• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Cecy - специалист
А обменника го сварзавам последователно ,правилно ли разбирам ?И сичко си работи?
2v6 - майстор
Cecy написа:
А обменника го сварзавам последователно ,правилно ли разбирам ?И сичко си работи?
Точно така :!:
vanko68 - специалист
Как така всичко ще е наред??? Ако всичката газова фаза на фреона е кондензирала във оригиналното вътр.тяло (както би се очаквало) ,какво ще топли в топлообменника?
Добре е топлообменника да е вързан преди вътрешното тяло. Така с промяна на дебита на водата може да се регулира колко топлина да отива към парното и колко към оригиналното вътрешно тяло.
Cecy - специалист
Искам максимална ефективност при топлообменика, оригиналното вътрешно тяло ще понижи ли тази ефективност ,и евентуално с колко процента
vanko68 - специалист
Нещата са много по-сложни .Имаш два последователно вързани топлообменника.Ако знаеш мощността на първия при дадени условия,сам можеш да сметнеш колко ще остане за втория.Ако знаеш обаче колко мощност ти подава външното тяло.Само,че условията са доста променливи-дебити на водата през пластинчатия и на въздуха през тялото,входящите и изходящи температури,кривата за зависимостта на КОП от външната температура и прочие.
Cecy - специалист
И аз така си помислих, чe нещата по-скоро могат да се определят експериментално, отколкото теоретично. Има прекалено много променливи.Oще повече, че помпата си променя режимите сама, което допълнително усложнява нещата.Оставам с впечатление,че по-добре без вътрешно тяло? Има ли някой наблюдения, да сподели впечатления, кое е +, кое - ?
vanko68 - специалист
Макар че темата не е точна,трябваше да се казва " Преправяне на нов Дайкин в термопомпа въздух/вода",си позволявам да постна малко снимки от последното ми изпълнение.Преправих по желание на клиент в Троян нов Дайкин в термопомпа,понеже му писнало от котела на въглища.Запазили сме го,като топлообменника е свързан паралелно на котела.Него го изолираме с два спирателни крана.Извинявам се за паяжинообразния ( обемен ) монтаж,но старата инсталация беше така монтирана,а аз се прикачах към нея.Освен това мястото за работа беше тясно и неудобно. В края на краищата резултата е,че системата работи перфектно.Замислихме я главно за зимния сезон,но се оказа,че и с радиаторите успяхме да свалим с 5-6° вътрешната температура,след което се появи конденз по радиаторите.

Прикачен файл

IMGP2208 [800x600].JPG
IMGP2208 [800x600].JPG (111.2 KиБ) Видяна 10631 пъти

Прикачен файл

IMGP2209 [800x600].JPG
IMGP2209 [800x600].JPG (110.09 KиБ) Видяна 10631 пъти

Прикачен файл

IMGP2210 [800x600].JPG
IMGP2210 [800x600].JPG (113.27 KиБ) Видяна 10631 пъти

Прикачен файл

IMGP2211 [800x600].JPG
IMGP2211 [800x600].JPG (110.71 KиБ) Видяна 10631 пъти

Прикачен файл

IMGP2212 [800x600].JPG
IMGP2212 [800x600].JPG (110.08 KиБ) Видяна 10631 пъти
Cecy - специалист
vanko68 ще обясниш ли как си го реализирал без електрониката на вътрешното .
vanko68 - специалист
Никъде не съм казвал,че съм го реализирал без електрониката.Напротив,точно нея ползвах поради факта,че клиента държеше да си купи точно този модел и то нов.Ако погледнеш снимката с пластинчатия топлообменник,в горната му част между фреоновата и водната тръба съм фиксирал тръбния датчик от вътр.тяло,а долу на дясната тръба за входяща вода под парчето изолация е фиксиран въздушния датчик. Коригирал съм им стойностите с тримери след сваляне на диаграмата на всеки датчик,за да се измести към различните стойности на температурите на водата.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "термопомпа въздух-вода от стар климатик + ел.котле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: