• 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 169
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

На база на долното и коментари по темата отпреди година (39 стр.) реших да намаля мощността на котела.
Еспейс, беше писал, че на този котел това става лесно. Моля, посочи как, за да го направя. И ако дадеш съвет до колко да намалям, ще бъде супер :)
Предварително благодаря.
Vartolin написа:
SIT 845 Gigma предполагам е модела на газовия клапан (сори за невежеството)?!

Пояснявам, обобщавам и добавям информация, защото по казусът ми не съм я споделял до момента:
1. Апартамент 75 кв.м. ЧЗП; (всекидневна, спалня, детска, две бани, коридор)
2. Изложение - предимно Юг, малко Югоизток и Югозапад, сравнително топъл;
3. Изолация външна - на всички външни стени (ново строителство), НО прозорците са сравнително големи и заемат по-голямата част от външните стени (около 65-70%).
4. Изолация вътрешна - няма.
5. Дограма - ПВЦ стъклопакет
6. Съседи (ако е важно): живущи - под мен и от едната ми страна; празни апартаменти - над мен и от другата страна;
7. Под - хубав ламинат (от скъпите) с "вградена" подложка.
8. Котел - Eolo Mini 24 (9.3 кВт - 24 кВт)
9. Инсталирана радиаторна мощност и две лири в баните - 10.6 кВт. в най-добрия слуай. По моя (непрофесионална) оценка при температура на водата 75 градуса мощността е малко над 9 кВт, т.е., колкото е минималната на котела.
10. Температурата на БГВ е настроена на 47 градуса, т.е. при къпане да не се смесва със студена.
11. Температурата на водата при отопление е настроена на 75 градуса.
12. Седмичен дистанционен програматор, който управлява котела по температура в помещението.

И сега информация за работата на котела при отопление в рамките на тест от 31 минути:
1. Старт на котела и работа при минимална мощност 9.3 кВт - 2.20 минути. (7.5% от общото време). Температура на водата при старта 30 градуса.
2. Повишаване на мощността и работа при 14 кВт - 2.00 минути (6.5% от общото време).
3. Повишаване на мощността и работа при 17 кВт - 2.25 минути (7.8% от общото време).
4. Повишаване на мощността и работа при 20 кВт - 2.00 минути (6.5% от общото време).
5. Повишаване на мощността и работа при 24 кВт - 4.05 минути (13.2% от общото време). В края на този етап се достига температура на водата 75 градуса (зададените).
6. Намаляване на мощността и работа при 20 кВт - 0.40 минути (2.2% от общото време).
7. Намаляване на мощността и работа при 17 кВт - 1.40 минути (5.4% от общото време).

8. Намаляване на мощността и работа при 14 кВт - 9.25 минути (30.4% от общото време).
9. Намаляване на мощността и работа при 9.3 кВт - 6.25 минути (20.7% от общото време).

И така през 35% от времето котелът работи с мощност доста над инсталираната, а ако добавя и работата при 14 кВт, то отиваме на 72%.

Забележка: Посочените кВт считам, че са приблизителни с оглед индикацията на горелката - чертичките на дисплея по време на работа (I, II, III, IIII, III, II, I).


И в крайна сметка генералните въпроси по казусът ми са 2:
1. Да ограничавам ли мощността на котела в режим отопление и ако да до колко?
2. Да повишавам ли температурата на водата, например на 80 градуса?
Това не ми се иска, защото мисля, че ще има големи температурни толеранси, а именно: когато програматора кже СТОП на котела, радиаторите с висока температура на водата продължават да топлоотделят и може да стане прекалено топло, около 2 градуса повече от зададените на програматора.

Еспейс, Лазар, на базата на всичко гореописано, моля за вашите съвети как да процедирам, колкото и да ми се смеете за разсъжденята ми!


P.S. Лелееее, дали някой ще разбере цялото изложение... :rolleyes: :shock: :-D
2v6 - майстор
Vartolin написа:
Здравейте,

На база на долното и коментари по темата отпреди година (39 стр.) реших да намаля мощността на котела.
Еспейс, беше писал, че на този котел това става лесно. Моля, посочи как, за да го направя. И ако дадеш съвет до колко да намалям, ще бъде супер :)
Предварително благодаря.
Vartolin написа:
SIT 845 Gigma предполагам е модела на газовия клапан (сори за невежеството)?!

Пояснявам, обобщавам и добавям информация, защото по казусът ми не съм я споделял до момента:
1. Апартамент 75 кв.м. ЧЗП; (всекидневна, спалня, детска, две бани, коридор)
2. Изложение - предимно Юг, малко Югоизток и Югозапад, сравнително топъл;
3. Изолация външна - на всички външни стени (ново строителство), НО прозорците са сравнително големи и заемат по-голямата част от външните стени (около 65-70%).
4. Изолация вътрешна - няма.
5. Дограма - ПВЦ стъклопакет
6. Съседи (ако е важно): живущи - под мен и от едната ми страна; празни апартаменти - над мен и от другата страна;
7. Под - хубав ламинат (от скъпите) с "вградена" подложка.
8. Котел - Eolo Mini 24 (9.3 кВт - 24 кВт)
9. Инсталирана радиаторна мощност и две лири в баните - 10.6 кВт. в най-добрия слуай. По моя (непрофесионална) оценка при температура на водата 75 градуса мощността е малко над 9 кВт, т.е., колкото е минималната на котела.
10. Температурата на БГВ е настроена на 47 градуса, т.е. при къпане да не се смесва със студена.
11. Температурата на водата при отопление е настроена на 75 градуса.
12. Седмичен дистанционен програматор, който управлява котела по температура в помещението.

И сега информация за работата на котела при отопление в рамките на тест от 31 минути:
1. Старт на котела и работа при минимална мощност 9.3 кВт - 2.20 минути. (7.5% от общото време). Температура на водата при старта 30 градуса.
2. Повишаване на мощността и работа при 14 кВт - 2.00 минути (6.5% от общото време).
3. Повишаване на мощността и работа при 17 кВт - 2.25 минути (7.8% от общото време).
4. Повишаване на мощността и работа при 20 кВт - 2.00 минути (6.5% от общото време).
5. Повишаване на мощността и работа при 24 кВт - 4.05 минути (13.2% от общото време). В края на този етап се достига температура на водата 75 градуса (зададените).
6. Намаляване на мощността и работа при 20 кВт - 0.40 минути (2.2% от общото време).
7. Намаляване на мощността и работа при 17 кВт - 1.40 минути (5.4% от общото време).

8. Намаляване на мощността и работа при 14 кВт - 9.25 минути (30.4% от общото време).
9. Намаляване на мощността и работа при 9.3 кВт - 6.25 минути (20.7% от общото време).

И така през 35% от времето котелът работи с мощност доста над инсталираната, а ако добавя и работата при 14 кВт, то отиваме на 72%.

Забележка: Посочените кВт считам, че са приблизителни с оглед индикацията на горелката - чертичките на дисплея по време на работа (I, II, III, IIII, III, II, I).


И в крайна сметка генералните въпроси по казусът ми са 2:
1. Да ограничавам ли мощността на котела в режим отопление и ако да до колко?
2. Да повишавам ли температурата на водата, например на 80 градуса?
Това не ми се иска, защото мисля, че ще има големи температурни толеранси, а именно: когато програматора кже СТОП на котела, радиаторите с висока температура на водата продължават да топлоотделят и може да стане прекалено топло, около 2 градуса повече от зададените на програматора.

Еспейс, Лазар, на базата на всичко гореописано, моля за вашите съвети как да процедирам, колкото и да ми се смеете за разсъжденята ми!


P.S. Лелееее, дали някой ще разбере цялото изложение... :rolleyes: :shock: :-D
Теста ти общо взето не дава данни за коментар. Или може да се каже, че за 5 минути не може да се тества работата на газов котел. За толкова малко време водата е възможно да не направи един цикъл :idea:

За да имаш точни данни трябва да оставиш котела да работи в даден режим (мощност, температури на водата и въздуха) поне 2-3 изключвания на стайния термостат :idea:

Пробвай работа на висока температура за да видиш с колко ще се превиши температурата в стаята след изключване на котела!
branko_d - специалист
Здравейте,

имам следния проблем. Преди 2 години сложих на котлето ми Висман стаен термостат Computherm Q7 RF и съм много довелен. От известно време на сам обаче приемника се изключва и трябва да го следя и да го включа ръчно. Смених батериите на предавателя, ни нищо. Като го включа ръчно приемника работи около 1-2 дена и пак се изключва.
Къде може да е проблема?

Благодаря
Здравейте,

Живея в нова кооперация, тристаен апартамент 100 кв. на 1 жилищен (над партерен етаж) на калкан. След увеличаване броя на глидерите постигнах обща мощност от 8,5 кВ, а газовото ми котле е Wolf с минимална мощност 9,4 кВ.

Засякох, че за 12 часа харчи около 10 куб газ в жилището бе топло(21-22 градуса) термовентилите на 3, помпата пусната на 3 степен.

Отскоро си взех и BM контролер на Wolf с надеждата да работи и като стаен термостат. Предвид, че общата мощност на глидерите е под мин на котлето има ли варианти, които могат да доведат до понижаване потреблението на газ ( намаляне на скоростта на помпата ...) при положение, че нямам място за повече глидери в стаите.
2v6 - майстор
ZhekoFlexa написа:
Здравейте,

Живея в нова кооперация, тристаен апартамент 100 кв. на 1 жилищен (над партерен етаж) на калкан. След увеличаване броя на глидерите постигнах обща мощност от 8,5 кВ, а газовото ми котле е Wolf с минимална мощност 9,4 кВ.

Засякох, че за 12 часа харчи около 10 куб газ в жилището бе топло(21-22 градуса) термовентилите на 3, помпата пусната на 3 степен.

Отскоро си взех и BM контролер на Wolf с надеждата да работи и като стаен термостат. Предвид, че общата мощност на глидерите е под мин на котлето има ли варианти, които могат да доведат до понижаване потреблението на газ ( намаляне на скоростта на помпата ...) при положение, че нямам място за повече глидери в стаите.
Помпата трябва да е на максимална скорост. При по-ниска скорост се намалява топлоотдаването на радиаторите :!:
Ако котлето изключва често ще помогне увеличение на температурата на водата.
Здравейте отново :) Някой дали разбира от BM модул на WOLF. Монтиран е извън газовото котле. Проблема ми е че не сработва като стаен термостат и не възприема дневен нощен режим на работа( показва вода и изключена помпа и отопление, а радиаторите не се пипат ). Като го монтирам в котлето тези функционалности са активни, но пък не мога да го ползвам като стаен термостат. Някакви насоки
nilro - специалист
Здравейте,
Заменям отоплението от камина с водна риза/?kW/ с конвенционален газов котел 6-18 kW.
Камината се намираше в най-голямата стая - 34 м2 и топлината излъчвана от нея вече няма да я има.
Остават само 31 броя алуминиеви глидери Н500.
С каква мощност вентилаторен конвектор да сложа на мястото на камината според вас,за да си запазя топлинния комфорт и в същото време съчетава най- добре с новото котле?
с отоплителна мощност 70/60 гр.-2630W
или с отоплителна мощност 70/60 гр.-3780W
Общо в системата има 69 бр. глидери Н500 разположени на 64 м2 жилище с не много добра дограма и изолация.

Прикачен файл

home.end.jpg-page-001.jpg
2v6 - майстор
nilro написа:
Здравейте,
Заменям отоплението от камина с водна риза/?kW/ с конвенционален газов котел 6-18 kW.
Камината се намираше в най-голямата стая - 34 м2 и топлината излъчвана от нея вече няма да я има.
Остават само 31 броя алуминиеви глидери Н500.
С каква мощност вентилаторен конвектор да сложа на мястото на камината според вас,за да си запазя топлинния комфорт и в същото време съчетава най- добре с новото котле?
с отоплителна мощност 70/60 гр.-2630W
или с отоплителна мощност 70/60 гр.-3780W
Общо в системата има 69 бр. глидери Н500 разположени на 64 м2 жилище с не много добра дограма и изолация.
6 kW
nilro - специалист
Поръчах по-мощния.Няма да питам защо 6 kW са ми нужни,надявам се да съм ви подвел с изречението,че остават само 31 бр.глидери.
hbogdanov - напреднал
Здравейте,
На газовия ми котел явно му е заминала мембраната на разширителния съд и реших да го сменя, ама ме застреляха с цена - 70лв посещението на техник плюс ~250лв за часта.
Може ли просто да вържа един разширителен съд към системата със същия обем като вградения?
  • 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 169

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: