Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Jacket - специалист
Днес си взех от екобрикетите на Кади. Имаха 3 размера, взех по едно чувалче от всеки.
Явно малко ги надцених като реших, че един от най-малките брикети ще се разпали с няколко хартийки... нъцки... само димене и леко зачервяване се получи.
След това се наложи да изгоря почти толкова картони колкото изгарям за разпалване на две мокри дръвца.
Вярно като се разпалят горят много добре даже на запушена клапа (мокрите дърва ми загасват на момента като запуша клапата, колкото и силно да горят) и държат уникално висока температура в камерата (един брикет на напълно запушена клапа държи 39 глидера + лира за 40-50 минути на 60 градуса.

Та идеята ми е, че аз ги бях взел уж за разпалване, понеже с мокрите дърва ми е доста трудно, а всяка вечер паля камината след работа, но нещо не се справх първия път... :roll:
Има ли нещо по-специфично при разпалването, чета тук че има и други хора, които ги използват точно за смесване с мокри дърва и са доволни, явно аз нещо не правя като хората.

П.С. и друго... днес за пръв път чух за т.нар "коминен пожар". Разбрах как се получава, смола от мокри дърва по комина + искри от сухо дърво или брикет. Еми смолата със сигурност я имам бол, макар че комина не е запушен. По тръбите на ризата има много отлагания на смола, по това съдя че и нагоре положението не е по-розово. Та днес като поразръчках единия брикет когато беше полуумрял вече, се отделиха бая искри и се позамислих... Може ли да ми кажете малко повече за този ефект?
Взел съм си едно "брикетче" "Коминко" - http://www.kadi-bg.com/kamiko.php
Мисля да го метна тия дни (само да се вдигнат малко температурите вечер, че трябвало да се хвърли само на жар в загасваща камина). Мислите ли че наистина може да има положителен ефект?
Jacket - специалист
Точно с това се опитах да разпаля снощи + малко хартии. Счупих една четвъртинка както си пишеше, горя около 15 минути но със сравнително слаб огън, само опуши брикета общо взето.
LazarGanev - "Велик майстор"
Горил съм точно брикети на Кади и съм много доволен. За да се разпалят трябва да са 2бр - огъня се разпалва между тях. Само едно парче трудно гори. Може да ползваш нафта или керосин (гас).
tysonlkr - специалист
За да можеш да разпалваш огън трябва да си имал работа с цигънка :-D
Иначе нестава :lol:
От баба съм чувал че само дърво не гори, трябва поне две да са. Същото е и с брикетите, както ти каза ЛазарГанев, трябва да са поне два.
Нещо неправиш както трябва.
При зареждането винаги най отдолу слагай хартия, задължително намачкана, след това картон :arrow: съчки(брикети в твоя случай) :arrow: дърва. Общо взето в тази последователност леснозапалимите отдолу, труднозапалимите отгоре :wink:
Jacket - специалист
Е да, аз досега така правих с дървата, отдолу разни хартийки дето съм събрал (салфетки предимно), после доста картони (имам непрекъсваем източник на кашони :)) и после дървата. Обаче картоните страшно много пепел правят и ми пълнят много бързо пепелника, та затова се опитвам да ги редуцирам. Но щом му е самотно на един брикет, ще му сложа и втори да си гукат, пък да видим :)
Между другото снощи го метнах "Коминко"-то, тая сутрин не съм отварял да видя какво е станало, но според упътването би трябвало саждите да са станали бели :)
bullet - специалист
Ние го правим така:
Малко съчки, над тях 2-3 екобрикети/слънчогледови/, а под съчките това-
http://www.pazaruvaj.com/turisticheski- ... p35645253/
А за хартия - само вестник, гори най добре.

Тема "Разпалване на екобрикети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: