• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
РС трябва да се напомпи с по-ниско налягане от статичното налягане на системата за да поеме предварително малко вода. Ако е с по-високо налягане предварително вода в него няма да има и няма кой да компенсира някакви минимални течове или изкаран въздух. Все едно при система с отворен съд в съда да няма изобщо течност.
AntonBM - специалист
Този спор го водим от началото на темата...
С малко по-ниското налагане на балона колко теч на вода или въздух за обезвъздушаване може да се покрие? Нали след 1-2 месеца, ако има теч ще е все тая дали си го напомпил до по-малко и той се е свил в началото... Пълначката държи долното налягане да не спада под статичния воден стълб на инсталацията и тя на практика върши същата работа. Ако е напомпен до по-малко от началното налягане на пълначката ти губиш част от полезния обем на РС. Печелиш само една екстра – ако водата временно няма налягане във ВиК мрежата и пълначката не може да допълни, тогава РС ще може да натисне малко, за сметка на изравняване на налягането на балона с това на по-ниското налягане на системата, но този ефект е за кратко.
Иначе за слънчеви инсталации без пълначка – това се ползва, но тогава обема се смята не по методиката за избор на РС на отоплителна инсталация, а се взема РС с обем близък до пълния обем на течността в слънчевата инсталация – т.е. с огромно преоразмеряване.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз пълначките много не ги обичам и ги оставям включени само ако има в системата предпазен клапан по температура - компенсира изхвърленото количество вода и става нещо като скоростен охладител. Ако няма монтиран такъв клапан предпочитам крана на пълначката да е затворен, че ако избие някое съединение става весело.
bobivg - специалист
AntonBM написа:
Не можах да видя в кой пост съм препоръчал съда да се помпи на 2,8 Bar... Рових, но не видях къде препоръчвам тази стойност. Аз не давам точна стойност, на която трябва да се помпи балона, а казвам че тя трябва да е между налагането на пълначката (стартовото) и налягането при което се задейства предпазният клапан (крайното). Колкото това налягане е по-близо до началното, толкова по-добре. РС има по-голям полезен обем и инсталацията работи по-меко.
В таблицата която си прикачил за пресмятане на разширителен съд си написал това:

„За затворени разширителни съдове е необходимо да се регулира налягането на балона в тях. Това налягане трябва да е по-малко от това на предпазният клапан и по-високо от това на автоматичната пълначка. Най-добре е да е средна стойност. В случая (2,5+1)/2=1,75 Bar.”

Аз по тази формула и препоръка съм пресметнал при начално 1,4бар. и максимално 4,1бар, които са избрани чисто произволно само за пример и се получава 2,75бар приблизително 2,8бар (нямам по-точни данни), но това е било само за илюстрация не са важни конкретните цифри. И съм смятал какво влияние ще окаже пренапомпването върху един 100литров съд . Получения резултат показва, че пренапомпването е равносилно на намаление на обема на разширителния съд както е и при по-малко напомпване.
AntonBM написа:
Ако е трудно да се настроят на практика 2-те налягания, кое е по-добре – РС да е с по-високо налягане или с по-ниско от това на пълначката? Аз казвам, че е за предпочитане то да е по-високо. Колегите предпочитат да е по-ниско. На дълго и широко сме обсъждали това по-горе. Сметката с колко се намалява полезният обем на РС при помпене на по-ниско налягане вече сме я правили и няма нужда Bobivg да я повтаря, но ако държи нека да я провери.
В тази тема не видях да сте смятали как влияе пренапомпването или по-малкото помпане, та затова направих една сметка при пренапомпване в по-преден пост. Предполагам е било в някоя друга тема.
Добре разбирам, че не може да се настроят абсолютно точно двете наляганя. Не знам дали се е разбрало ясно от двата ми поста в тази тема, че оценявам като по-добър варинат да е малко по-ниско налягането, така има полза от преоразмеряването, което винаги го има в известна степен. Обърнах внимание и на това, че трябва да се внимава, защото в по-задни постове се цитират конкретни цифри.
filmatoplo написа:
При налягане в системата 1,5 бара -предварителното налягане в съда при празна система или когато не е монтиран трябва да бъде 0,9 бара или под 1 бар . Така във съда ще влезе малко вода 2-5 литра и ще служи за баланс - ако има разширение то 1 литър течност ще се отразява на манометъра като 0,1 деление примерно .
Това за мен не е малко по-малко и ще даде голямо отразжени в система с максимално налягане 2,5-3 бар. Иначе не съм си мислил, че реално може да се настоят еднакви двете налягания, но е добре да стремим към това, защото никога не се знае с колко е преоразмерен разширителния съд.
Последна промяна от bobivg на пон мар 07, 2011 10:57 pm, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
При мен манометъра при студена и вече топла система не се отклонява . :wink:
AntonBM - специалист
На 3-та страница от тази тема съм правил изчисления с колко се намалява обема на РС-7 литра, напомпен до 0,7 Bar, когато пълначката е настроена на 1 Bar.
AntonBM написа:
Опитах се да изчисля колко трябва да се промени обема на РС за да са повиши налягането му от 0,7 до 1 Bar. Ползвах формулата на Клапейрон-Менделеев P.V=M.R.T=const. Получих, че за да се повиши налягането трябват 1,05 dm³ (или 1050 грама). Т.е. реалната загуба на обема в разширителният съд е над 15%.
Ето и пояснения как стигнах до тази стойност 1,7 Ata . 7 литра = 11,9 константа = 2 Ata . ??? литра.
Като се реши това се получава, че обема на въздуха в РС спада от 7 на 5,95 литра - като налягането нараства от 0,7 до 1 Bar.
Извода е, че монтирайки 7 литров разширителен съд с налагане 0,7 Bar, при повишаване на налягането в инсталацията до 1 Bar реално за покриване на температурните разширения на водата остават под 6 литра.
Не е голяма болка намаляването на полезният обем от 7 на 6 литра, ако съда е преоразмерен, но ако е подбран точно той вече няма да върши работа.
minca - специалист
filmatoplo написа:
При мен манометъра при студена и вече топла система не се отклонява . :wink:
Би ли дал данни за системата ти:
обем на системата,статичен стълб,пр.кпапан на сработване,начално налягане ,за да задам въпрос.
filmatoplo - майстор
Примерно една от слънчевите ми инсталации-15 панела Висман , 6 бойлера Сънсистем по 500 литра , 100 метра тръба мед фи-28 ,250 литров мембранен съд напомпен на 1,4 бара , инсталацията заредена с 200 литра пропилен гликол на 3 бара налягане , вечер спада на 15 градуса , денем работи на 80-90 градуса -Манометъра седи на 3 бара :wink: ако се повишава аз ще се гръмна.предпазния клапан е на 6 бара .
LazarGanev - "Велик майстор"
Ти да не си сложил някой манометър с нарисуван циферблат бе Филма, само за камуфлаж? :-D
AntonBM - специалист
Как да мръдне манометъра?
200 литрова инсталация изпълнена с 250 литров РС.
Няма начин да се промени показанието с повече от 0,1 Bar…
Само, че това е слънчева инсталация и при нея не си сложил пълначка, а си преоразмерил РС. За отоплителна инсталация с такава мощност стига 18 литров РС.
На слънчевата ти си сложил 250 литров (почти 14 пъти по-голям). Аз бих сложил 150 литров, пак ще върши същата работа.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Свързване на балон към котле ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: