Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nandrolon - специалист
Напротив, местя се от София на село и сме свикнали да стоим на студено. 21 градуса са ни перфектни. А за 2 та киловата, сметнах го точно и се уплаших колко малко идва. Та засега ще карам по осреднения вариант докато не реша нещо друго.
А и защо да смятам максималната мощност при 60 градуса. Смятам максималната мощност да е близка до максималната жега на котела.
т.е. да си вдига жегата когато стане студено.
Ако ги смятам при 60-65 градуса подаваща, то това означава че в голяма част от времето повечето глидери ще студуват.
andy_forresite - майстор
Не се разбрахме с теб :) Топлозагубите на моята стая, която е голяма като твоята и също с две певецета (само че моите са с по 2 стъкла и сигурно са трикамерни), при -5°С отвън и 20 вътре, са малко над 1400W. Радиаторът при 60/50° отдава, също теоретично, 1397W.
При подаваща 70 и връщаща 60° водЪ, също при 20 градуса в стаята, радиаторът отдава 1979 вата, а топлозагубите на стаята при -15°С са 1973W. Значи може аз да студувам малко, но не и ламарината на радиаторите.
Друг е въпросът ако вземем топлозагубите на стайчетата ни при -15 навън и 21 вътре при 60/50 гр на водата и инсталираме големи радиатори, покривайки -15 с 60/50. Не че много не правят така. Да не кажа повечето така са ги направили. Знам двама такива, които държат 40 градуса в ризата, иначе извират от жега. През 80% от времето водата в казана е 40, най-много 45. При -15 и по-студено вдигат чааак до 60° на водата :shock:
Само че аз мисля да се и къпя и затова съм смятал 60/50 да покриват до -5-7 навън и 23-20 вътре (според кое е дневна, спалня...). Пък като става по-студено ще вдигам градусите на 65, на 70 и ако трябва и на 75. На 75 покривам -20 отвън.
2v6 - майстор
nandrolon написа:
...
В стая от 13м2 с 2 прозореца и около 2000 кВт топлинни загуби резонно ли е да се сложат 2 радиатори под всеки прозорец или е прекалено малка и 1 радиатор е по- правилното решение?
Благодаря
Колкото по-голяма е площта на излъчване на радиаторите, толкова усещането за топлина в стаята е за по-топло, дори и при по-ниска температура на въздуха :idea:
Най-добре е да сложиш тънки радиатори (примерно тип 11) с максималните възможни за мястото размери.

Тема "Въпрос за радиатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: