• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Идакиев иска да каже 30 клв по 1 литър = 30 литра съд -точно така само се взима най близкия такъв от магазина 35 литра -воала. :)И не подценяйте водата тя се взима за някаква единица - литър килограм -от там и разширението на обема и при определена температура е точен.
Master_Kenobi - V.I.P.
idakieff написа:
тука не е пуц бе смешник
Абе, че смешника си ти то е видно от самолет. Дадох ти шанс да се поправиш и ти го пропусна. :lol:
Чакай сега да видиш сега как ще те разкостат спецовете! :lol:
Първо, от киловатите само, лепна един обем на око! После си призна, че зависело и от обема на системата... Май само на ПУЦ си ходил и нещо си недоразбрал...
Може и да не си го подвел човека, ама със същия успех може да кажеш и 100 л. съд. Ей така, да има за разкош! :lol:
Пък и не каза за "простата система" или тя е само за прости хора, а? :lol:
idakieff - специалист
човека искаше да му се помогне и беше кратък и ясен може ли или не може да стане това нещо без да иска да му обосновавам научно и да го затрупвам със схеми и диаграми
смешник мани не пиши тука повече ясно е че с провокативните ти въпроси искаш да понаучиш нещо но не му е тук мястото
Master_Kenobi - V.I.P.
Айде, бе idakieff! Дай да ти видим диаграмите!
Тая, на зависимостта на коефициента на топлинно разширение на водата, в зависимост от температурата. Например! Наистина я нямам.
Пък и що да не понаучи нещо човек тук?! Нема ти откраднат занаята, споко! Поне аз няма! :lol:
idakieff - специалист
това не е темата ако искаш нещо да ти изпратя отвори си тема аз искам еди какво си и ако имам ще ти пратя
а занаятя ако имаш желание ще го научиш
стига повече спам извинявай ако съм те засегнал но наистина ми писна от спам по всички теми
Takezo Sensey - модератор
Момчета, моля Ви !
idakieff написа:
стига повече спам извинявай ако съм те засегнал но наистина ми писна от спам по всички теми
Надявам се с този пост се изяснихте, че stevebradata ще се разсърди.

:)
naskov - майстор
Коефициента на разширение на водата, който се използва за определяне на обема на разширителния съд е 0,043. Получения обем се умножава с коефициент на сигурност 1,5.
LazarGanev - "Велик майстор"
Изчисляваш обема на инсталацията - в каталозите за радиаторите дават обема им, ако нямаш - кажи кави са - ще помогнем. После залагаш заобем на съда 6-7% (макс. 10%) от обема на инталацията. Това с киловатите на котела не е точно - може би важи за чугунени радиатори. Вярно, че в случая от много глава не боли, но не е точно така, Съдът може да е и 100л и да не работи, т.е. все едно, че го няма. Важно е налягането в него да е 5-6 десети по-малко от налягането в инсталацията! За справка газовите котли си имат вграден разширителен съд 6-7 или 10литра, за мощности на котела 24-40кВт
filmatoplo - майстор
Да Лазар е прав за газовите котли -те си имат разширителен съд и помпа за да се усигурят и предпазят сами себеси , но това не изключва допълнителен съд в системата както и др помпи които да разпределят по радиаторите .Аз по скоро говоря че мойте методики са за котли на твърдо гориво с колебливи температури достигащи до 80-90 гр .По принцип когато оразмеря точно съда и неговото предналягане и налягането на системата - от студена до топла вода -манометъра трябва да не трепва тоест разширението се поема в съда без да изменя налягането .Ако налягането се покачва видимо на манометъра значи водата не постъпва в съда поради по високо предналягане или поради ниско такова и съда е изчерпал своя обем -системата вече работи на твърдо - следващ етап теч от баланс вентила .Точния баланс се постига с много практически опит и желание да се научиш - за целта съм експериментирал с разширителен съд с поставен кран пред него и кран за източване . Във съда при нормални условия винаги има 15% воден резерв от вместимоста си .Това е жизнено важно особено при слънчевите инсталации където температурите варират до крайности , също и при хидрофорните системи -тук пък ако нее като трябва налягането в съда помпата работи он-оф като луда или се пукат мембраните . :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
Сега, тези вградени разширителни съдове обикновено са предостатъчни за една съвременна инсталация, но когато се наложи да слагаме котел на съществуваща стара инсталация. която е изградена от стоманени тръби и с чугунени радиатори, или пък термосифонна, с големи диаметри, тогава може да се наложи и поставяне на допълнителен РС. В момента имам точно такъв случай - 25кВт Мора на инсталация с 1,5" тръби. Почти съм сигурен, че ще трябва да се добавя съд, но още не съм сметнал обема. Смешни работи - един е правил инсталацията, друг е продал и монтирал котела, а аз трябва да свърша най-отговорната работа :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Свързване на балон към котле ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: