• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

От скоро съм собственик на имот ( етаж/апартамент в четири етажна къща/кооперация - 125 кв.м. аз съм на втори жилищен)
и от сега смятам да се заема с отоплителният въпрос като малко по-сложен ( охлаждането ясно ).
В момента ме е завладяла идеята за горивна камера с въдушна риза.
Причината е ,че съм виждал нещо подобно и много ми хареса как стаята става като парник за отрицателно време.
( и то с онази готина топлина - дървената :-D )
Изключвам опциите водни ризи и горивни камери с пилети поради няколко причини.

Тъй като инвестицията не е малка и изработката не е проста ( пък и нямам грам опит )
Започвам с по- основните въпроси и се надявам да ми помогнете.

1. Ефективен ли е този метод на отопление ? ( смятам да отоплявам голям хол и 2 спални ( евентуална трета, но не е задължителна ) посредсвтом скрити въздуховоди)

2. Някой има ли опит или информация за следната горивна камера, а с марката Clam ?

http://kamini-clam.com/products/594pxl.html
Устройство:
http://kamini-ecokamini.blogspot.com/20 ... xl_18.html

3. Какво бихте ме посъветвали директно за този метод на отопление ( с какво да внимавам и какво задължително да направя )?

4. Има ли някой учтив домакин ( от Пловдив или Стара Загора ) с подобно изпълнение да ме покани и сподели опит?
Идвам с питие и мезе по избор :yawinkle:

Със сигурност ще изникнат още въпроси, но всичко с времето.

Поздрави
Пламен
MAPTO - напреднал
Вярно е, че сме в раздел отопление, но дай първо да изясним точка 0: Стени, изолация и дограми - какви са при теб? :?

1. Ефективен е, много по-малко инертен от парно или водно подово (по-бързо се затопля), наистина топлината е като от печка на дърва, и да спре тока - няма да си на студено. Има си и недостатъци - без да ги подреждам по приоритет - не може да се свърже към бойлер със серпентина, въздухът в отопляваните помещения става практически общ (миризмите от кухнята, цигарения дим или пък дори и малко пропушване при зареждане с дърва се завъртат по всички стаи), трябва си място за "куфарите" от гипсокартон които скриват въздуховодите, при изпълнението дупките в стените между помещенията са доста по-големи (Ф 120 и нагоре) в сравнение с тези за тръбите за парно/подово, а освен това ако има някой трегер/греда по пътя...
2. Нямам идея за тази камера. Моят съвет е камерата да е чугунена, от производител с традиции, френските са такива. Не е задължително да е с вградена турбина - въздушната риза всеки железар ще ти я направи, а турбини и вентилатори се продават. За избора на камера трябва задължително първо да се отговори на точка 0, т.е. трябва да се пресметне необходимата мощност за отопление на помещенията. Ако топлозагубите на жилището са малки и тези 23.4 киловата са верни - тази ще дойде прекалено голяма.
3. Като за начало - комина - с какво сечение е? Има ли тяга? Има ли други печки/камини/котли които го ползват? След това - увери се дали е възможно да преминат въздуховодите там откъдето си планирал (трегери/греди и вкопани кабели/тръби). Ако камината ще е на стена между две стаи няма нужда да пускаш въздуховоди за въпросните стаи - в "булото" на камината ще има отвор(и) за стаята, в която е камината, а за да се топли втората стая е достатъчен един отвор на стената зад булото. Ако има възможност краищата на въздуховодите от които излиза горещия въздух да слезнат близо до пода - направи го така, много по-комфортно е.
4. Малко съм далече, но се надявам да съм ти бил полезен с написаното.
zlatko64 - специалист
Съгласен съм с колегата с едно уточнение - вентилатори не са необходими предвид това, че се каниш да отопляваш домът си, а не вила. Тая въздушна риза е безмислена - все едно ще вградиш камината някъде, а това вграждане ще служи като въздушна риза, т.е. можеш да не даваш пари и за това - при мен е така, а ако изградиш ВР от плътен материал ще получиш и акумулиращ ефект.

И на мен тази камера ми се струва прекалено голяма.

Бих препоръчал камера с вторично горене.
MAPTO написа:
Вярно е, че сме в раздел отопление, но дай първо да изясним точка 0: Стени, изолация и дограми - какви са при теб? :?

......

Благодаря за под подробният отговор.

Пропуснал съм да спомена по-горе, че апартамента/ етажа е за за основен ремонт ( ел инсталация, дограми, санитарни възли... )
Решил съм да правя пълна вътрешна изолация ( стени, под , таван ) на почти всички помещения за сметка на външната, за която ще изчакам за момента ( ще преговарям с комшиите за изолация на цялата къща за да не правим половини работи и загрозяваме изгледа ).

1. Вярно ,че да имаш нон стоп топла вода е готино, но нито ще има кой да поддържа топлата вода/печката през деня, нито е чак от такова значение и преоритет. ( бойлерчето съм решил да е на ток с едно време реле да се пуска на нощна енергия или малко преди да се върна от работа :wink: )
За миризмите няма проблем защото не сме пушачи ( строго забранено е на всякакви гости да пушат у нас ) кухнята замислям да е с опция заграждане по време на готвене а миризмата на дим го свързам с уюта на село :-D ( само да не бълва облаци де )
2. Как се изчисляват тези мощности? От какво зависят ?
3. Сечението на комина ще го проверя този уикенд ( предполагам е стандартно някакво от сорта на 20 см ) До колкото съм запознат в момента комшиите се топлят на климатици ( което е супер странно и ще го проуча допълнително )
Относно местоположението на комина не съм се изразил правилно. Ще бъде долепена на комин, който се намира в средата на голямо помещение ( кухня + хол ) и отделно 2 въздуховода ще ми трябват за 2те спални. ( явно без чертеж няма да мине :) ) Това за ниските въздуховоди си го мислих защото ще стане по-ефективно ( по конвекционални причини предполагам )
4. Благодаря, беше ми много полезен.

Ще се опитам да натрупам още информация и продължавам с проекта.

Поздрави

П.С.

При този метод на отопление има ли странични ефекти като: нетърпим шум от вентилаторите, "виене на вълци" по тръбите ( дори и ако системата не работи )... питам защото едо от изискванията да си изберем това жилише е да е сравнително тихо :)

Прилагам чертеж на апартамента и разположението на стаите и комина.

Прикачен файл

Drawing rooms.jpg
zlatko64 - специалист
На ПС - Относно вентилаторите съм написал вече, а сега си спомням, че дъщеря ми като беше малка се качаше на леглото и виеше във въздуховода и изкарваше акъла на майка си и баща си в другата стая :)))) но не, няма такива силни шумове по принцип.
Здравейте,

след известно умуване и търсене на оферти за камини и тем подобни и
"разследване" на комшиите кой на какво се топли
се оказа, че имаме голям проблем с комина.

Коминното тяло не е лято ( или да е тръба от-до )
а е направено от тухли ( подобни на тези за отдушниците )
и има пропуски в мазилката между тях.
Резултатът е димене в комшиите ( през касата на вратата :)
и предполагам не добра тяга на комина.

По-големият проблем е, че схемата е на комина е
от присаединителен тип, т.е. ( до колкото разбрах ) има един общ широк
комин и всеки апартамент се присъединява към него.
Имам 2 отвора в коминното тяло и не ми стана точно ясно защо е направено така
( предполагам да не си пречат ако всички имат камини ).

Конкретно въпросът ми е :
Има ли начин този проблем да бъде решен, и ако да как ?

В противен случай можете ли да ми предложите алтернативен начин на отопление
( без да ми е нужен комин като варианта климатик оставим за резервен вариант )

Благодаря предварително за съпорта.

Поздрави
Пламен

П.С. ... сградата не е газифицирана и ако съдя по съседите, за жалост няма и да бъде...
a_stoev - майстор
bajo85 написа:
При този метод на отопление има ли странични ефекти като: нетърпим шум от вентилаторите, "виене на вълци" по тръбите ( дори и ако системата не работи )... питам защото едо от изискванията да си изберем това жилише е да е сравнително тихо :)
Сам си се сетил какви са проблемите.
Щом комина е проблемен нямаш алтернатива на климатиците/термопомпа. За твоя размер термопомпата е със спорна ефективност.
LazarGanev - "Велик майстор"
bajo85 написа:
Конкретно въпросът ми е :
Има ли начин този проблем да бъде решен, и ако да как ?
Да, има начин - външен комин от неръждаеми коминни тела с двойни стени и изолация между тях. Става бързо, лесно и професионално. Принципно пелетната камина обикновено работи и без комин, защото си има вентилатор, но е добре да има комин
LazarGanev написа:
bajo85 написа:
Конкретно въпросът ми е :
Има ли начин този проблем да бъде решен, и ако да как ?
Да, има начин - външен комин от неръждаеми коминни тела с двойни стени и изолация между тях. Става бързо, лесно и професионално. Принципно пелетната камина обикновено работи и без комин, защото си има вентилатор, но е добре да има комин
Това значи ли ,че камината трябва да се изгради в непосредствена близост до външна стена ?
Каква е ориентировъната цена на метър (аз съм на втори етаж от четири) ?

Благодарско за бързите отговори.

П.С.

С риск да прозвучи непрофесионално и смешно, искам да попитам:
ако изкъртя всичките коминни тухли в апартамента ( от пода до тавана )
,има ли вариант за набиване на тръба
достатъчно дълга за да запуши отворите поне в комшиите отгоре?

Поздрави
LazarGanev - "Велик майстор"
http://www.bgtherm.com/products/prices/ ... olated.pdf
Колкото до вкарването на вложка в комина - да, може да пробваш да вкараш неръждаема гофра, но зависи колко големи са отворите в блокчетата и как са нареждани
  • 1
  • 2

Тема "Горивна камера с въздушна риза ( въздуховоди )" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: