Най - вълнуващия въпрос зимно време.
alex_serviz - специалист
p_delin написа:
Нещо май се обърках......темата не беше ли за котли на пелети.
Така е! Няма да се отклоняваме повече! [-X
Примерът беше за Българско и вносно производство/фирми.
p_delin - специалист
За съжаление ако това за котлите на Тангра е така, много лошо защото цената хич не им е малка. Тогава как да си вземем българско след като доближава цената на вносен наистина качествен котел.
LazarGanev - "Велик майстор"
Котлите Тангра изобщо не са мерило нито за цена, нито за качеството на българските котли
stosto - помощник
Здравейте. Честита нова година! Пожелавам на всички ви да ви е широко около врата.

Писах преди почти две години тук с въпроси относно избора на пелетен котел. Тогава никой не можа да ме убеди, че една инвестиция за Херц (над 15 хил. лв) си струва и е икононмически рентабилна.

Бях се спрял на един Понаст, но точно в момента, в който тръгнах да го купувам, се оказа, че междувременно цялата гама е сменена и моделът, който си бях харесал изчезна и беше заменен от един по-мощен и доста по-скъп.

Така, след препоръка от човека, който изгради инсталацията ми, станах член на "клуба Пелетерм" - Pelletherm v2 BIO, 30 кв. Ползвам го на заместващото гориво - пелети.

Къщата ми е на 1300 м надморска височина, във Витоша. Изолацията е 12 см каменна вата, с голяма плътност - 160/180 кг/м³. Дограмата е със стоп стъкла, но е отпреди няколко години и сегашните вече са далеч по-модерни.

През първата зима котелът беше включван на няколко пъти за по 3-4 дни. През лятото изгоря въпросното реле КР4 - това, което задвижва подаващия механизъм, за което един от колегите niki* споменава по-рано в темата. След смята му котелът беше пуснат за първи път за този сезон на 13-ти октомври. Подоробен дневник за разхода си водя от 8-ми ноември насам. В момента котелът работи на минимум - 9 кв, постоянно.

Отоплявам:
- 52 м² хол с подово, 24-25°
- 8 м² коридор, с подово, не знам колко са градусите но са около 15. Кубиците тук не са 20,5, а по-скоро 28-30, защото от едната страна е отворен към стълбище, което е затворено с врата в горния си край.
- 13 м² стая, 22-24° с радиатор 15 глидера на 50 см, от алуминиевите, термоглавата стои на 3 като ни няма и на 5 като сме вкъщи.
- 2 м² баня с лира, не знам колко са градусите, лирата е 120/40, нямам спомен за мощността ѝ, термоглавата стои на 3, а когато решим да къпем чаавето - на 5.
- бойлер 100 л, с 2 серпантини, горната е вързана с котела.

Кръговете са два - един за подовото, който започва с трипътен вентил и един за радиаторите и бойлера. Предстои (до 1-2 години) да се включат баня 4 м², баня 3 м² (лири с термоглави), 3 стаи по 15-16 м² (алуминиеви радиатори с термоглави) към втория кръг, 2 малки радиатора с термоглави (по 5-6 глидера) в гаража, също към втория кръг, както и баня 4 м² (лира с термоглава), стая 11 м² алуминиев радиатор с термоглава, стая 50 м² с алуминиеви радиатори с термоглави към отделен трети кръг.

В началото го държах на 55°. Двете помпи (едни червени на Грундфос) работеха на степен 1. Бойлерът се загряваше малко от солара и предимно на ток. После вдигнах температурата на 60°. Изразходваха се по едно чувалче до чувалче и половина на ден в началото. Когато през декември температурите паднаха, разходът се качи на около 2 чувалчета или малко отдолу.

На 24-ти декември промених настройките - повиших температурата в котела на 70°, отворих тръбите на бойлера и той започна да се топли само от котела и каквото соларът му помогне, помпата на подовото беше увеличена на степен 3, а помпата на радиаторите и бойлера на степен 2. Разходът се вдигна с около 5-7 кг/ден и стана около 35-37 кг/ден, но пък точно в този момент температурите навън паднаха драстично - от няколко дни максималната не е била над -10°, а в един от дните към 18:00 термометърът на колата показваше -18°. В момента (0:30 ч) съм убеден, че е под -20°. Така че засега не мога да преценя дали съм оптимизирал разхода на цялата система.

Сега към въпросите, които се гнездят в моята тиква.

Първата ми чуденка е дали тези 30 кв не са прекалено много за това, което (ще) се отоплява. В този случай може би ще е добре към системата да се добави буфер.

Второто и може би най-важно - управлението в момента става по темепратура на водата в котела и се случва точно това, което е описано по-назад в темата - когато се достигнат 70°, помпите продължават да въртят, температурата пада за около 20 минути с 10° и после следва около час и 50 минути загряване. Със сигурност има начин да се оптимизира това, но не съм сигурен какъв точно. С оглед всичкото това, което имам да отоплявам стайният термостат не е опция.

Третата ми въпросителна за момента - хубаво вдигнах градусите на 70°, само че трипътния вентил на кръга за подовото в момента работи на степен 0,1 - 0,2 - отворен е буквално 1 мм и нямам накъде да го намалявам. Какво да правя ако когато температурата навън стане 0° (15° повече отколкото е в момента) се повиши температурата в помещението с подовото?

Още нещо за което четох тук - за бойлерът явно съществуват някакви ограничители, които спират притока на вода ако температурата в него достигне определена стойност. Можете ли да покажете какво представлява това нещо и как се монтира?

И последното за което си мисля - котелното, в което се намира котела в момента все още няма изолация на покрива (стените са изолирани). Когато се сложи догодина, дали това ще окаже благопроятен ефект върху разхода?

Май се поувлякох малко, но пък казах всичко, каквото исках да споделя и да попитам. Специални поздрави на всички, които са прочели и това, последно изречение.
LazarGanev - "Велик майстор"
Здравей stosto,
Много добър ти е избора, единствения недостаък е че няма по-малки модели. На въпросите по ред:
1. Поставянето на буфер може и да подобри малко положението, но може и да не го подобри, само да го оскъпи. Зависи от изпълнението
2. Начини има много и грешно си мислиш, че стайният термостат не е опция. Може да се управляват помпите
3. Можеш да спираш помпата на подовото по стайна температура
4. За бойлера има различни възможности - термовентил с глава с изнесен датчик, с термоел.завижка управлявана от термостат или ДТ и др.
rosso666 - специалист
Колега стосто мислиш ли че променянето на скоростта на помпите има отражение върху разхода(и аз много съм се чудел дали наистина има разлика за харчалъка,скоростта на помпата)Някъде беше писано че с повече глидери температурата на водата може и да е по ниска в котела.
Когато котела достигне тези 70 градуса на водата спира ли горелката или минава на по-ниска степен (и всъщност има ли степени на този котел??)Ако може да наглассиш нещата да пада температурата до 5 градуха и пак да се пуска а не с 10.Според мен не ти трябва никакво управление по температура на бойлера.икономията ще е минимална ако не е никаква .
Колегата Ганев беше писал доста пъти че бойлера дори не се смята в термоизчисляванията на отоплителните с-ми.
И защо не си на чипс този котел не можеше ли да гори дървен чипс.
Ако си изолираш котелното със сигурност няма да му навредиш на котела и аз това лято си го изолирах.
Има котли които вкарват в горелката частично и загрят ввъздух от котела,така че сам си направи изводите.
И какви са ти изходните газове на котела ако си ги мерил,че един груг пост сси ги мерим и ми е интересно.
зА МНОГО ГОДИНИ НА КОЛЕГИТЕ И ТАЗИ ГОДИНА ДА Е ПО-ДДОБРА ОТ ПРЕДХОДНАТА
n.ganev - майстор
Преди
Прикачен файл:
Ares 048.jpg
Прикачен файл:
Снимка0008.jpg
След
Прикачен файл:
Снимка0049.jpg
Прикачен файл:
Снимка0053.jpg
Прикачен файл:
Снимка0052.jpg
Ха бакълъм да правиме сравнения при една и съща система.
alex_serviz - специалист
n.ganev написа:
Преди...След...Ха бакълъм да правиме сравнения при една и съща система.
Чак сега видях в коя тема си писал...
Кажи за сравнението:"Преди и след"? :?
То аз на по моята промяна знам, но ти сподели при теб какъв е резултата ( първи впечатления ) от сравнението?
n.ganev написа:
Ха бакълъм да правиме сравнения при една и съща система.
E,как да сравнявам,като има нещо скрито на първата снимка!? Иначе виждам разлика от няколко градуса ,две различни горелки ....Колко градуса беше навън при работата на едната и другата горелка? Тези градуси при старт на горелката или вече влязла в режим? И защо ,аджеба ,да земем да сравняваме? Ти си направил своето сравнение,за твоята къша и твоите изисквания. Моите може да са по различни. Завиждам благородно,че можеш да си позволиш експеримента,но той е меродавен само за твоята инсталация и някоя подобна ,но доколкото е възможно това.
alex_serviz - специалист
Сравнението между две конкретни горелки може да послужи най-вече на някой, който тепърва мисли да се оборудва с горелка.
На второ място вече може да даде храна за размисъл на този, който ползва конкретна горелка и съответно познава всичките й плюсове и минуси, да знае, че има и други видове/типове горелки. Аз съм жив пример за второто...

Тема "Котел на пелети?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: