Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vreden - специалист
Здрваейте,вчера една приятелка ме извика да и погледна котлето ,че нещо не работело.Попаднах на това нещо http://vreden.snimka.bg/hobby/el-kotel. ... 696716.big,на електронния комутатор пише-ЕТ"Владислав Симеонов",електронен комутатор модел Р12.Никакви други отличителни белези за производител и т.н.Успях да установя ,че автоматичния обезвъздушител на нагревателната тръба е протекъл и е залял част от контролера и нагревателите.От тогава не работи.Има няколко диода отпред от тях свети само един зелен,а трябвало да свети друг червен ако било всичко в ред.Замерих и видях ,че комутатора не включва нагревателите.Самите нагреватели са 6 и са свързани по двойки в комутатора.Другите краища на нагревателите са свързани накуп към корпуса на котлето,нещо което не ми е ясно.Комутатора се захранва силово от три проводника идващи от контролера и комуникационен (телефонен)кабел http://vreden.snimka.bg/hobby/el-kotel. ... 696531.big .Контролера получава сигнал от термодатчик също с телефонен кабел,като на самия контролер има 2 телефонни букси тип RJ11.Едната е за датчика ,а другата е за комуникация с електронен термостат http://aquatherm-bg.net/pdf_files/09_eu ... tat_bg.pdf.Та въпоса ми е-виждал ли е някой подобно нещо,някакви съвети или мнение как и с какво мога да заменя управлението с друго за да подкараме машинката отново.Нагревателите дават съпротивление 12,8 ома,на нагревател.
Antonii - майстор
Проверили дали всички необходими захранвания са налице.
При такива ситуации най-вероятно е изключил(изгорял) някой предпазител(защита). Такова съоръжение неможе да няма, и както казваш, че е текло върху изводите на нагревателите(поне така те разбрах) най-вероятно липсва силовото захранване.
Още повече че имаш някаква индикация върху панела на контролера, което означава че той си има захранване.
Иначе това цялото най-просто(евтино) може да се замени с един контактен термостат и контактор, че гледам нагревателите са над 3квт.
vreden - специалист
Всички предпазители са здрави,термозащитата беше изключила,предполагам заради изврялата вода,но аз я включих.Силово захранване идва до комутатора.Комутатора не вклюява защото преполагам няма подаден сигнал от контролера.Лошото на тези самоделки е ,че няма от къде да намериш схема и да видиш как действат.Наредени са около 10 диода,червени и зелени,а кажи ми кой какво означава.Никакви надпси или означения.Мисля за вариянт да заменя контролера,ама ми се ще да мога да оставя комутатора и стайния термостат,въпроса е от къде да намеря съвместим контролер.Термостат го открих алматерм го предлагат,ще ходя до там да питам.Гледам,че Интиел предлагат контролери също.Ще мисля,но с надявам някой от специалистите от форума да помогне.
Antonii - майстор
Е добре, тоя дето го е правил къде е. Да дойде да си го види.
То и аз правя такива самоделки, ама поне ги надписвам индикаторите и оставям схеми и инструкции.
А може и комутатора да е отишъл, неможеш ли да му подадеш сигнал външно да видиш дали ще включи.
Ако не си ги отварял(комутатора и контролера) отвори ги и виж дали нямат някакви вътрешни защити, и огледай платките да няма нещо видимо изгоряло.
vreden - специалист
Тоя дето го е правил,го е правил преди бая време и вече май -не съществува като фирма.Разгледах всичко за видими белези-няма нищо.Как да подам сигнал на комутатора като е електронен?Комуникира с контролера чрез 4 или 5 жилен кабел не помня точно.
Antonii - майстор
Това че е електронен не е проблем само трябва да се види кой вход за какво е.
Предполагам че всяко жило включва една степен, за това са толкова много.
Иначе най-вероятно чрез подаване на лог.1 съответната степен трябва да включи.
Но това са само предположения и трябва да се види на място. Така само с писане едва ли ще стане нещо. :)
За това драсни една блокова схема, и напиши къде какво напрежение влиза/излиза и може да измислим нещо.
vreden - специалист
Антонии,много ти благодаря за отзивчивостта,обаче не мога сега да ходя и да меря.Освен това иглените куплуги на платките на контролера и комутатора са двупосочни,мамка му и аз като свалях капака на контролера кабела се откачи и сега не знам как да го включа.
Според мен трябва да сложа нов контролер,само да мога да го вържа с комутатора инак требе и нов комутатор.Контактори не ща да слагам,не знам как са другите котли,ама тоя е в апартамент в коридора и не си представям как щракат разни контактори посред нощите и будят спящите хорица :).
denuchi - специалист
а токава нещо съм виждал. или поне по картинка прилича като това което ми се моташе из шкафа на робота. зелените показват с каква мощност работи котела, а червеният когато има авария. при моят модел имаше и датчик за външна температура и от там идваше проблема с работата. имал съм и няколко проблема със захранването на платката което е от един кондензатор, съпротивление и няколко диода, и симисторите който управляват нагревателите. о забравих има и един датчик за наличие на вода и те са проблемни.
vreden - специалист
Кажи ми тогава ще мога ли да куплирам комутатора със симиссторите с друг контролер?
denuchi - специалист
специално за този незнам. и аз на времето търсех някаква картинка за него ни уви. но мисля че имам някаква подобна схема свалена от руски котел ако е намеря ще ти е изпратя. но не обещама като отида на работа ще се поразровя.

Тема "Някой вижал ли е подобно нещо?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: