апартамент бе.Иначе същия въпрос зададох и аз в темата за колекторите-турски за 200 лв и бош за 1000 лв ако турския прави 60 градуса то пр итази разлика 5 пъти в цената боша трябва да прави 300 градуса.Вярно че никой не ми отговори не че има какво да се каже де :-D но тук ситуацията е подобна макар че не баш.Прекалено скъпите котли са с много екстри но ако имат по голяма ефективност тя е с малко.
Christo - майстор
Не са фалирали правещите котли за 15000. Даже напротив! Значи много са лудите. Или пък ние нещо грешим :lol:
Не сме толкоз богати, че да купуваме евтини неща - английска поговорка.

П.П. Аз тая поговорка я знам не от вчера, случва ми се да я забравя, но купеният пореден боклук ми я припомня.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: