• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако увеличиш ризата ще стане още по-зле - ще пуши повече и ще събира конденз и катран, защото ще охлаждаш още повече горивната камера. Според мене има смисъл да си направиш хидравличен баланс - да притвориш секретните кранове на изхода на близките радиатори за да увеличиш съпротивлението и водата да бяга към хола. А пък за повишаване на мощността вместо въглища е добре да ползваш екобрикети.
Аз-1 - напреднал
Значи имаш 6,5квт. радиатори + 3квт. бойлер. или общо 9,5квт. топлообменници.Да не би мощноста на водната риза да идва малка за тези консуматори щом със зор вдигаш 60 градуса?Според моето некомпетентно мнение би трябвало да може да ги"храни",но нека се изкажат спецовете в тази област.Пеката може ли да отоплява хола от само от топлотдаването и (4квт)?
Питам,защото и аз мисля да слагам камина-печка на Прити 10+4 квт. за около 9,5-10квт. заедо с бойлера.За това искам да се консултирам,за тези като твоите киловати мощност дали да не взема печка камина 13+4 квт. ?При тази 13квт. водна риза ме притеснява да не прегрява при тези 6,5квт. + 3квт.(да сложим) бойлера?
Извинявам се,ако съм оспамил темата ти!Пожелания за по-малко проблеми !
vessselinov - специалист
LazarGanev написа:
Ако увеличиш ризата ще стане още по-зле - ще пуши повече и ще събира конденз и катран, защото ще охлаждаш още повече горивната камера. Според мене има смисъл да си направиш хидравличен баланс - да притвориш секретните кранове на изхода на близките радиатори за да увеличиш съпротивлението и водата да бяга към хола. А пък за повишаване на мощността вместо въглища е добре да ползваш екобрикети.
За ризата искам да я увелича в горния и край в който е празно а не там дето става горенето. Тя не почва от тухлите на скарата а 5-6 см по-нагоре. Мисля така защото като я разпаля здраво и отгоре може да се ползва за печка за готвене така се напича здраво горния панел, дори се е огънал от топлината а там риза няма. Стаята в която е камината става много топло така че си мислех ако има разширение в горния край ризата или две три тръби отгоре, които пламъка да облива ще ползвам и част от тази топлина. Към големия радиатор са по дебели тръбите с цел по голям дебит и мисля че съм постигнал баланса за който ме съветваш. Радиаторът не е по-студен от другите, нагряват се всички заедно, а водата която се връща в ризата не е с много голяма температурна разлика от излизащата. Аз си мисля че като увелича ризата ще може да поема повече от топлината която губя. За екобритета - доста скъпо ми излиза, ако нищо не успея да подобря по-лесно ще е да сменя печката.

Прикачен файл

RIZ.jpg
RIZ.jpg (52.27 KиБ) Видяна 5266 пъти
vessselinov - специалист
Аз-1 написа:
Значи имаш 6,5квт. радиатори + 3квт. бойлер. или общо 9,5квт. топлообменници.Да не би мощноста на водната риза да идва малка за тези консуматори щом със зор вдигаш 60 градуса?Според моето некомпетентно мнение би трябвало да може да ги"храни",но нека се изкажат спецовете в тази област.Пеката може ли да отоплява хола от само от топлотдаването и (4квт)?
Питам,защото и аз мисля да слагам камина-печка на Прити 10+4 квт. за около 9,5-10квт. заедо с бойлера.За това искам да се консултирам,за тези като твоите киловати мощност дали да не взема печка камина 13+4 квт. ?При тази 13квт. водна риза ме притеснява да не прегрява при тези 6,5квт. + 3квт.(да сложим) бойлера?
Извинявам се,ако съм оспамил темата ти!Пожелания за по-малко проблеми !
Както казваш ти "нека да се изкажат спецовете" и аз не съм специалист.
Първата година без бойлера и единия радиатор работеше идеално, загряваше много по лесно и се поддържаше лесно температурата. Дали ще успееш да топлиш хола с печката - мисля че няма да имаш проблеми, ако не ти е достатъчна има едни лири за комина може да ти вдигнат още излъчването и да съкратиш още малко от топлото което излиза в комина. А доколкото за избора на печка да кажат другите но от моя опит ако съдя ВИНАГИ бих взел по-мощната 13-16 kw. Ако стигна до положение да минава 60-70 градуса - ще слагам по малко дърва.
lux_e_on - специалист
Като купувате камини имайте предвид цолажа на водната риза-3/4 тръба няма шанс да пренесе голяма мощност,респективно 6-7kW.
vessselinov - специалист
lux_e_on написа:
Като купувате камини имайте предвид цолажа на водната риза-3/4 тръба няма шанс да пренесе голяма мощност,респективно 6-7kW.
Че как няма да пренесе за 6 киловата цол да слагам, за 17 два?
lux_e_on - специалист
Тръба с дължина 3м. и вътрешно сечение-светъл отвор 32мм има мощносt 4183W при 25 градуса температура на водата.
LazarGanev - "Велик майстор"
lux_e_on написа:
Тръба с дължина 3м. и вътрешно сечение-светъл отвор 32мм има мощносt 4183W при 25 градуса температура на водата.
Я пак, че нещо не схванах - каква е тази мощност, която я има тръбата? Явно друго искаш да кажеш, ама откъде ги взимаш тези цифри? :?
lux_e_on - специалист
При 25 градуса водата има топлоносимост 4183J/кг.
LazarGanev - "Велик майстор"
Така по- съм съгласен, макар че не съм смятал цифри. Това при какъв дебит си го смятал? Защо обаче смяташ при 25 градуса? Или имаш предвид дТ=25*С?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "СХЕМА ЛОКАЛНО ПАРНО АПАРТАМЕНТ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: