• 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 169
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
2v6 - майстор
teodor_xristov_80 написа:
Здравейте отново за тази година.
Извършвах профилактика на котела преди предстоящия зимен сезон и установих следното:
Когато котела е настроен да затопля водата до 65 С, а с терморегулатор температурата е зададена на 22С, котела изключва поради достигане на зададената температура от 65 С и след малко пак се включва. Това продължава докато регулатора не отчете зададените 22С и не подаде команда на котела да спре.
При горе описаната ситуация, котела достига температурата на водата и изключва - т.е. горелката изключва напълно, като след като падне темп. на водата отново стартира.
За да модулира котела не трябва ли при достигане на тази температура от 65 С горелката да продължи да работи и да регулира мощността си докато терморегулатора не я изключи напълно.
Котела ми модулира при БГВ на проточен принцип. Модела е АРИСТОН КЛАС 24 ФФ
На колко е ограничена минималната мощност за режим отопление?
При задаване на по-висока температура (70-80 градуса) по-дълго ли работи без прекъсване?
teodor_xristov_80 - напреднал
При висока температура на водата,котела почти не изключва,но както се сещате мощността и разхода на газ е по висок, тъй като горелката е почти на мах, а при 50 С на водата горелката е почти на минимум.

При ниска температура изключва, а при високата не ако не е прекалено студено или не се изисква повече врими за достигане на желаните градуси в стаята.
hbogdanov - напреднал
Значи, ако котела ми е 28Кв вързан с модулиращ терморегулатор, но нужната ми мощност е около 15Кв, коя комбинация от следните настроики ще е най-добра (най-добра за джоба :) )
1. Котела настроен на максимална мощност
2. Котела намален на 15Кв
3. Терморегулатор включен на он/офф режим
4. Терморегулатор включен на модулация
1+3, 1+4, 2+3, 2+4 ?
LazarGanev - "Велик майстор"
hbogdanov написа:
Значи, ако котела ми е 28Кв вързан с модулиращ терморегулатор, но нужната ми мощност е около 15Кв, коя комбинация от следните настроики ще е най-добра (най-добра за джоба :) )
1. Котела настроен на максимална мощност
2. Котела намален на 15Кв
3. Терморегулатор включен на он/офф режим
4. Терморегулатор включен на модулация
1+3, 1+4, 2+3, 2+4 ?
Зависи от много неща, как определяш нуждите от 15кВт - толкова са радиаторите или толкова са топлозагубите?
hbogdanov - напреднал
LazarGanev написа:
Зависи от много неща, как определяш нуждите от 15кВт - толкова са радиаторите или толкова са топлозагубите?
Ами имах предвид като нужна отоплителна мощност, защото според ОВ проекта трябват 22Кв, но доста от помещенията не се отопляват.
Иначе радиаторите са алуминиеви, съответно:
54 ребра по 500, 92 по 300 и две лири (това приблизително каква мощност е при вода 80 градуса?)
LazarGanev - "Велик майстор"
А какъв е котела и регулатора?
hbogdanov - напреднал
LazarGanev написа:
А какъв е котела и регулатора?
Котела е Vaillant, еднокунтурен, мисля че модела е Turbomax Plus VU 282/2 5-R3, ама вече не съм много сигурен, защото този модел все като двуконтурен го намирам, но пък като номер на модел са ми записали VUSOE282/2-5R3 :?
Терморегулатора е Calormatic 340f, ECO температурата съм сложил да поддържа 20градуса, а когато сме си вкъщи 22.
От котелното тръгва тръба ф28, разделя се към всеки етаж по ф22, а към отделните радиатори е ф15.
Незнам друга информация каква мога да дам, но ако още нещо е важно като параметри, ще се опитам да ги дам.
Инсталацията като цяло няма да я описвам, че е много сложна (камина с отворена система, котел със затворена, топлообменници, смесители ....абе много за писане :) )
LazarGanev - "Велик майстор"
2+4
Котелът е едноконтурен щом се отбелязва с VU, двуконтурните са VUW
hbogdanov - напреднал
Благодаря много Лазаре.
Може би няма официална информация по въпроса, но дали някой знае горе долу с колко пада КПД-то на един котел ако работи на 50% от номиналната си мощтност?
LazarGanev - "Велик майстор"
На 50% КПД не е много по нисък, но към 30% и надолу почва да пада по-рязко
  • 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 169

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: