• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
искам да попитам дали някой ползва комбиниран котел на пелети и дърва?
Марката е Ерато.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Както ги чета, не успявт да си регулиратпелетните горелки, какво да си мисля за комбинираните. :wink: Писах, за да следя темата, нема се пуашиш
Christo - майстор
Имам котел само на пелети. Преди това имах котел само на дърва, които добивах от собствена гора и ми излизаха в пъти по-евтини от тези на пазара. Отказа ме хамалогията. След над 20 години експлоатация съм напълно съгласен с това което пише по книжките, а именно: минимум една година съхнене(по-добре 2) на закрито и тогава горене. Масовата практика "дървата набрани през август-септември, горим ги зимата" е подигравка с топлотехниката. Кой каквото ще да ти разправя. Товаря в гората, разтоварвам на село да съхнат, после товаря вече сухите, разтоварвам и нареждам в града. Така двата камиона се превръщат на четири. Аз си бях спестил рязането, щото котелът ми можеше да гори метровки направо. Като гледам купешките, не съм срещал такива. Ако още не си си купил комбинирания котел, бих те посъветвал да премислиш още веднъж. Да речем, че имаш постоянен и сигурен достъп до евтини дърва, може би си струва. Каква беля да стане, че да няма пелети? Да фалират всички пелетаджийници наоколо? Около Троян никнат като гъби. За сега цената на пелетите не пада, но не се и вдига. Ако свършат дървата, ще свършат и пелетите. Комбинираното нещо не е оптимално за нито едно от двете, това е сигурно.
lz2skt - специалист
Oсвен това в България има голям капацитет за правене на пелети от отпадъчна селскостопанска маса и слънчогледови люспи....така ,че бъдещето в следващите 20 години ще са пелетите....
filmatoplo - майстор
Почти всеки котел на дърва става и за пелети след като му се присъедини пелетна горелка .Марките най ползвани на пазара са -Атмос , Виадрус , Бош ,Дакон , Фероли , Де дитрих и още поне 10 .
lz2skt - специалист
Според мен ползата да имаш котел на дърва и пелети е ако евентуално котелът ти работи циклично за да си спестиш големият разход на пелети при стартово загряване на водата...да го запалиш на дърва да достигне желаната температура и после да обърнеш на пелети да подържа желаното...особенно при скъпи дървесни пелети ....според мен си струва и то най-вече в системи с голям литраж
filmatoplo - майстор
:) Да поясня нещо -или избираш дърва или пелети да гориш , не може да се редуват ако котела е запален .При горене на дърва котела се налепва с толкова нагар и катран че това влошава топлообмена , след това за горене на дърва -горелката трябва да бъде свалена , както и да се монтира скарата в котела на която да горят дървата .Ако някой иска да спести малко пелети в най студеното време януари - февруари , може да го направи с предварителна подготовка отнемаша от 5 минути до 1 час при различните случаи :wink: -след горенето на дърва за предпочитане е котела да бъде щателно почистен при изстинало състояние -монтирана горелката и други регулировки според случая .успех .
lz2skt - специалист
Аз пък правих проби като гореше горелката на пелети монтирах скара над нея ..сложих няколко дървета и системата достигна желаната температура бързо и спести доста пелети....после махнах скарата....верно,че едновременно горях и пелети и дърва,но трябваше да работи вентилатора и съответно горелката защото щеше да се нагрее много...верно,че това си е частен случай и при мен се получи и ще се ползва може би в преходните месеци или в много студено време....особенно натрупване на нагар не забелязах...бях и поотворил малко вратата при двойното горене....
jabata - специалист
За единичен случай може и да стане, но постоянно си е много рискована операция, и има голяма опасност да прогори скарата. Аз не мисля че ще спестиш някакви пелети като запалиш на дърва, и минеш на пелети.
Както се казва, за загряване от температура X до температура Y са необходими Z киловата, дали ще са добити чрез горене на пелети, на дърва, или Пернишки лигнитни, няма абсолютно никакво значение.
Това което е станало при тебе, ти си горял дърва и пелети, което не са Z киловата, ами да кажем 2Z. ами тогава съвсем разбираемо е да вдигне по-бързо температурата.
При пелетите, ако има някаква икономия, то тя се постига от допълнителната електроника, която затваря/отваря кранове, радиатори, и спира/пуска горелката...като се цели да се поддържа една постоянна температура на водата.
  • 1
  • 2

Тема "Котел на пелети и дърва." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: