• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 34
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
2v6 - майстор
евгени1 написа:
От 32 до 42 гр. водата на изхода на ТО се загрява за 18 минути, като при 32 гр. входящия фреон е 44 гр., а при 42 е 48гр.
Температурата на входящия фреон не е от голямо значение, особено когато в системата има ТРВ.

Бързото повишаване на температурата на водата означава топлинна мощност отдавана от термопомпата доста по-голяма от консумираната. Трудно може да регулираш нещо, при положение че няма стабилен режим (без промяна на температурите) за поне 10-15 минути.

Това е схема на "заводска" термопомпа вода-вода:
Прикачен файл:
WWHP.GIF
WWHP.GIF (18.98 KиБ) Видяна 2596 пъти
Така ли са свързани при теб нещата?
евгени1 - специалист
По този начин са свързани нещата при мен, само не съм сложил еднопосочните клапани.Температурата на входа на компресора е минус 3,9 гр. Компресора не е изпотен, само входящите в него тръби са заскрежени.
denuchi - специалист
Този кран който се поставили, не е капилярка и колкото ти се иска да е. Капилярките се изчисляват при дадени стойности и мощностти. Нямаш никакъв прегрев на парите след компресора, работи с мокри пари. За мен топлообменника ти е малък за та тази мощност. Изпарението не става в него а в тръбите към компресора. И най вече при него, затова се заскрежава. На изход от топлообменника имаш 13,4 гр. а при компресора -4 гр. не е нормално. Една идея постави си един честотен регулатор и контролирай оборотите. Да видим какво ще се получи.
2v6 - майстор
евгени1 написа:
По този начин са свързани нещата при мен, само не съм сложил еднопосочните клапани.Температурата на входа на компресора е минус 3,9 гр. Компресора не е изпотен, само входящите в него тръби са заскрежени.
Препоръчвам ти да направиш следните неща, докато не се получи продължителна работа без повишаване на изходящата температура на водата:
1. Увеличаване на дебита на водата през отоплителната инсталация (радиаторите).
2. Увеличаване на температурата на водата на изход към радиаторите (до 45-48 примерно).
3. Увеличаване на радиаторите (брой ребра).

Какво е налягането на водата в двата топлообменника?
Къде влиза сондажната вода - отгоре или отдолу на топлообменника?
евгени1 - специалист
denuchi, няма от къде да взема честотен за проба, а нов за такава мощност струва над 1000 лв. Ще трябва да купя още един ТО, но ще взема 5 кв за испарител като смятам да го вържа последователно.Надявам се да стане по този начин, а ако има проблем тогава ще купувам по голям.

2v6 1. Циркулационната помпа е включена на трета скорост, и няма повече. Не зная какъв дебит подава.
2. Температурата на изх. вода я вдигнах, и прилагам данните.
изх.вода - 45 гр.
вх. вода - 37
вх. фреон - 50
изх. фреон- 39
Оставих я да се загрее до 47 гр. но и отне 30 минути за 2 гр.
изх. вода -47
вх. вода -39
вх. фреон -52
изх. фреон-40
3. В системата ми има 60 ал. глидера, 1 панелен радиатор 2200, 3 на 1200, 2 на 1600 всички са на 600мм, 2 лири и едно вътрешно тяло от климатик девятка. Мисля че са достатъчни.
Сондажната вода влиза от горе. Помпата я дават 4 бара, но след влизането до ТО вероятно пада малко.
2v6 - майстор
евгени1 написа:
denuchi, няма от къде да взема честотен за проба, а нов за такава мощност струва над 1000 лв. Ще трябва да купя още един ТО, но ще взема 5 кв за испарител като смятам да го вържа последователно.Надявам се да стане по този начин, а ако има проблем тогава ще купувам по голям.

2v6 1. Циркулационната помпа е включена на трета скорост, и няма повече. Не зная какъв дебит подава.
2. Температурата на изх. вода я вдигнах, и прилагам данните.
изх.вода - 45 гр.
вх. вода - 37
вх. фреон - 50
изх. фреон- 39
Оставих я да се загрее до 47 гр. но и отне 30 минути за 2 гр.
изх. вода -47
вх. вода -39
вх. фреон -52
изх. фреон-40
3. В системата ми има 60 ал. глидера, 1 панелен радиатор 2200, 3 на 1200, 2 на 1600 всички са на 600мм, 2 лири и едно вътрешно тяло от климатик девятка. Мисля че са достатъчни.
Сондажната вода влиза от горе. Помпата я дават 4 бара, но след влизането до ТО вероятно пада малко.
Преди да купуваш топлообменник има още какво да провериш :idea:
Изтичането на сондажната вода от топлообменника как става?
Изходящата тръба трябва да тръгва нагоре.
Края на изходящата тръба трябва да е на по-високо ниво от топлообменника за да се осигури налягане :!:
Пробвай да свържеш сондажната вода отдолу, да не би да остава въздух в топлообменника :idea:
евгени1 - специалист
Ако захраня ТО от долу, няма да има противоток с фреона, но мога да удължа захранващата тръба и да я вдигна нагоре.
2v6 - майстор
евгени1 написа:
Ако захраня ТО от долу, няма да има противоток с фреона, но мога да удължа захранващата тръба и да я вдигна нагоре.
"Противоток" :lol:
Да, казвам само за проба.
Противотока при теб нищо не помага в момента - температурата на изходящия от изпарителя газ е много по-ниска от температурата и на входящата и на изходящата сондажна вода.
Противотока помага когато двете температури на водата в топлообменника са с голяма разлика ...
При 1-2 градуса разлика между входящата и изходящата температура на сондажната вода няма голямо значение дали ще има противоток :idea:

Не трябва да удължаваш захранващата тръба - трябва да обърнеш изходящата от топлообменника да тръгва нагоре и в горния край да се изтича в канализационната тръба (в случая трябва нея да удължиш). Както се прави на дренажна тръба за пералня.

И ограничи дебита на фреон, така че температурата му на изход от изпарителя да не е по-малко от 5 градуса :idea:
евгени1 - специалист
Аз си мисля за изходящата тръба, а пиша входящата. Удължих изходящата и я вдигнах над ТО, направих завой я свалих надолу, но почти никакъв ефект.
Опитах да намаля притока на входящия фреон, но температурата се вдигаше постоянно,ампеража
достигна 12 и продължаваше нагоре и го върнах на старото положение.
Какво друго да пробвам.
2v6 - майстор
евгени1 написа:
Аз си мисля за изходящата тръба, а пиша входящата. Удължих изходящата и я вдигнах над ТО, направих завой я свалих надолу, но почти никакъв ефект.
Опитах да намаля притока на входящия фреон, но температурата се вдигаше постоянно,ампеража
достигна 12 и продължаваше нагоре и го върнах на старото положение.
Какво друго да пробвам.
А-а, значи сега е друг проблема. В началото се оплакваше от малка температурна разлика между входяща и изходяща сондажна вода...

Както ти казах изходящата тръба не трябва да завива надолу. Трябва да се изтича над топлообменника.

Това 12 ампера при какво налягане на изхода на компресора става?

Сега се оказва, че прекалено много топлина излиза от набедения изпарител...

Явно инсталацията ти не е достатъчна за този мощен компресор.
Ако не ти се преправя нищо си вземи по-слаб :idea:
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 34

Тема "Термопомпа от нов климатик, радиатори и подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: