Най - вълнуващия въпрос зимно време.
pac_ - специалист
За радиатор с такава голяма мощност,не е достатъчно да го захраниш с ф16,трябва по-голям диаметър-нямаш достатъчно дебит!Системата отворена ли е или затворена?С каква помпа е?С какви тръби е изпълнена?Защо с автоматични обезвъздушители на радиатора?В повечето случаи изиграват "лоша шега"!Сложи ръчни.Има разлика при обезвъздушаване на отворена и затворена система!Защо Ти е още един радиатор,като и този не е стоплил още както трябва?И десет радиатора да сложиш,като не е оразмерена правилно системата ,ефекта е нулев!С каква мощност Ти е котела(камината)?"Значи отоплявам се с парно ,което е в къща."-това нищо не значи! Дай малко повече информация? :?:
Furera - специалист
По принцип тази стая, която в момента казвам ,че ми е студено беше с два радиатора единият на 2400мм и другият на 1000мм ,от старите панелни.Но тъй ,като сега я правя кухня с трапезария реших,че малкият радиатор ще ми пречи и го махнах и сложих този новия на 2600мм.Когато бяха двата беше горе долу топло.Но нали все пак разчитах на киловатите спрямо кубатурата на големия(новия).Да ,ама не явно това ,което пише не винаги и вярно.Слагам още един радиатор на 1000мм захранвам ги с ф20 и ще видим какво ще стане.Благодаря на всички за съветите.
danail_3 - напреднал
Колеги, задължително ли е входа да е отгоре на радиатора, а изхода от долу (става въпрос за панелни радиатори).
Правих си инсталация и на първия етаж съм вързал радиаторите така (вход-горе, изход долу) и за сега нямам проблеми.
На втория етаж (на който ще живея аз) смятам да вържа и входа и изхода долу.
1. стои по хубаво (поне жената така казва)
2. МИСЛЯ че радиатора пак ще си топлоотдава толкова колкото и при другия начин на връзване (нали топлата вода е по - лека и сама си отива нагоре)

Досега с който и "майстор" да съм споделял това свое виждане казва "нама да стане" обаче не може да се обоснове защо "няма да стане" просто отговора им е "ще видиш че няма да стане" ставало с алуминиевите радиатор "като се запуши първия глидер"

МОЛЯ някой запознат да ми обясни ЗАЩО :? :?: няма да стане. Ако ли не връзвам вход - изход от долу пък после ако трябва ше преправям.
filmatoplo - майстор
Става , както при лирите , Но с радиатори които конструктивно са пригодени за това .Има панелни радиатори които сте виждали по каталозите със свързване отдолу дори с термоглава странно нали .За красота входа е отдолу обаче има скрита тръбичка която се движи пак до горе като входа .Свържи ги отдолу и пиши резултата - бъди първата лястовица :wink:
danail_3 - напреднал
Да, като каза (написа) "лирите" - в банята (на 1 вия етаж) съм вързал лирата отдолу вход отдолу изход и си топли (че и суши :-D ) повече от нормално вече 2 ра година- конструктивно не виждам по какво тя се различава от Прост панелен радиатор.
torbalan - Дървен философ
danail_3 написа:
...
2. МИСЛЯ че радиатора пак ще си топлоотдава толкова колкото и при другия начин на връзване (нали топлата вода е по - лека и сама си отива нагоре)
...
няма да топлоотдава така, както би топлоотдавал, ако е свързан правилно - в това може да бъдеш сигурен...

ако си в къща - резултата ще е, че стаите в които радиаторите са вързани долу-долу ще останат по-хладни...

може би ако си поиграеш с настройка на крановете в другите стаи - да постигнеш желания резултат :-)
но това никой няма да може да ти го каже предварително със сигурност...

ако решиш да ги връзваш долу-долу, предвиди възможност ако не си доволен от резултата, да изместиш едната връзка горе...
danail_3 - напреднал
Тя възможността за преместване на входа я има по условие :-D - ножицата, снадката и отива на традиционното си място (дали е правилното ще пиша след около месец) аз затова съм толкова смел :-D , е после с тая снадка малко ще омажа работите от към естетическа гледна точка, НО пък ако стане :?
няма да топлоотдава така, както би топлоотдавал, ако е свързан правилно - в това може да бъдеш сигурен..
Пак да доуточня - аз знам всеобщото мнение, но въпроса ми е ЗАЩО???
2v6 - майстор
danail_3 написа:
Колеги, задължително ли е входа да е отгоре на радиатора, а изхода от долу (става въпрос за панелни радиатори).
Правих си инсталация и на първия етаж съм вързал радиаторите така (вход-горе, изход долу) и за сега нямам проблеми.
На втория етаж (на който ще живея аз) смятам да вържа и входа и изхода долу.
1. стои по хубаво (поне жената така казва)
2. МИСЛЯ че радиатора пак ще си топлоотдава толкова колкото и при другия начин на връзване (нали топлата вода е по - лека и сама си отива нагоре)

Досега с който и "майстор" да съм споделял това свое виждане казва "нама да стане" обаче не може да се обоснове защо "няма да стане" просто отговора им е "ще видиш че няма да стане" ставало с алуминиевите радиатор "като се запуши първия глидер"

МОЛЯ някой запознат да ми обясни ЗАЩО :? :?: няма да стане. Ако ли не връзвам вход - изход от долу пък после ако трябва ше преправям.
При свързване долу-долу на панелните радиатори мощността намалява с около 10%.
Свързвал съм така радиатори и става - няма оплаквания от ползвателите.
От естетическа гледна точка е пъти по-добре, а ефекта на шуртене при въздух вътре също отпада :idea:
Ако ще слагаш термостатни глави е още по-добре вход и изход да са долу.
torbalan - Дървен философ
danail_3 написа:
Тя възможността за преместване на входа я има по условие :-D - ножицата, снадката и отива на традиционното си място (дали е правилното ще пиша след около месец) аз затова съм толкова смел :-D , е после с тая снадка малко ще омажа работите от към естетическа гледна точка, НО пък ако стане :?
няма да топлоотдава така, както би топлоотдавал, ако е свързан правилно - в това може да бъдеш сигурен..
Пак да доуточня - аз знам всеобщото мнение, но въпроса ми е ЗАЩО???
трудно ми е с приказки да го обясня - някога, когато бях студент, в института в часовете по механика на флуидите сме правили такива експерименти с прозрачни плоскости и цветни струи вода или пък с дим... виждал съм на практика как се разбалбучкват потоците...

но най-общо казано - защото водата няма да мине по пътя, по който е предвидил конструктора на радиатора... няма да го загрее целия, ще излезе по-бързо от радиатора и т.н.

ако наистина само 10% се губят от мощността - тогава драма няма...
Последна промяна от torbalan на ср дек 23, 2009 2:18 pm, променено общо 1 път.
danail_3 - напреднал
2v6 написа:
При свързване долу-долу на панелните радиатори мощността намалява с около 10%.
Свързвал съм така радиатори и става - няма оплаквания от ползвателите.
От естетическа гледна точка е пъти по-добре, а ефекта на шуртене при въздух вътре също отпада :idea:
Ако ще слагаш термостатни глави е още по-добре вход и изход да са долу.
Благодаря ти, тези 10% (въпреки че не виждам логично обяснение ЗАЩО и те се губят) си ги има в излишък, още повече втория етаж (за разлика от 1 вия) е термоизолиран (фибран 5 см отвън + вата и гипскартон вътре), а в моите прости сметки 50 W на м3 няма коефициент който да отчете тази подробност.

Тема "Въпрос за радиатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: