Най - вълнуващия въпрос зимно време.
MaistorqgA - специалист
някои мойе ли да ми каже как се изчислява броя на радиаторите ведна стая
LazarGanev - "Велик майстор"
MaistorqgA написа:
някои мойе ли да ми каже как се изчислява броя на радиаторите ведна стая
Мойе - в една стая обикновено се слага един радиатор, но ако е голяма може да са 2 или 3, а може и повече. Изчислението на броя на радиаторите става като се преброят тръбичките (изводите), които излизат от стената и полученото число го разделиш на 2. По същия начин, както се броят овцете в едно стадо - броиш краката и делиш на 4 :cool: .
MaistorqgA - специалист
броя на ребрата не на радиаторите ,грешката е моя
naskov - майстор
Най-лесно алуминиево ребро на квадрат-за апартамент. За къщи малко повече. За северни стаи и стаи с лоша дограма квадратурата плюс 5-6 ребра
rea11ity - напреднал
Здравейте.

Моите радиатори са вързани долу/долу.
Но на входа е поставена клапа на първото ребро
и водата всъщност се качва горе.

Така се постига същия ефект, а се спестява много къртене по стените :)

поздрави,
п.
danail_3 - напреднал
Обещал съм да дам резултат и съм забравил.
Вече 3 години тестване - Разлика не мога да усетя, защото на втория етаж (където вързах радиаторите долу - долу) съм се поувлякъл с пре - оразмеряването, та съм намалил дебита на радиаторите от кранчетата. Мое виждане е че няма проблем да се вържат долу - долу, радиатора грее по цялата си повърхност, не - по - малко от радиаторите вързани горе - долу.
nandrolon - специалист
LazarGanev написа:
MaistorqgA написа:
някои мойе ли да ми каже как се изчислява броя на радиаторите ведна стая
Мойе - в една стая обикновено се слага един радиатор, но ако е голяма може да са 2 или 3, а може и повече. Изчислението на броя на радиаторите става като се преброят тръбичките (изводите), които излизат от стената и полученото число го разделиш на 2. По същия начин, както се броят овцете в едно стадо - броиш краката и делиш на 4 :cool: .
Привет, повдигам темата от прахоляка, защото не намерих по-подходяща.

В стая от 13м2 с 2 прозореца и около 2000 кВт топлинни загуби резонно ли е да се сложат 2 радиатори под всеки прозорец или е прекалено малка и 1 радиатор е по- правилното решение?
Благодаря
DundyTheCroc - майстор
А стаята с какво изложение е, дограма, изолация? Явно си сметнал кубатурата по 60 вата отопление на кубик, но може и да е по-малко. Предимството на два радиатора под всеки прозорец е, че ще се намали загубата от прозорците заради издигащия се топъл въздух пред тях.
nandrolon - специалист
Стените са север/запад , троен стъклопакет , без изолация - 30 см. тухла.
andy_forresite - майстор
В стая 13.2 кв.м. С два прозореца източно и южно изложение с две стъкла, тухла единичка без изолация, съм сложил 3105 вата радиатор. Топлозагубите съм изчислил по методика за изчисляване на топлозагуби и засякох разхода на климатик по 72 часа при три външни температури. Получават се близки стойности с реалността.
Още не съм отоплявал там с котела та не знам ще топли ли, няма ли, а и всяко помещение си е за себе си.
Тези 2000 ВАТА дето си споменал ми се струва че са много. Или обичате да е горещо у вас. Някои седят на 30 градуса. Ти за два киловата топлозагуби трябва да монтираш 4200 вата радиатори на 60/50 гр вода. Не вярвам да трябват толкова. Във всеки случай два панелни 600/1000 ще са (пре) достатъчно.

Тема "Въпрос за радиатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: