Най - вълнуващия въпрос зимно време.
borkata99 - специалист
rosso666 написа:
за тази цел съм преработил и ератовската горелка ,но за нея малко по късно ще пиша в другата тема
rosso666, моля те коя е тая "друга тема", че не намирам къде си писал или коя тема е за "ератовска горелка".
Любопитен съм за тези преработки макар, че няма до горя слънчогледови пелети /с GP 25 - IV съм/
Интересувам се и от тези 5 хода, аз съм с ДАКОН 24 и ще стане и за мен, май, нали ?
rosso666 - специалист
това е горивната камера.от горната страна се виждат двете шамотни плочи които съм сложил на вовата ламарина,която затваря пътя на пламъка нагоре към фабричния първи ход на котела.
на другата снимки се вижда вертикалната ламарина която създава новия ход на газовете.и на нея съм сложил шамотни плочи .

Прикачен файл

gorelka 05.jpg
gorelka 05.jpg (64.01 KиБ) Видяна 1575 пъти

Прикачен файл

gorelka 04.jpg
горивната камера е със шамотни плочи от страни от пред и от горе.
gorelka 04.jpg (83.14 KиБ) Видяна 1577 пъти

Прикачен файл

gorelka 04.jpg
горивната камера е със шамотни плочи от страни от пред и от горе.
gorelka 04.jpg (83.14 KиБ) Видяна 1577 пъти
rosso666 - специалист
Ето още една българска фирма която произвежда горелки.на пръв поглед изглеждат добри.за съжаление няма много информация .
filmatoplo - майстор
:? Коя е марката горелки .
rosso666 - специалист
Оффф направил съм copy без paste.горелките се казват mudlark ретортни подобни на грейко. http://www.ij-group.com/peletna-gorelka ... -35kw.aspx
rosso666 - специалист
здравейте колеги ето до къде стигнах с доработките на колтела си Юнкерс 24
както се вижда съм сложил шамотни тухли точно върху пламъка на горелката.Така топлината не преминава пряко през втория сектор на котела.топлината се връща назад влиза първия сектор на котела.Изходящите газове са около 90-100 градуса.
Единственото което ме притеснява е колко точно над пламъка трябва да са тухлите.Дали ако са близо до пламъка не компроментират горенето???И дали е проблем че загрятите газове правят "обратен завой" за да излязат нагоре.
вече поне две седмици ситемата работи така но може АЗ да не забелязвам проблемите които могат или са се създали с тази доработка.
Пздрави

Прикачен файл

kotel 003.png
joro_vn - специалист
Чудесна картинка, но защо смяташ че газовете ходят чак до горе в първото пространство над горелката ?
Според мен там горе е мъртъв обем, газовете заобикалят тухлата и заминават въе втората част.
Не съм запознат с този котел, но мисля че ще е по ефективно, ако искаш да загрееш първото пространство, че трябва тази клапа ли, е какво, между първото и второто птостранство мъъъъъничко да се открехне, за да може част от газовете да протичат през нея.
Колко да се открехне е въпрос на експерименти.
filmatoplo - майстор
:) Аз бях дал идея да се прегради бункера с ламарина и наистина се получава там още 1 ход , това обаче е изпълнимо в по големите Бошове и Дакони 27-32 -45 киловата защото са с по голям бункер .Ако се отвори с малко тази клапа горе също става -и най малкото движение на топли газове в бункера стигат да се усъществява топлообмен в този отсег . :wink:
rosso666 - специалист
Ами щом градусите са около 100 градуса си мисля че има добро топлоотдаване вътре в котела.Бях сложил и преграда( градусите бяха 80-90 гр.)в бункера но не ми хареса защото ставаше много тясно за пламъка за това си помислих че и това е добра алтернатива.
Въпросат ми беше дали е проблем че пламъка бие в шамотните тухли горе и че топлите газове правят "обратен завой".
Обмислям и вариант:

Прикачен файл

kotel 004.png
jabata - специалист
rosso666 написа:
Ами щом градусите са около 100 градуса си мисля че има добро топлоотдаване вътре в котела.Бях сложил и преграда( градусите бяха 80-90 гр.)в бункера но не ми хареса защото ставаше много тясно за пламъка за това си помислих че и това е добра алтернатива.
Въпросат ми беше дали е проблем че пламъка бие в шамотните тухли горе и че топлите газове правят "обратен завой".
Обмислям и вариант:
На мене лично втората схема, където правиш 5 ходов котел по ми харесва. Първата, ми се вижда малък проблем, че се получава едно задръстване, но пък може и да работи.
На какво разстояние е преградата от горелката, и не се ли получава проблем това. Защото ако е близо, има вероятност да пада пепел в горелката, и да се образува по-бързо шлака.
Шамотните тухли върху ламарина ли ги закрепи, и не те ли е страх да се огъне?
Иначе алтернативата е вермикулит. Поне според показанията от брошурите отразяват топлината, и по-този начин би повишило КПД-то. Сподели малко мнения че и на мене ми се върти в главата направата на 2 хода в бункера на 3 ходов котел.

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: