• 1
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 169
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
2v6 - майстор
sezi написа:
Колко трябва да се зададе Т, при условие, че котела ми е кондензен двуконтурен, нетрябва ли да задавам по ниски температури на водата?
И другия ми проблем е следния, БГВ на котела ми е вързана на една точка с пералнята и когато перарлнята пре да дърпа водя се получава воден удар към котела и за секунди се влючва втория котел за БГВ, като го обясних на момчето, който ми го направи ми обясни, че налягането в кооперацията е слаба и затова се получава този ефект.
За да работи в кондензен режим температурата на отоплителната вода трябва да се поддържа под 50 градуса, най-добре около 40.

За да може котела да работи на ниски температури на водата трябва инсталацията ти да е нискотемпературна.
За колко време загрява водата от 20 до 40 градуса?
Ако е за по-малко от 1 час значи инсталацията ти не е нискотемпературна и котела не може да работи коректно при ниска температура на водата.
sezi - напреднал
Определено се загрява по бързо, не е час, в момента съм му задал 47градуса и ми гори по малко газ отколкото, когато беше 40гр и с управление HONEYWELL, а от тази вечер пробвам на 48гр и така мисля да пробвам до 50, за да видя разхода какъв ще е. Но немога да разбера защо с on\off терморегулатор EG 2921 на ТЕСИ и задам ръчно аз Т на водата на котела ми гори по малко отколкото с управление HONEYWELL Round MODULATION T87M1003 (за съжеление немога да задам аз температурата, автоматично се определя от управлението HONEYWELL), уж Хъни-то управлява котела по Open Therm ® протокол и би тр да е по усъвършенствана технология на управление харчи повечеи и отгоре на това дънната платка на котела ми е била на същия производител.
2v6 - майстор
sezi написа:
Определено се загрява по бързо, не е час, в момента съм му задал 47градуса и ми гори по малко газ отколкото, когато беше 40гр и с управление HONEYWELL, а от тази вечер пробвам на 48гр и така мисля да пробвам до 50, за да видя разхода какъв ще е. Но немога да разбера защо с on\off терморегулатор EG 2921 на ТЕСИ и задам ръчно аз Т на водата на котела ми гори по малко отколкото с управление HONEYWELL Round MODULATION T87M1003 (за съжеление немога да задам аз температурата, автоматично се определя от управлението HONEYWELL), уж Хъни-то управлява котела по Open Therm ® протокол и би тр да е по усъвършенствана технология на управление харчи повечеи и отгоре на това дънната платка на котела ми е била на същия производител.
Гори ти по-малко, защото инсталацията ти не е изчислена за работа с режима зададен в "управление HONEYWELL Round MODULATION T87M1003".
Също така трябва да признаеш, че с "on\off терморегулатор EG 2921 на ТЕСИ" температурата в стаята играе в по-големи граници.

Ако инсталацията ти е направена да работи в обхват 30-40 градуса, разхода на газ с "управление HONEYWELL Round MODULATION T87M1003" няма да е по-голям.

Освен това ако засечеш разхода, когато навън стане още по-топло и с "управление HONEYWELL Round MODULATION T87M1003" ще харчи по-малко :wink:
sezi - напреднал
Как мога да разбера дали инсталацията ми е изчислена или не за работа с режима зададен в "управление HONEYWELL Round MODULATION T87M1003"?
Имам 80бр алуминиеви глидера H60 + 1 Лира в банята и дори да е по топло времето с "управление HONEYWELL Round MODULATION T87M1003" с външен датчик и без него ми гори повече (работи ми на 40 - 42 гр.,при Т21гр и когато го задам Т22-22,5 по малко ми гори и Т се качва на 42-43 на котела, но ми прави впечатление, че по често се включва и изключва с този модулатор и помпата тогава върти непрекъснато и по бързо изстиват радиаторите заради това).
2v6 - майстор
sezi написа:
Как мога да разбера дали инсталацията ми е изчислена или не за работа с режима зададен в "управление HONEYWELL Round MODULATION T87M1003"?
Имам 80бр алуминиеви глидера H60 + 1 Лира в банята и дори да е по топло времето с "управление HONEYWELL Round MODULATION T87M1003" с външен датчик и без него ми гори повече (работи ми на 40 - 42 гр.,при Т21гр и когато го задам Т22-22,5 по малко ми гори и Т се качва на 42-43 на котела, но ми прави впечатление, че по често се включва и изключва с този модулатор и помпата тогава върти непрекъснато и по бързо изстиват радиаторите заради това).
Нали ти написах по-горе - ако загрява бавно (от 30 до 40 градуса за повече от един час) значи става за работа в нискотемпературен режим.
sezi - напреднал
А има ли вероятност според вас, котела ми да не е настройван въобще да работи в модулиращ режим при отопление? Понеже колкото и да наламям темп на управлението "HONEYWELL Round MODULATION T87M1003", Т на водата на котела не пада под 40, която е фабрично зададена, разбрах, че можа да се настрои от 30 с настройка чрез сервизен код. И по задание когато Т на водата на котела ми е на 40гр. мин. разход за газ за 24ч е 8,6куб. колкото е и моя разход с това управление дори и в тези топли дни , а при 30 е 6,3куб.
strelec - специалист
paco71 написа:
От няколко месеца съм на газ ,а ми се струва че плащам доста високи сметки и си мисля че нещо не е настроено както трябва , ходих във фирмата да ги питам дали котела не трябва да се настрои , а те ми казаха че нямало нищо за настройване всичко си било заводски направено с което не съм съгласен понеже изчетох цялата тема :o

Газов котел http://www.tesy.com/bg/products/stenni_ ... 4_g01_sn21_/
в едната стая 36кв.м - 2 конвектора Клима 2000 по 3.5kW общо около-7kW
в другите стаи:
16кв.м - 2,7kW
14кв.м - 2,2kWк не го ползвам - изключен е
в банята лира около 1kW
Стаен програматор http://www.toplomax.com/pdfs/Staen_termostat_Q7RF.pdf
на радиаторите има термоглави който съм отворил на мах.
на конвекторите термодатчиците са на мах.

При положение ,че целия декември беше топъл и апартамента е юг, запад , север -котела се включва сутрин от 7 до 9,през деня не работи , защото стаите се нагряват от слънцето чак вечер като се прибера го пускам от 17 до към 22 часа и ползване на БГВ домакинство -2 човека, апартамента е на последния етаж, тавана е саниран с каменна вата ,под мен никой не живее ,термостата е настроен на 20 градуса (когато работи котела )вечер температурите падат на не повече от 15-16градуса

прави ми впечатление че котела работи 5-10 мин спира, продължава помпата да работи още 5 мин и спира, след товава 10-20 мин. нищо докато падне температурата и всичко започва отначало ,та тези чести включвания и изключвания не водят ли до по голям разход на газ ,тъй като в инструкцията на котела пише че котела първите 15 мин работи на мах. мощност ,а моя май работи само така

Другото което ми казаха че конвекторите били по неикономични .
котела е настроен на 70-80 градуса а БГВ наполовина ,почти не я разреждам като се къпя

сметката ми за декември е 230лв :cry: -дали е нормално

посъветвайте ме какво да правя дали да търся накой да настрой котела (то се оказа че в нашия град май няма такъв),или да сменям конвекторите с радиатори.И какмога да разбера дали котела работи нормално
Колега, тук има доста проблеми:
1. Този котел е големичък за твоето жилище с тези 9,7 кВт мин. мощност. (образно казано все едно да искаш кола с двигател с голяма кубатура да ти гори малко при малко натоварване). Моя е 6-14 кВт. (Юнкерс на Бош) за 83 м2 апартамент.
2. Отоплителните тела, които си сложил са с малка мощност - приблизително 13 кв, но забележи при 90* на водата. При по-ниска температура мощността им пада значително. Котела ти е с мощност 9,77-24 кВт. Не го използваш рационално. Все едно с Камион да теглиш ремарке за автомобил.
3. Този начин на работа бе при мен преди да му сложа програматора и моята сметка първия месец беше голяма. След като монтирах седмичния програматор котела работи без прекъсване до достигане на зададената температура в стаята. Твоя с този начин на работа изключва по температура на водата - това води до висок разход. До колкото си спомням от преди 5 г. (не ми се търси документацията в момента) има мостче, или ключе (джъмпер), което се превключва за да следи програматора, а не водата. Другия етап е да сложиш допълнително радиаторна мощ.
В началото 3 фирми ми смятаха нужната мощност на радиаторите - и трите искараха различни резултати доста вариращи. Е инсталацията аз си я направих в крайна сметка, като във всички стаи сложих значително по-мощни радиатори. Само в хола сложих малко по-мощен радиатор от най-мощния който ми изчислиха. Познай къде е най-студено и некомфортно... Грешката, кояро допуснах, е че не сложих в тоалетната радиатор, но след това поставих и там.
4. Този котел доставчика на газ ли ти го монтира? Не е вярно, че няма нужда от настройки. Настройва се със специален уред.
5. Според мен сметката ти е висока при положение, че котела ти е вкл. само от 7-9 и от 17-22. Нашия вечер след 23 ч е на 18*, а цял ден е на 22*. Постоянна температура за малко дете. Ползваме вана 4 човека. Декември имаме 190,20 лв. Което е много, защото зимата имаме 130-160 лв. и ходих да се разправям с Овергаз. Ноември бе 32лв.
Последна промяна от strelec на пет яну 17, 2014 2:14 pm, променено общо 1 път.
2v6 - майстор
sezi написа:
А има ли вероятност според вас, котела ми да не е настройван въобще да работи в модулиращ режим при отопление? Понеже колкото и да наламям темп на управлението "HONEYWELL Round MODULATION T87M1003", Т на водата на котела не пада под 40, която е фабрично зададена, разбрах, че можа да се настрои от 30 с настройка чрез сервизен код. И по задание когато Т на водата на котела ми е на 40гр. мин. разход за газ за 24ч е 8,6куб. колкото е и моя разход с това управление дори и в тези топли дни , а при 30 е 6,3куб.
Всеки котел работи в модулиращ режим.
Настройват се минимална и максимална температура на водата, минимална и максимална мощност.
Различното е управлението на температурата на водата.
С управлението "HONEYWELL Round MODULATION T87M1003" тя се изчислява спрямо стайния термостат.
С контактния термостат си задал постоянна стойност - докато термостата е включен котела модулира мощността с цел да я поддържа.

Ако се смени минималната температура на 30 вместо на 40 градуса котела ще ти работи още по-лошо с управлението "HONEYWELL Round MODULATION T87M1003" защото инсталацията ти не е с подходящи параметри :idea:
sezi - напреднал
Какво трябва да направя, че инсталацията ми да стане с подходящи параметри, за да ми харчи помалко?
2v6 - майстор
sezi написа:
Какво трябва да направя, че инсталацията ми да стане с подходящи параметри, за да ми харчи помалко?
Както strelec е написал е необходима по-голяма мощност на инсталацията.
За икономична работа на този котел е необходимо мощността на инсталацията при 40 градуса температура на водата да е 10 kW.
Горе-долу три пъти трябва да увеличиш мощността на уредите (най-добре с алуминиеви радиатори).
  • 1
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 169

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: