• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mirix - специалист
Колеги ошашкахте ме отвсякъде :) какви методи ,какви работи :)
дайте да съпоставим сметките за една система със 100 л. вода колко л. трябва да е раширителния съд.Тук пред мен е упътването ми за котела Dakon21 UR от 86 г. Лично мое мнение е ,1е 1ехите са много по напред от нас в топлотехниката и ето какви данни дават:
делта t гр./делта V dm3*kg-1 = 60/0,0224 ,80/0,0355 90/0,0431.
Има и формули , но чешкия ми куца затова ще прикача малко снимков материал.
И да сложа и моите размисли , ако водата е 100 л. разширението 6 л. това значи ли , че разширителен съд 12 до 15 л. ще върши работа

Прикачен файл

26042010096.jpg
26042010096.jpg (44.11 KиБ) Видяна 4456 пъти

Прикачен файл

26042010095.jpg
26042010095.jpg (63.01 KиБ) Видяна 4456 пъти
AntonBM - специалист
mirix бъди сигурен, че формулите, които ползваме ние не са писани от българи! Нито формулите, които ползват чехите са измислени от тях...
Ако държиш да видиш как се определя обема на затворен разширителен съд изтегли си файла, който съм атачвал в изказването си от „Пон Авг 24, 2009 10:39 am” – има го на 2-ри лист от темата. Ако все пак държиш да го направиш по чешкият начин – купи си речник. Преведи твоето писание и ще видиш, че ние българите не сме много по-различни от напредничавите чехи.
П.П. Къде в твоите размисли са началното и крайно налягане на системата?
mirix - специалист
AntonBM погледнах сметнах и за мен резултата е нереален , поради това че коефицентите за обем на системата и отоплителните тела Vот и Vтр се получават едни странни литражи 50-60% над реалното като ги сложих на 1 се получи 90% реален резултат и излиза че РС трябва да е с обем 6,45 л. което е 10% от всичката течност в системата (64,05л.) и за да вържа гащите трябва да взема РС с обем 9 л.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не разбрах какво те притеснява - че ще се изръсиш за голям съд или че българските съдове не са като чешките?
AntonBM - специалист
Това е методиката за определяне на обем на разширителен съд, която се дава от Varem и Zilmet. В края на файла съм дал инструкция за ползване. Там има пояснение „Водният обем на инсталацията се изчислява автоматично, но методиката не е много точна. Вярна е за типично изпълнена инсталация - с алуминиеви радиатори и стоманени тръби. Ако имате по-точни данни за обема на водата - в тази клетка въведете вашата стойност.”
Казано по-просто, ако си изчислил по-точно обема на водата в инсталацията не ползваш опростената методика, а в клетката, в която тя дава резултат въвеждаш своя.
При начално налягане в инсталацията 1 Bar (2 Ata) и предпазен клапан 2,5 Bar (3,5 Ata) и обем на водата в инсталацията 64.05 литра по тази методика излиза, че е необходим разширителен съд 5,27 литра (приемаш 6).
Я сега покажи какво се получава по чешките изчисления!
mirix - специалист
Като мина бърз курс по чешки език ще ви кажа :lol:
filmatoplo - майстор
Това е нормално за газови котли по таз методика , за котли на твърдо гориво са други обемите както и наляганията .
mirix - специалист
filmatoplo евала братле , не познавам нито един от вас ама като гледам как се изхвърлят като чикия на пясък толкоз им е и работата. Абе артисти кажете поне една българска фирма която прави котли и да се продават ??? А за чешки фирми които продават по света всеки начинаещ може да посочи поне 2. И не да упреквате че хората философстват , ами като давате акъли ги защитавайте с тези. Аз който не претендира че разбира ще си сложа РС който ще ми върши работа без много акъли и напътствия по принципа на простата логика. И това дали са го или не са го измислили те хората са го сметнали 86 година а вие го преоткривате. Какво по вече да ви говоря ?? :!:
LazarGanev - "Велик майстор"
mirix, по-добре запиши някъдев подписа си, че на тебе акъл ти не требе, че да не се аби никой от форума. Пиши, че акъл имаш много и си дошъл тука да даваш, а не да получаваш акъл. Пък ако за тебе '86 е нещо праисторическо, то някои от нас сапочвали по това време трудовата си кариера, а чехите много ги обиждаш, като казваш че тая материя са я измислили и сметнали в '86 :-D
filmatoplo - майстор
Неможах да разбера аз дали съм завършил Натфис :? :lol:
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13

Тема "Свързване на балон към котле ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: