• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radoslav160 - напреднал
Здравейте на всички. Решил съм да си права отопление на твърдо гориво с котел на Demrad 20 s solitech. Зная че сега ще почнете тоя котел е боклук не знам си какво, но 3-ма колеги го имат същия и са доволни и не се оплакват. Спрял съм се на глидери на Helyos 600. Обекта който ще топла е къща с ПВЦ дограма (кат стъкла), с външна изолация стиропор 5 см, с дюшеме всяка от стайте.Стайте които ще се топлят са 4-ри.3 от тях са по 15 м2 и една 20м2 и един коридор 5 м2.Височината е 2,5 м.Направил съм си един груби сметки.Общите кубици са ми 175 куб.Заел съм 50 W на кубик и ми излиза 8.75 kw + един бойлер 3,5 kw.и излиза 12,25 kw по тези сметки.Ако са правилни котела ми е твърде голям и водата в него ще завира много често.Каже си мнението ако нещо не е така.Благодаря ви предварително.
vanko68 - специалист
Ако го наблъскаш догоре-да.Това не значи ,че не можеш да го ползваш с по-слабо горене,по-малко гориво и въздух и той ще топли по-малко.
2v6 - майстор
radoslav160 написа:
Здравейте на всички. Решил съм да си права отопление на твърдо гориво с котел на Demrad 20 s solitech. Зная че сега ще почнете тоя котел е боклук не знам си какво, но 3-ма колеги го имат същия и са доволни и не се оплакват. Спрял съм се на глидери на Helyos 600. Обекта който ще топла е къща с ПВЦ дограма (кат стъкла), с външна изолация стиропор 5 см, с дюшеме всяка от стайте.Стайте които ще се топлят са 4-ри.3 от тях са по 15 м2 и една 20м2 и един коридор 5 м2.Височината е 2,5 м.Направил съм си един груби сметки.Общите кубици са ми 175 куб.Заел съм 50 W на кубик и ми излиза 8.75 kw + един бойлер 3,5 kw.и излиза 12,25 kw по тези сметки.Ако са правилни котела ми е твърде голям и водата в него ще завира много често.Каже си мнението ако нещо не е така.Благодаря ви предварително.
Сметките може и да са верни, но нямат нищо общо със завирането на котела :idea:
Първо това 20 за котела какво значи :?: Обикновено е максималната мощност, която може да гори вътре в него. Това може да се случи само с горене на кокс.
Второ дали ще завира зависи от мощността, която може да поеме инсталацията в дадения момент. Бойлера не го включвай в сметките - веднъш като се затопли спира да поема топлина. Останалото е мощността поемана от отоплителните тела. Ако инсталираш достатъчно мощни тела, котела ти няма да завира :idea:
radoslav160 - напреднал
Аз мисля тия стай дето са ми по 15 м2 да сложа по 17 глидера в стая,а не както по сметките (11 глидера) така поне според мен по-бързо ще се затоплят стайте и евентуално ако има ефект на завиране няма да се получи.
vanko68 - специалист
Ще се получи ефект на претопляне на стаите и на ефект на преразход на кюмюра.
2v6 - майстор
radoslav160 написа:
Аз мисля тия стай дето са ми по 15 м2 да сложа по 17 глидера в стая,а не както по сметките (11 глидера) така поне според мен по-бързо ще се затоплят стайте и евентуално ако има ефект на завиране няма да се получи.
Къде са тези сметки с резултат 11 глидера :?:
Каква температура ще се поддържа в стаите?
EmoZ - специалист
стая, стаи - нема и-кратко бе пич - по родна реч толкоз.

50 W на квадрат, откъде го измисли толкова кръгло. А после как така реши да увеличиш мощността с:
100*(17/11 - 1), %

Т'ва с по-бързото затопляне на стаите е бисер, замисли се малко.

п.п. Ванко стига глупости бе, претопляне на стаите - преразход на кюмюр, и колко точно 'ше му е преразхода на кюмюр?
Последна промяна от EmoZ на ср май 13, 2009 11:47 am, променено общо 1 път.
Малкия - специалист
ако искаш така сам да си го направиш и кажеш тук толкова там толкова ,
ми препоръчвам ти , да си сложиш щом си решил по 11 глидера( не виждам смисъл да взимаш повече и да се окаже че не са ти нужни), да си предвидиш и запас на помпата ако се наложи да добавиш някой друг глидер, който няма да окаже кой знае какво влияние , и щом така на самоделно ще го правиш , пробвай , ти ще осетиш как се топлят стаите с времето , може на някои да махнеш даже глиде , да го добавиш на друг радиатор и така , не знам кой ще ти монтира радиаторите , но ти препоръчвам да ти ги вържат или ти сам да си ги вържеш , горе долу диагонално

за котелчето нямам никакви наблюдения :)
radoslav160 - напреднал
При услови, че една стая е 15 м2 с височина 2,5 м, външна изолация и ПВЦ дограма колко глидера са ми необходими. Търся температура около 25 градоса.
naskov - майстор
radoslav160 написа:
При услови, че една стая е 15 м2 с височина 2,5 м, външна изолация и ПВЦ дограма колко глидера са ми необходими. Търся температура около 25 градоса.
Ако на тавана имаш изолация, температурата на водата е 90 градуса и навън е 0 градуса 12-13 глидера на Елеганс Н500 ще ти стигнат. :) Отговарям ти на ангро, защото ,както виждаш отговора зависи от много неща
  • 1
  • 2

Тема "правилни ли са ми сметките" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: