Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Svezar - специалист
Понеже мисля че въпроса е актуален реших да пусна тази тема в която да обсъдим кой от къде и какви въглища купува за котела. Значи аз първо взех 5 чувала от тези на първата снимка от склад за дърва и въглища в Поморие на цена 9л за 25кг и обявени като донбаски,чувалите са без надписи, въглищата са дооооста едри и почти без никаква пепел в чувалите, но не достатъчно черни според мен /втората снимка/,горят добре ,но остават малко като цялостна структура след изгаряне която лесно се разтрошава с лопатката и пада през скарата. Днес взех от Топлива по 8,90лв за 25кг тези от третата снимка,чувалите се вижда че са със всякаква информация за съдържанието, размера на парчетата е доста по-малък /на чувала пише от 15 до 50мм/ и са много по наситено черни но това може да се дължи на факта че са леко мокри,дават много силен огън и след изгаряне стават на пепел без да се слепват. Та въпроса е дали и двата вида са от Украйна или тези първите са от много по-близо :mrgreen:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
tops250 - напреднал
донбас е в украина а на чувала пише русия
Svezar - специалист
tops250 написа:
донбас е в украина а на чувала пише русия
Да,това го забелязах но да речем че е техническа грешка при етикирането,пък може да са минали през Русия на път за БГ и затова да са писани руски :wink:
kalin72 - майстор
Аз не видях някъде да пише Донбас....а и оттам въглищата са каменни и антрацитни...тия ми се гледат нашенски черни и кафяви...
Последна промяна от kalin72 на чет яну 03, 2013 6:33 pm, променено общо 1 път.
Svezar - специалист
kalin72 написа:
Аз не видях някъде да пише Донбас....
А някой изобщо виждал ли е чувал с такъв надпис ?? Понеже ми се струва че 90% от това което се продава за донбаски е в бели чували напълнени от купа в склада а той от къде е никой не може да каже :idea:
VLADO66 - майстор
Те Топливо им хвърлиха яка реклама на тези въглища-че били промити(без пепел),калибровани,донбаски и т.н..По вида,горенето и сгурията мога да предположа че са такива.
MrMurdjo - майстор
Може да са от Донбас, а може и да са от Дон Бассо :)
Жоро Георгиев - специалист
В момента горя тия от снимка №3. Остава много сгурия и задръстват котела (VIADRUS U22) със сажди. Купувам ги от Топливо - Варна по 9 лв. чувала. Предните бяха кусбастки-пресяти (продават се по пътя за с. Каменар) по 11 лв за чувал също 25 кг. Те изгарят почти напълно и остава само пепел. Котела го чистя два или три пъти на сезон. Май пак ще минавам на тях въпреки, че са по-скъпи с 80 лв. на тон.
Последна промяна от Жоро Георгиев на чет яну 03, 2013 8:23 pm, променено общо 1 път.
Цецо - специалист
Въглищата са алтайски . Предимството им пред донбаските е че по-бавно се натрупват сажди по кюнците .
dadko - майстор
На чувала гледам са написали, че са руски,
Няма надпис. че са доНбаски, а че са марка "доМ" Щом не са написали поне марка доН , доНбас, или доНбаски въглища, а "руски"...
Тъй, че- не ще да е техническа грешка. Ако обявените 6200 кКал са верни- не виждам какво толкова те притеснява произхода- явно са добри.

Тема "Донбаски ли са донбаските въглища ??" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: