Най - вълнуващия въпрос зимно време.
yanko78 - специалист
Здравейте, доста изчетох и стигнах до извода, че е по икономично на радиаторите да се сложат термо винтили с термо глави. Става въпрос за пелетен котел който обслужва 5 радиатора бойлер ако е от значение. От изчетеното ми направи впечатление, че присъстват хертц и хъниуел. Ако трябва да съм честен, не ми се ръсат сериозни пари, по скоро търся нещо доказано като цена/качество. Също ме интересува, дали има начин терморегулатора който е на котела, да се изнесе по някакъв начин на удобно място в къщата и дали въобще има смисъл, след като термо главите ще регулират температурата в помещенията? Досега, постоянно ходим до мазето да регулираме температурата.
andy_forresite - майстор
Двама приятели се отказаха от термоглави защото не вършели работа. Отчитали грешно градусите. Питах ги каква марка са били и не знаят, но са някаква тънкана. Аз си взех хъниуел тера 4 и радиаторни вентили за тях. Платих ги по 40 лева на радиатор. После ги видях намалени с 2-3 лв. В стаите е толкова градуса колкото си задал.
Аз мога да променям температурата на водата в казана откъдето поискам, включително и от мазето, обаче не се налага - имам трипътен смесителен вентил и термоглави. Така в котела се поддържа една температура и не се налага корекция с цел промяна температурата в стаите.
Двеста кинта и решаваш въпроса.
yanko78 - специалист
andy_forresite написа:
Двама приятели се отказаха от термоглави защото не вършели работа. Отчитали грешно градусите. Питах ги каква марка са били и не знаят, но са някаква тънкана. Аз си взех хъниуел тера 4 и радиаторни вентили за тях. Платих ги по 40 лева на радиатор. После ги видях намалени с 2-3 лв. В стаите е толкова градуса колкото си задал.
Аз мога да променям температурата на водата в казана откъдето поискам, включително и от мазето, обаче не се налага - имам трипътен смесителен вентил и термоглави. Така в котела се поддържа една температура и не се налага корекция с цел промяна температурата в стаите.
Двеста кинта и решаваш въпроса.
Има ли наистина икономия с термо главите и налага ли се да се регулира температурата на котела, или се оставя на някакви високи градуси и не се пипа повече?
Evgeniy - майстор
Аз си поръчах безжични термоглави с управление по интернет по 15 евро едната. И още 35-40 евро за основния модул. В същата система е и стенен термостат в хола, който управлява безжичния радиаторен термостат сложен на котела. Мен ме устройва в цялата къща да е единна с температурата в хола, а в спалнята и детската да е по-различна от холската. Като затвори термостата на котела и мощността на горелката пада.
andy_forresite - майстор
Има икономия разбира се. Не се прегряват стаите и не изгарят пелетите зян. Всеки градус целзии над желаната температура е преразход, който с термостатичните глави отпада.
Котелът се оставя на едни градуси и не се пипа. Например имаш трипътен вентил с пряко действие на 60 градуса и задаваш 65* на водата в котела. Нататък термоглавите пропускат все по-малко количество гореща вода. Така идва момента на работа по топлозагуби на стаята/ите - радиаторите в горния край са топли, а 10-15 см по-надолу са студени. Това ти е количеството топлина, от което стаята се нуждае за да се поддържа зададената на термоглавата температура.
В крайна сметка имаш котелна вода на 65* и радиатори на 45 гр. При затопляне на дадена стая от друг топлоизточник, например фурна, слънце, ел печка, радиаторът може да изстине целия и след това сам ще си "тръгне".
yanko78 - специалист
В крайна сметка какви вентили бихте препоръчали балансирани цена/качество?
didoka - помощник
Аз съм с Icma,от този зимен сезон,доволен съм.Взех ги от Интерметал за 24 лв комплекта,ама вземах и други неща и ми направиха отстъпка.
Evgeniy - майстор
Всъщност най добре е с програмируеми за седмица с батерии. Парадоксално е, но ако се поръчат от Германия излизат по-евтино от норманте врътки препоръчвани тук.
Например:
https://www.alternate.de/eQ-3/Heizk%C3% ... ent=search
yanko78 - специалист
Evgeniy написа:
Всъщност най добре е с програмируеми за седмица с батерии. Парадоксално е, но ако се поръчат от Германия излизат по-евтино от норманте врътки препоръчвани тук.
Например:
https://www.alternate.de/eQ-3/Heizk%C3% ... ent=search
Добро е предложението, но искам да ги монтирам в къща в която не се живее постоянно и няма да е необходимо такова прецизно планиране. По скоро ми се иска да е винтил който го слагам и да не го мисля, а не в началото на зимата запекъл.... и тем подобни
yanko78 написа:
Evgeniy написа:
Всъщност най добре е с програмируеми за седмица с батерии. Парадоксално е, но ако се поръчат от Германия излизат по-евтино от норманте врътки препоръчвани тук.
Например:
https://www.alternate.de/eQ-3/Heizk%C3% ... ent=search
Добро е предложението, но искам да ги монтирам в къща в която не се живее постоянно и няма да е необходимо такова прецизно планиране. По скоро ми се иска да е винтил който го слагам и да не го мисля, а не в началото на зимата запекъл.... и тем подобни
Програмируемите си имат функция дето врътка в седмицата веднъж.
Моите са съботяни. Всяка събота в 12.00ч правят отворено-затворено.

Тема "Избор на термостат и термо винтили/глави" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: