• 1
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nikolovvd - майстор
Предполагам, че 5 т. ще ти стигнат, а ако времето се задържи така (между 0 и 10 градуса) до края на годината, може и с 3-3.5 тона да се справиш. Зависи как управляваш котела и радиаторите. Мога да ти препоръчам в помещенията, в които се спи - спалнята например, да сложиш на радиаторите термовентили и да ги държиш на 3-4. Все пак на 19-20 градуса се спи по-добре. Ако решиш да вкараш пари в електроника за управление на редиаторите по радио канал, също може да намалиш консумацията на въглища.
kipu67 - напреднал
А дано, но в моя случай е важно автоматизирането на процеса, че ми
омръзна чистене- зареждане - палене иииии студ.
Харесал съм си ето този контролер
Прикачен файл:
MAXR2.jpg
MAXR2.jpg (25.22 KиБ) Видяна 4196 пъти
http://www.plum.pl/index.php/en/product ... escription
Но тия от полската фирма искат да ми го продадат като на фирма т.е. искат ми данни за фактура.
Не стига, че ме бавиха с отговорите, но и накрая на мой въпрос ми казаха, че може би екотерм имат този контролер. Ако може да помогне някой ...

Принципно ето такива цени ми дадоха
ecoMAX 800R2 – 880 zł netto
ecoNET300 – 483 zł netto
delivery cost – 110 zł netto
hakama - специалист
vk написа:
Вземи един конвектор (airelec, atlantic или друг) да можеш да го оставяш включен като уред, без надзор, но трябва да е 1500- 2000 watt, защото ти е голяма спалнята 19 кв.м. В моя квартал почти няма имоти с такава голяма стая, като хол.
Вземи и един часовник със седмично програмиране(да е електронен- на картинката по-долу) с който да управляваш включване/изключване.
Настройваш часовника вечер пуска 1 час преди да се върнеш, работи докато легнеш, после започва 1 час изключено, 1 час включено (или през половин час), след това включва 1 час преди да станеш от сън, изключва 20 мин. преди да излезеш за работа.
При такъв режим прогнозирам сметка за ток около 50-60 лв, като би могло и точно да се сметне.
Колко струва една такава джаджа?
vk - специалист
hakama написа:
Колко струва една такава джаджа?
между 15 - 30 лв, зависи какво намериш
smokee - специалист
Aз се отоплявам с 2 климатика,но откакто температурите паднаха под -5 не мога да разчитам на единия и се топля само с другия :) :mrgreen: Въртят ми по около 100лв/месец и съм доволен горе долу .Безплатен обяд няма ;)
dmt
Здравейте, да ви споделя и моя скромен опит:

Отоплявам етаж и половина от къща, близо 150 кв.м. - общо две домакинства и съм минал почти през всички средства за отопление: конвекторни радиатори Noirot, маслени радиатори, дърва, брикети, въглища, инверторни климатици, за да стигна до етапа с пелетите. Дървата и въглищата бяха чанч, който повече не желая да си причинявам, освен когато си паля камината за удоволствие и по празници. Климатиците бяха компромисно решение и ми служиха безотказно от 2004г. до 2012г, става дума за YV инверторната серия на Mitsubishi Electric, като само на един (най-натоварения) през този период се наложи да се смени някаква ел. платка, която ми струваше около 200 лв. Както казах, те бяха едно компромисно решение, колкото и дълго да продължи то..., защото не можахме да се примирим с вечно студения под, коридор, тоалетна и допълнителен радиатор в банята, за да е достатъчно комфортно там. В момента климатиците ми са в изправност и продължават да работят като ги ползвам, отчасти през лятото за охлаждане и през т.н. преходни сезони за отопление, но истината за отоплението си остава в цялостна отоплителна инсталация, за да е равномерно топло навсякъде! От два сезона съм с IVG S40 пелетна горелка монтирана/"присадена" на Viadrus U22 - преоразмерен - 34,9 kW и съм доволен. Котела е преоразмерен, защото по време на изграждането на инсталацията модела с по-ниската мощност липсваше в търговската мрежа... Необходимо е да поясня, че съм доволен едва след като се справих с така наречените настройки... и от автоматична настройка с разход от 5-6 чувала по 15 кг. пелети за 24ч. при минусови външни температури, стигнах до максимум 3 бр. х 15 кг. за 24ч. при сериозни минусови темп. -10/-15 и 1,5-2 бр. х 15кг. при темп. около 0 гр. в ръчна настройка. Горелката се изкл. през нощта, защото става непоносимо топло за спане. Оказа се, че книжката с инструкциите за експлоатация на горелката е с крайно недостатъчна информация, за да може човек да се справи с натройките в ръчен режим, който режим е почти задължителен в случаите на т.н. "присадена горелка" към котел различен от Dakon Dor и пелети клас А с "вариращо" качество..., но за това ще пиша допълнително в темата за IVG. За миналия сезон и за този (поне на този етап...) отоплението с пелети ми струва 1600 лв., без да ми пука, когато температурите паднат под -15 градуса и повече. В стаите постоянно поддържам от 20 до 24 гр, защото офиса и работното ми място са ми вкъщи. Да поясня, че климатиците се справяха с минусовите температури, но топлината им няма нищо общо с тази на "централното парно" и ще си останат компромис, освен ако човек не се реши на инвестицията в отоплителна инсталация с термопомпа "въздух-вода".

Инсталацията ми е крайно опростена: системата е с отворен разш. съд с една помпа при котела, тръбите са PEX-AL-PEX - полиетиленови тръби с алуминиева вложка, радиаторите са алуминиеви - 10 бр. Не захранва БГВ, за момента ползвам бойлер на ток, смятам за в бъдеще да инвестирам или в подобряване на отоп. инсталация с буфер, БГВ, слънчеви колектори + всички необходими "джаджи" или в отделен термопомпен бойлер.

ПП. Изолация на къщата: 5 см. неопор(стиропор) и дограма: пвц, алуминиева (с прекъснат термомост) и дървена дограма със стъклопакет.
Последна промяна от dmt на пет яну 09, 2015 3:05 pm, променено общо 1 път.
8180 - майстор
dmt написа:
............
ПП. Изолация на къщата: 5 см. неопор(стиропор) и дограма: пвц, алуминиева (с термо мост) и дървен стъклопакет.
Странен послепис след чудесен пост. :?
За "Бисерите" е, но вярвам ще го оправиш.
Tермопомпа вода-вода и подово.
Моя изработка, от багетите за намирането на водата, копането на сондажите, през термопомпата, до плочките върху тръбите на подовото.
Доволен съм от себе си. :yawinkle:
kipu67 - напреднал
Foxhound написа:
Tермопомпа вода-вода и подово.
Моя изработка, от багетите за намирането на водата, копането на сондажите, през термопомпата, до плочките върху тръбите на подовото.
Доволен съм от себе си. :yawinkle:
И с право! Аз също имах такава идея, но финансовата стране ме отказа. Трябваше да копая 100 м. Иначе
ставаш зависим само от тока.
Завиждам ти благородно !
a4o_ivanov - специалист
И това върши много добра работа от поне 3 години.

Прикачен файл

снимка0238.jpg
Последна промяна от a4o_ivanov на ср фев 11, 2015 6:46 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: