• 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Котел на пилети, много неангажиращо. От както го направих направо се родих!
vk - специалист
Много е сложен този въпрос с отоплението, много енергия отива. Как да преборим физичните закони, като даже не ги познаваме добре. Нужни са познания от топлотехниката, електротехника, електроника и водоснабдяване.
Добре е, ако може човек да топли 100 кв.метра, със до 100 лв/месечно - за ноември, декември, януари и февруари и 1/2 март, общо 4.5 месеца, т.е до 500 лв целия зимен сезон.
Тук е важно и да се направи добра топлоизолация на помещенията.
Но за къщите на 1-2-3 етажа проблема е по-силен.
kalin72 - майстор
Аз топля два етажа по 66 м2 с 13-14м3 дърва на сезон, това са 140 лева на месец - за 6 месеца, котела не спира да гори, и има БГВ на корем :))
Далеч по-евтино от ТЕЦ и пелети.
vk - специалист
Кажи тогава каква ти е системата - какъв ти е котела ?
kalin72 - майстор
Стоманен котел Бош 28 кВт, Ладомат, осигуряващ връщаща вода в котела не по-малко от 55 градуса, трипътен винтил+задвижка, управлявана от контролер на Интиел, 300 литра бойлер с две серпентини. В стаите панелни радиатори Корадо, повечето с термоглави.
Нищо особено като система, максимално опростена, за да не съм й слуга :)
digitalpr - специалист
Отоплявам:
- 200кв.м. къща на три етажа с 5см изолация от минерална вата + 120л бойлер.
- Котел Виадрус U22 + пелетна горелка GP4.
- Температура 21 градуса, 18 когато няма никого.
- около 1400лв на сезон.
koveslav - майстор
Отоплявам къща 135кв.м. + 150л бойлер на Сънсистем с мантел. С камина Прити с чугунена врата съм,с обща мощност(риза + излъчване) 22кв и 8 радиатора Хелиос. Разход за седем сезона до сега - 65 куб. метровки със средна цена 60лв на куб.м. Нямам изолация,старо тухлено строителство с тухли единички и стандартна мазилка и перфектно поддържана дървена дограма на 40 години.Със стандартна отворена отоплителна система без колектори съм.
vk - специалист
digitalpr, добре излиза при теб. Изчислено на 100 кв.м ще дойде 700 лв на сезон (5 месеца да ги кажем)
koveslav - при теб още по-добре идва: 9,3 кубика дърва по 60 лв = 560 лв/сезон. Как го постигаш това ? И то без изолация. Да не би да правим някаква грешка ?
koveslav - майстор
Тайни няма.Кубатурата също е реална,но е доставена на метровки,а не нарязано и нацепено.През пробната есен,преди да облека камината се оказа,че изгорих пет "кубика" купени нарязани само за ноември и декември и от тогава само метровки.Дървата ми съхнат минимум 5-6 месеца,купувам ги най-късно през май. Климата е Пловдивски.Никаква друга специална особенност.А,да-дограмата.Произведена е от дядо ми,като външните крила се отварят навън,а вътрешните на вътре.Въздушната възглавница между външни и вътрешни крила е около десет сантиметра,а на френския прозорец на хола е още по-голяма.Такава дограма никога не "фири",а в прозореца на хола зимуват цветята зимно време.Ако дограмата води до големи икономии....Иначе нямам никаква изолация,просто имам истински мазилки и отвън и отвътре.Строежа е само от единички и е завършен през 76-та,с много шайби и колони,даже с противоатомна стая в сутерена :D :D.
Ето го и моя "реактор" :D . Има подобрение "направи си сам",правено от мен,естествено.Понеже държах камината ми да е вградена и с тази мощност,а такъв уред е с изход за комин Ф200,се наложи да вградя в голямата врата малка такава,отговаряща на параметрите на моя комин ф130.Работи си супер,не пуши никога и тягата е много добра.И една презастраховка-на таблото за управление и контрол направих ключ,с който ако откаже по някаква причина автоматиката на аварийното захраване или терморегулатора,пускам помпата директно на 220 към мрежата.Естествено върши работа само ако има ток в мрежата,но реших да го направя и това за всеки случай.

Прикачен файл

Photo0348.jpg

Прикачен файл

Photo0347.jpg
hakama - специалист
И аз да попитам за квартирата (5дни съм там в седмицата).
Стаите са две, спалня 19квадрата (южна), с дървена дограма, тухла, паркет дървен (отдолу не живее никой, което е кофти май), строено е 1965г ет3 от 4ет. Най-много да уплътня прозорците...
За тази и евентуално още една зима.

За кухнята мисля нещо по-елементарно за временно затопляне (северна е). За банята още не съм решил. Може за двете да ползвам една духалка/кварцова печка!?

Комфортна температура 20-21градуса.
Шума ми пречи. Имам и електрическо одеало.
Климатик не е опция, както и газ (топлих се 3 дни с някаква газова печка - мирише си...).
Има и друг проблем - инсталацията разбрах, че е слаба - какво може да се направи? Има и стар бойлер 80л, на който пише 1/3КВт (ако не изключва, както ми спомена човека... ще се наложи да го сменя с по-малък 1.5-2КВт, 50л).

Та, някакъв конвектор ще да е (макс 2КВт).
Мисля си за топлоотражателен елемент, между стената и радиатора (а също и над него на тавана?!).

Предпочитам да е мобилен, има ли такива като този - без окачване на стена?
http://airelec.bg/?page_id=11&record_id=2

Друг вариант е лъчистите и инфрачервените печки?!

Краен вариант: (ако с тока излиза много скъпо) е на дърва/въглища с печка "Чудо" - има добър комин, но 3 етажа хич не са малко за катерене с чували на гръб. А и хич не ми се става нощем да клада огън.

От утре в Лидл пускат това - с какво е по-добър от една обик. конвекторна печка от 40лв, 2Квт, с две степени и вентиалтор, терморегулатор?
Как мога да разбера КПД, икономията им?
От къде идва икономията на по-скъпите радиатори?

1) Конв. печка от 40лв (имам такава)
2) Конвектор - 90лв (от 30.10.14)
http://www.lidl.bg/bg/513.htm?action=sh ... l&id=13751
3) конвекторен радиатор Airelec, АДАКС... 200лв+
4) Инфрачервена печка?!
5) Радиатор "Смядово" /от детството още/

( 6) Печка "Чудо")

Вариант ли е покупка на употребяван Аirelec или подобен клас?

Във времето в което няма да съм си вкъщи (около 9часа)- как е по-икономично , да се изключва или оставя да работи (в двата почивни дни естествено ще я/го спирам)?
  • 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: