Най - вълнуващия въпрос зимно време.
strelec - специалист
Здравейте, съфорумци!
Както се вижда от заглавието проблема ми е следният: санирахме си входа, но за съжаление съседа под нас не пожела да се санира, защото имал вътрешна изолация. Неговата панелна стена се застъпва около 20 см. от изолацията.
Ние се отопляваме с газов котел и радиатори, но в ъглите (около 20-50 см.) и под радиаторите се появява мухъл и зимата се налага да пръскам с препарати.
Мисля, че се образува някакъв термо мост от долния панел и имам идея да прекарам медни тръби, които да съединя преди и след изводите на радиаторите като ги пусна по земята и да ми затоплят панела.
Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и какъв съвет бихте ми дали?
naskov - майстор
А изолацията ви каква е ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Сложи си вътрешна изолация около радиаторите
strelec - специалист
Изолацията е 5 см. EPS.
Зад радиаторите съм залепил изолационно алуминиево фолио за да отразява топлината, но само зад самите радиатори.
Този проблем не мога да установя точно от къде произлиза, защото едновременно си смених дограмата с ПВЦ, санирахме входа и газифицирах. Преди това нямаше мухъл. (надавам се не е нужно да връщам изходното състояние :-D )
torbalan - Дървен философ
мухъл се появява там, където има влага...
за да има влага - значи е студена стената...

изолацията отвън подминава ли надолу твоя апартамент?
или е спряна точно на твоето ниво?
AntonBM - специалист
Човека е казал, неговата външна изолация застъпва 20 cm от панела на съседа. За да се премахне ефекта на термо-моста препоръчителното минимално застъпване е 80 cm. Причината да имаш конденз е, че панела на съседа под теб изстива и предава студа на твоят под и неговият таван. Мухъла избива най-често на стената, но може да има и по пода. На тавана на съседа ти също ще избие. За това вътрешната изолация на помещенията не е препоръчителна!
Това, което си намислил с тръбите ще свърши работа. Няма ли да е по-евтино да покриеш още 60 cm от външната стена на съседа?
torbalan - Дървен философ
мдам...
сабалем, в 7:20 явно съм чел недочел...

в дългосрочен план със сигурност ще е по-добре да изолира още един метър надолу от съседската стена, отколкото да прави това с тръбите...
strelec - специалист
Благодаря за отговорите!
Явно ще трябва да се мисли по въпроса за изолацията според препоръките ви.
Но за сега ще се наложи да поизчакам, защото апартамента под мен е продаден, а нови собственици не са се появили.
Бях решил да си затоплям стените, но май не трябва да правя такива упражнения...

Тема "Въпрос относно избягване на мухъл около радиаторите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: