• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stevebradata - специалист
Здравейте искам да попитам следното :

Имам котле 30 Квт. на въглища къщата е на 2 етажа, а котлето е в мазето тоест става 3 :) . Имам и бойлер хоризонтален стоящ тип монтиран до котлето въпроса ми е следния :

До сега системата работеше с разширителен съд които е на тавана , искам да попитам дали може да се сложи от тези балони дето сега ги продават и колко литров да е и къде се монтира той и на какъв принцип е ? Ако някои може да сподели информация ще е прекрасно :) Предварително благодаря за отзивчивостта.


И още нещо сега с този съд дето съм винаги разбирам кога е пълна системата по преливника, а с балона как ще разбера че системата е пълна и да не пълня повече вода ??? :?
idakieff - специалист
по принцип може да работи и с затворена система но е желателно котела да има термо регулатор и без него може но по добре да го им да не завира водата
балона както го казаш трябва да се върже на връщащата задължително с баланс ветил 2.5бара и трябва да бъде минимум 30 литров и да няма кран за затваране от никъде
а относно как ще се разбереш за системата кога е пълна трябва да монтираш манометър който ще ти казва кога е пълна
задъжително трябва да сложиш локални обезвъдушители по радиаторите
затова се сещам в момента
Master_Kenobi - V.I.P.
И как реши, че затвореният разширителен съд трябва да е минимум 30 л. след като не знаеш нито обема на ситемата, нито температурата, на която работи.
Коефициентът на топлинно разширение на водата (ако е само вода в системата) е различен за различните температурни диапазони.
stevebradata - специалист
ммм системата работи само с вода :) котлето е де дитрих и има манометър и марометър тоест както и термометър но не знам на колко бара е пълна системата :? радиаторите са 14 някъде всички радиатори имат обезвъздушители котлето си има терморегулатор :cool:
naskov - майстор
Tрябва да знаеш колко литра вода имаш в системата и едва тогава се определя обема на разширителния съд
idakieff - специалист
някой хора са го сметнали преди мен по една много проста система ма киловат по литър досега не съм имал проблем
а котела ти е хубав но сега е работил на отворена система и не ти е показвало налягане щото не е имало такова
filmatoplo - майстор
В мойта умна книжка пише , от 27 до 44 киловата -35 литра съд. А водния обем в системата за примера в таблицата е 11,3 литра на киловат ,температура 70-50 .Мойта препоръка е за 50 литров съд с предварително налягане 0,7 бара -налягане в системата в студено положение 1,5 бара .Сложи 2,5 или 3 бара предпазен вентил .
Master_Kenobi - V.I.P.
idakieff написа:
някой хора са го сметнали преди мен по една много проста система ма киловат по литър досега не съм имал проблем
А значи и литрите имали значение... :)
Я сподели каква е тая проста система, че нещо не вдявам?!
30 кВт х 100 л. (примерно) = :shock: :shock: :shock:
Takezo Sensey - модератор
Чул съм нещо за обема на разширителя, че трябва да бъде 10-15 % от общия обем на системата.
Или при 100 литра вода - 10-15 литра преливник.
Но до колко е вярно нямам идея. :ops:
Изчакай спецовете които са по-запознати да кажат кое и как се изчислява.
idakieff - специалист
тука не е пуц бе смешник Master_Kenobi

човека искаше да му се помогне и мисля че не съм го подвел с нищо
а от такива спамери като тебе дето са опошлили всички теми в тоя иначе хубав форум кой разбира и кой не разбира пише глупости и темата от едно стане съвсем друго ама нали трябва да се трупа реитинг да се издигнеш в очите на слепите да станеш вип и прочие титли
Последна промяна от idakieff на съб авг 22, 2009 10:28 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Свързване на балон към котле ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: