• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ArturDent - Почти Безобиден
naskov, AntonBM , благодаря за отговорите. Това което разбирам е, че при внимателно потдържане на количеството дърва, мога да докарам баланс между камината и радиаторите.
т.е. ще се опитам да работя с 60% от мощността на камината...
Сигурно радиаторите ще ги увелича, доколкото позволява мястото.
Със сигурност ще има и индикация за температурата на топлоносителя. Може и аларма да бодна. Явно първата зима ще бъде на проби и грешки... Най-важното за мен е при готов хол да не руша за да сменям камината. Замислил със и една зимна градина, която не влиза в тия 11 кW. А и тази по-голямата камина е доста по-красива от модела предложен от lz1add.
Мислил съм си и за буферен съд, но като попрочетох за какви обеми става върос, незнам дали ще има къде да го натикам.
filmatoplo - майстор
Мойто Прити е 10 киловата на водната риза +5 клв отдаване от печката .Имам 32 ребра на хаш 600 пръснати на 3 радиатора -15,13 и 4 .Имам и лира 45/120 санта , също и бойлер 80 литра със серпентина -Елдоминвест . Изолация нямам , дограмата алуминий стъклопакет - зимата тая мощност е почти максималната -регулирам със дървата .Със сухи добре , със сурови не :-D Температурата която поддържам на печката е 45-55 градуса рядко 60 и нагоре .Терморегулатора е нагласен на 50-55 гр променям го през сезоните .Преди малко я запалих -сега държи 60 гр пущината :-D все едно съм на пилети. :)
ArturDent - Почти Безобиден
filmatoplo написа:
Преди малко я запалих -сега държи 60 гр пущината :-D все едно съм на пилети. :)
Абе ти да не живееш на северния полюс :shock:
А в момента съм на отворени прозорци, по къси гащи и темературата в помещението е 25 градуса. Естествено без никакво отопление.
filmatoplo - майстор
Мрачно беше днес и малко духаше , само за 15 минути да постопли - сега в преходния период е така малко за бебето преди къпане . :wink:
AntonBM - специалист
ArturDent, схванал си идеята. Проблема е, че трудно се поддъжа 60% от мощността. Не е невъзможно! С клапите за свеж въздух трябва да може да се регулира силата на горененто, но каква ти е гаранцията, че докато си до тоалетната няма някой да хвърли едно дърво, да забрави вратичката леко откехната и камината да се разгори яко.
Това за буферния съд е една прекрасна идея! Не се отказвай от нея. Той освен, че защитава инсталацията от рязко прегряване, дава възможности и за по-дълго отопляване с акумулираната топлина. Място за съд все ще намериш, ако си го направиш сам (или ти го завари някой приятел). Той няма да е под налягане, така че може да е с формата на призма или куб. Черна ламарина с дебелина 3-4 mm и вътрешно оребряване са достатъчно здрави за отворени системи. Няма нужда буфера ти да е от скъпите купешки. Те издържат високи налягания и за това са цилиндричи с бомбирани дъна и т.н. Топлоизолацията естествено е важна, но тя не е скъпа. Така, че огледай се дали нама да намериш все пак някакво място за него.
П.П. Аз на твое място ще всема по-красивата камина. Както писах по-горе – дизайна е водещ в избора на камини. Ако не ти харесва камината защо да си я слагаш в хола... Ще има да се псуваш всеки път като я погледнеш. За възможните проблеми и решения ти вече си предупреден, така че няма да се изненадаш, когато си я сложиш.
ArturDent - Почти Безобиден
AntonBM, след "предпроектното" прочуване, никой освен мен няма да я пипа тая камина ;)
Точно заради вида съм избрал тази по-голямата камина. По-малкия модел, който е цитиран по-горе е с железни врати, а тая е с лят чугун.
Сигурно има и на други фирми, които могат да ми предложат подобно решение, ще видим...
А "евентуалното", разширение е 100% сигурно, само времето не е уточнено - година, две...пет - нещо като, барбекю, зимна градина...
Така и така ще има тръби пуснати до отвън на къщата (несвързани), ако видя голям зор - слагам радиатор (малко антифриз в системата) и топля атмосферата ;)
vessselinov - специалист
Какъв разширителен съд и как да го свържа и оразмеря. Четох теми не само във форума изобщо, и се натъкнах на много противоречиви мнения. Някой казват че разширителния съд трябва да бъде с два извода и да се свърже и в топлия и в студения колектор. Други казват че не се свързва разширителния на студената вода (преди помтата) че можело въздух да дърпа.
На схемата от пърата страница, някой може ли да ми каже колко голям разширителен съд ми е нужен, с един или два извода и към топлата или студената тръба да се върже. Разширителния ми съд ще бъде най високата точва на системата и се намира в банята, там където са и колекторите.
filmatoplo - майстор
Минимум 12 литра за съда -има ги купешки бели на цвят.Моя е такъв-над 100 градуса прелива -оня ден жената бърсала юпиеса и му изключи за втори път помпата -120 градуса си вдига за секунди -проблем няма само си тече от съда в банята и после иска доливане на 10 литра вода :lol:
vessselinov - специалист
От колектора до РС с каква дебелина тръба трябва да ползвам.?
fbr - майстор
От която остане. Няма изисквания.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "СХЕМА ЛОКАЛНО ПАРНО АПАРТАМЕНТ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: